Ses Avcısı #1

"Gerçekçi bir kuş sesi kullanmak yerine Trautonium ile tasarlanan kuş seslerinin filmin atmosferine sağladığı katkı, deneysel etki gerçekten çok güçlü."

0
Hitchcock'un besteciler Remi Gassmann ve Oskar Sala ile birlikte The Birds (1963) filminin elektronik müziğini üretmek için modifiye edilmiş trautonium üzerinde çalışırken çekilmiş fotoğrafı. (The Birds (1963) © Universal Studios)

Alfred Hitchcock, Oskar Sala, Trautonium, Alan Wake ve Friedrich Trautwein

Video oyunları, müzik, ses tasarımı diyarlarında gezinirken keşfettiklerimi paylaşmak üzere tatlı bir köşeye yerleşmiş bulunmaktayım. Bundan sonrası hep birlikte keyifli bir yolculuk olsun efendim.

Yine günlerden bir gün Alan Wake adlı çok keyifli bir video oyununa kendimi kaptırmışken, karakterimi sakındığım kuş sürüleri bana dert oldu. Bu dert bende çağrışımlar yapmaya başladı.

Alan Wake oyununda karanlık bir atmosferde, mücadele halinde olduğumuz kuş sürüleri var. Kuşların gameplay anlamında keyifli katkısının yanısıra, oyunun genel atmosferine etkisi dikkatlerden kaçmıyor. Bu etki benim üstümde bir The Birds filmi çağrışımı olarak kendini gösterdi. Alfred Hitchcock The Birds filmini izlediyseniz, bu kuş sürüleri eminim sizlerde de aynı çağrışımı yapacaktır.

Oyunu kısa bir süre durdurup araştırma yapmaya başlayınca, bu araştırma beni The Birds filminin kuş sesi tasarımlarına kadar götürdü. The Birds filmindeki kuş sesleri Oskar Sala tarafından Mixtur-Trautonium adlı bir elektronik müzik aleti kullanılarak tasarlandı. Trautonium 1929 yılında Friedrich Trautwein tarafından icat edildi. 1930 yılında tamamlandı. Oskar Sala da ilerleyen zamanlarda müzik aletinin geliştirilmesine pek çok katkı sağladı. Enstrüman üzerinde çok ustalaşan Sala, Mixtur-Trautonium ile pek çok konser verdi.

Mixtur-Trautonium (Berlin, 1955) at the Music Instrument Museum, Berlin By Morn the Gorn - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9782324

Trautonium’un gelişim yolculuğu Mixtur-Trautonium gibi farklı tasarımlarıyla devam ederken, Alfred Hitchcock The Birds filmindeki kuş sesleri tasarımları için Mixtur-Trautonium kullanmak istedi. Gerçekçi bir kuş sesi kullanmak yerine Trautonium ile tasarlanan kuş seslerinin filmin atmosferine sağladığı katkı, deneysel etki gerçekten çok güçlü.

Günümüz Synthesizer’larının atalarından Trautonium çok geniş bir ses yelpazesine sahip. Oskar Sala’nın Mixtur-Trautonium / My Fascinating Instrument albümünü dinlerseniz, enstrümanın potansiyelini görebilirsiniz.

Birds filminin etkileyici soundtrack tasarımını yazının sonuna ekliyor, The Birds filmini izleme fırsatınız olmadıysa tavsiye ediyor, bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sevgilerimi iletiyorum.

Önceki İçerikKanada’nın en büyük sanat dolandırıcılığı
Sonraki İçerikEvrensel Çırpma Frekansı: Hayvanlardan Robotlara
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments