Kolombiya sınırında iki ayrı konser

0

Venezuela’da ABD destekli muhalefetin lideri Juan Guaido’nun kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmesiyle başlayan ve ‘insani yardım’ tartışmalarıyla yükselen siyasi kriz, bu kez de kendisini ülkenin Kolombiya sınırında bulunan köprünün iki yanında düzenlenmesi planlanan konserler üzerinden yaşanıyor.

Venezuela’da yaşanan siyasi krizle birlikte başlayan ‘konser düellosu’, ülkenin meşru lideri Nicolas Maduro ile muhalefet arasında yaşanan insani yardım tartışmaları ışığında gerçekleşiyor.

Guaido önderliğindeki ABD destekli muhalefet, ülkeye insani yardım sokmaya çalışırken, Venezuela lideri Nicolas Maduro ise bunun ‘ABD’nin işgal planlarının bir parçası olduğu’ gerekçesiyle yardımları reddediyor.

İngiliz milyoner Richard Branson tarafından organize edilen ve içerisinde Latin Amerikalı Rock yıldızı Juanes gibi isimlerin yer aldığı çok sayıda müzisyenin bulunduğu ‘yardım konserine’ karşılık, Maduro yönetimi de ‘Venezuela’dan elinizi çekin’ temalı 3 günlük bir festival düzenleneceğini açıkladı.

AP’nin haberine göre, Branson’un Venezuela muhalefeti lehine düzenleyeceği konserin, Venezuela-Kolombiya sınırında bulunan köprünün bir tarafında gerçekleşeceği öğrenilirken, Venezuela hükümetinin ise festivali köprünün diğer tarafında düzenleyeceği öğrenildi.

‘DÜNYANIN GÖZÜ VENEZUELA’NIN ÜZERİNDE OLACAK’

Muhalefet liderlerinden David Smolansky, Venezuela’ya gönderilmek üzere toplanan insani yardımın bir araya getirildiği Kolombiya’nın sınır kenti Cucuta’da yaptığı açıklamada, “Dünyanın gözü Venezuela’nın üstünde olacak. Umarız bu son birkaç hafta içerisinde gerçekleşen her şey sonun başlangıcıdır” ifadelerini kullandı.

Karakas merkezli Kriz Grubu analistlerinden Phil Gunson ise, mevcut durumla ilgili yaptığı açıklamada “Bence hükümet, muhalefetin kötü görüneceği türden bir kaos hazırlayarak her şeyi karıştırmayı amaçlıyor” dedi.

İngiliz milyarder Branson, Şubat başında yaptığı açıklamada, düzenlenecek yardım konserini destekleyeceğini açıklamıştı. Branson’un aynı zamanda insani yardımın Venezuela sınırından geçmesinin planlandığı cumartesi gününe kadar Kolombiya’da olacağı öğrenildi.

Etiyopya’da 1985 yılında yaşanan kıtlığı gidermek amacıyla düzenlenen yardım konserine benzer bir şekilde, Branson 60 gün içerisinde 100 milyon dolar toplama hedefi koydu.

Venezuela – Kolombiya sınırı

Yardım konserinin düzenleyicileri arasında yer alan Kolombiyalı girişimci Bruno Ocampo da perşembe günü yaptığı açıklamada, “O sırada neye bulaştığımızı bilmiyorduk, ancak 24 saatten daha kısa bir sürede tarihi bir şeye tanıklık edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cuma günkü konser, sanatçının Kolombiya-Venezuela sınırında yaşanan gerginlikler için müziğin kullanıldığı ilk etkinlik değil. Daha önce de, yine sınırdaki Simon Bolivar Köprüsü’nde, iki ülke arasında yaşanan diplomatik kriz üzerine ‘Paz Sin Fronteras (Sınırsız Barış)’ isimli bir etkinlik düzenlenmişti.

‘MADURO YÖNETİMİNİ DEVİRME PLANININ BİR PARÇASI’

Çoğunluğu ABD tarafından sağlanmış olan 600 ton insani yardım, Kolombiya’daki bir depolama tesisinde tutuluyor. Maduro ise, söz konusu insani yardımın, Trump yönetiminin kendisini devirme planlarının bir parçası olduğunu belirterek “Trump önce kendi ülkesindeki fakirliği düşünmeli” demişti.

İngiliz milyarder Brunson’un konser ilanından günler sonra ise, Maduro hükümeti de ilan ettiği festivalde aynı zamanda fakir Kolombiyalılar için 20 bin gıda kutusu dağıtacaklarını açıkladı.

Bazı yorumcular, düzenlenecek festivallerin sınır kentlerinin ekonomisini güçlendirmek konusunda olumlu bir ol oynayacağını söylerken, çoğu insanın da bölgede yaşanacak bir gerilim konusunda endişeli durumda olduğu belirtiliyor. Zira, onlarca insanın gönderilen yardımları Venezuela’ya sokmaya çalışmaları halinde, sınır bölgesinde gerginlik tırmanabilir.

Sputniknews
Önceki İçerik16. Uluslararası Altın Boğa Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı
Sonraki İçerikŞarkılarda Zaman Yolculuğu Vol.1
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments