Saplantılı Takibin Gerçek Yüzü: “Baby Reindeer”

Netflix'in yeni gerilim dizisi Baby Reindeer, bir komedyenin ısrarlı takip deneyimini çarpıcı bir şekilde işliyor.

0

Netflix‘in yeni gerilim dolu dizisi Baby Reindeer, izleyicileri beklenmedik bir hikayeyle şaşırtmaya devam ediyor. İskoç komedyen, aktör ve yazar Richard Gadd‘ın 20’li yaşlarında bir ısrarlı takipçiyle yaşadığı gerçek deneyime dayanan dizi, 11 Nisan’da gösterime girdi. Gadd, çalıştığı barda tanıştığı Martha adlı bir kadın tarafından takip edilen Donny Dunn‘ı canlandırıyor.

Netflix’in belirttiğine göre, 18 yaşından küçükler için uygun olmayan dizi, ‘Başarısız bir komedyenin samimi bir jesti, ikisinin de hayatını mahvedebilecek bir saplantılı takibin ateşini yakar’ şeklinde özetleniyor.

Başlangıçta hem Gadd hem de arkadaşları bunu pek önemsemedi, ta ki işler kızışmaya başlayana kadar. Gadd, 41 bin 71 e-posta, 350 saatlik sesli mesaj, 744 tweet, 46 Facebook mesajı ve 106 sayfalık mektupla taciz edildi. Ayrıca ısrarlı takipçisi ona bir rengeyiği oyuncağı, uyku hapları, yün şapka ve boxer şort gibi hediyeler de gönderdi. Gadd, Britanya’nın The Times gazetesine verdiği röportajda, ‘İlk önce bardaki herkes bir hayranım olmasının komik olduğunu düşündü’ dedi. Sonra hayatımı istila etmeye başladı, beni takip etti, şovlarıma geldi, evimin önünde bekledi, binlerce sesli mesaj ve e-posta gönderdi.

34 yaşındaki Gadd, Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden Guardian’a 2019’da verdiği röportajda, ‘O zamanlar kusursuz bir insan değildim, o yüzden öyle olduğumu söylemenin bir anlamı yok’ diye itiraf etti. Ve o bölümleri çekerken insanların benim iyi biri olmadığımı düşündüğünü biliyorum, ki bu da yaşadıklarımı anlatmayı zorlaştırıyor.

Gadd, Baby Reindeer’la ısrarlı takipin ne olduğuna dair net bir resim çizerken bu davranışı romantize etmemek istedi. Netflix’in hayran sitesi Tudum’a yaptığı açıklamada ‘Israrlı takip televizyonda parlatılıp heyecan verici gibi sunuluyor’ dedi. ‘Bir gizemi var. Karanlık bir sokaktaki biri gibi. Gerçekten seksi, çok normal biri ama sonra yavaş yavaş tuhaflaşıyor. Ama ısrarlı takip bir akıl hastalığıdır. Takipçiliğin katmanlarını daha önce televizyonda görmediğim bir şekilde göstermek istedim. Bu bir sapık hikayesinin tersine çevrilmiş hali. Bir klişeyi alıp baş aşağı çeviriyor.’

Baby Reindeer’ın başrollerinde Gadd, Nava Mau ve Jessica Gunning yer alıyor. 7 bölümden oluşan mini dizinin yönetmenliğini Weronika Tofilska, yapımcılığınıysa Matthew Mulot üstleniyor.

Önceki İçerikMaya Boyd, “& Juliet” ile Broadway Sahnesinde
Sonraki İçerikYapay zeka alanında yeni bir dönem: “Intel Hala Point”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments