Şarkılarda Zaman Yolculuğu Vol.1

"Bana bu yazıyı yazdıran şarkı “Beggin” oldu. Bu şarkı ilk 1967'de The Four Seasons tarafında popüler edilmiş. Şarkıyı Bob Gaudio ve Peggy Farina beraber yazmış."

0

Merhabalar yeniden, uzun bir aradan sonra, 2019’un soğuk geçen Ocak ayından hepinize. Bu yazıyı her ne zaman ve nerede okuyorsanız artık. Bu yazıda eski şarkıların güzelliğinden bahsedeceğim. Elbette her eski şarkıya güzel demiyorum ve elbette benim güzel bulduğumu siz bulmaya bilirsiniz de. Ama şundan eminim; sizin için de birden fazla eski şarkı var: “Bu çok güzel!” dediğiniz ve her duyduğunuzda sonuna kadar yeniden dinlediğiniz… 

Bana bu yazıyı yazdıran şarkı ise “Beggin” oldu. Bu şarkı ilk 1967’de The Four Seasons tarafında popüler edilmiş. Şarkıyı, Bob Gaudio ve Peggy Farina beraber yazmış. Önce size ki benim en sevdiğim versiyonu olan bu ilk şeklinin linkini vereyim bir dinleyin. The Four Seasons’dan Beggin. Aslında Peggy The Angel grubunda şarkı söylüyor. Hatta size onun 1960’lardan bir hitini de ekleyeyim. Sanırım ortadaki Peggy bu video da My Boyfriend’s Back Angels grubundan. Beggin’in diğer söz yazarı Bob Gaudio ise 15 yaşında müzik dünyasına girip uzunca bir süre adından bahsettirmiş. Yaptığı pek çok şarkıyı hatırlamanız çok büyük bir olasılık. Buraya yine onun en bilinen şarkılarından birisini ekleyeyim. Andy Williams söylüyor; Can’t Take My Eyes off You. Emin değilim ama bu şarkı sanki 80’li yıllardaki dizilerde de çalınıyordu ama uzun yıllar pek çok radyoda yeniden çalınmış şarkılardan biridir.

Beggin’e geri dönmek istiyorum şimdi; 1965’de ilk kez piyasaya çıkan bu şarkı daha sonra pek çok grup tarafından yeniden söylenmiş. Bunlardan en başarılı olanlarından biri ise hiç tartışmasız Madcon’nun hip-hop versiyonu, 2007 yılında ki Norveçli ikili müthiş bir başarı göstermiş doğrusu. Hem kendi ülkelerinde hem de Avrupa’da pek çok ülkede aynı anda listelere girmeyi başarmış. Madcon nun hip-hop versiyonu Beggin. Norveç’in en çok satan şarkı listesine girmeyi başarmış 6 yıl gibi bir süre boyunca ki bu çok büyük bir başarı!

Beggin pek çok grup tarafından yorumlanmış bir şarkı. Aslında tam sayısını söylemem mümkün değil ama Youtube’a “Beggin” diye aratırsanız benim buraya almadığım daha pek çok versiyonun dinleme şansınız daha olacağını belirtmeden geçmeyeyim. Üstelik birbirinden tamamen farklı yıllardaki farklı müzik türlerindeki versiyonlarını da bulmanız mümkün. 

Bir şarkının öyküsünü anlatmaya çalıştım burada, 1965’den günümüze…

Ama bir şarkının besteleyeni, söz yazarı ve söyleyenin olduğu kadar sizde ve sadece size özel de bir anlamı ve hikayesi var. Şarkıyı ilk dinlediğinizdeki yaşadığınız zaman, mutluluk ve sağlık halinizi hatırlarsınız. Belki ne zaman dinlediğinizi ve ne yaptığınızı hatırlamazsınız tam olarak ama beyninizin bir köşesinde size daha önce bildiğiniz bir şarkıyı, yeniden dinlediğinizi hissedeceksiniz. Hayatta bazı şeyler tekrar eder. Pek çok şarkıyı da tekrar tekrar dinlersiniz. Bazısı sizin kontrolünüzde, bazısı ise istem dışı. Doğrusu tam nedenini bilmiyorum ama bu tür eski şarkıları dinlemek, hikayelerini okumak benim çok hoşuma gidiyor. Umarım siz de aynı keyfi aldınız, kendiniz başka şarkıların hikayelerini ve farklı yorumlarını aradınız. Sevgi dolu, sağlıklı, başarılarla dolu, mutlu bir 2019 yılı olsun hepimize. Sevgiyle kalın.

Ali İhsan Api
Önceki İçerikKolombiya sınırında iki ayrı konser
Sonraki İçerik91. Akademi Ödülleri
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments