Kanada’nın en büyük sanat dolandırıcılığı

David Voss, Kanada'nın en büyük sanat dolandırıcılığı davasında sahte belge düzenlemekten suçunu kabul etti.

0
Ünlü sanatçı Norval Morrisseau 1977'den bir fotoğrafta. Fotoğraf: Graham Bezant/Toronto Star via Getty Images

CBC News’e göre, Kanada’nın en büyük sanat dolandırıcılığı soruşturmasında ikinci bir sanık suçunu kabul etti. 6 Haziran’da David Voss, sahtecilik ve sahte belge kullanmak suçlarından suçlu bulundu. Voss, 1996-2019 yılları arasında faaliyet gösteren bir sanat sahtekarlığı çetesini yönetirken sahte belgeler kullanmıştı. Kuzey Ontario’nun Thunder Bay şehrinde yaşayan Voss, Anishinaabe sanatçısı Norval Morrisseau‘ya atfedilen binlerce sahte eserin üretimini denetlemişti. Özellikle, soruşturmacıların 30 şüpheli eserden 26’sını “numaralarla boyama” montaj süreci sayesinde tespit edebilmesi dikkat çekiciydi.

Ontario Yüksek Mahkemesi’nde okunan gerçeklerin beyanına göre, Voss’un dolandırıcılık operasyonundan 1,500’den fazla sahte eser tespit edildi ve bunlardan yaklaşık 500’ü ele geçirildi. Ayrıca, Voss’un Morrisseau ile hiçbir zaman tanışmadığı, ondan eser almadığı veya etkileşimde bulunmadığı belirtildi.

Geçen Mart ayında, Thunder Bay Polis Servisi ve Ontario Eyalet Polisi’nden soruşturmacılar, Morrisseau’ya atfedilen sahte resimler, baskılar ve diğer sanat eserlerinin üretim ve dağıtımına karışan sekiz kişiye toplam 40 suçlama yönelttiklerini duyurdu.

Ojibway Bingwi Neyaashi Anishinaabek First Nation’dan olan Morrisseau, kendine özgü Woodland Art tarzı ile tanınıyordu. Morrisseau’nun eserleri, 2006 yılında Kanada Ulusal Galerisi’nde düzenlenen büyük bir retrospektife konu olmuştu ve bu, çağdaş bir Yerli sanatçı için bu kurumda düzenlenen ilk sergiydi. Morrisseau, 2007 yılında Parkinson hastalığının komplikasyonları nedeniyle 75 yaşında hayatını kaybetti.

Ancak, Morrisseau’nun ölümünden önce bile, sanatçının adı altında izinsiz eserler yapılmakta ve satılmakta olduğu iddiaları polis tarafından dile getirilmişti.

Basın açıklamasına göre, soruşturma iki buçuk yıl sürdü ve bazı resimler “on binlerce dolar” karşılığında satılarak milyonlarca dolar gelir elde edildi.

Polis, Thunder Bay, Ontario'da yıllarca süren bir sanat dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 1,000 tabloya el koydu. Fotoğraf: Ontario Başsavcılık Bakanlığı

CBC News, üzerinde mutabık kalınan bir olgular açıklamasının, sahte sanat eserlerinin üretiminin bir montaj hattı, “numaralarla boyama” süreci ve Voss tarafından işe alınan ve ücretlendirilen birçok ressamı içerdiğini belirttiğini bildirdi.

The Globe and Mail, Voss’un Morrisseau’nun kendine özgü tarzını taklit etmeyi amaçlayan çizimler yaptığını ve her bölümü ideal renklerini gösteren harflerle notladığını bildirdi: yeşil için “G”, mavi için “B”, açık kırmızı için “LR” ve benzeri. Voss, bu çizimleri işe aldığı ressamlara verir ve onlar belirlenen renkleri uyguladıktan sonra eserler, Morrisseau’nun bilinen Cree hece yazısıyla imzalanır ve genellikle 1970’lere tarihlendirilirdi.

Bu sahte eserlerin kurşun kalemle yapılan taslakları, Kanada Koruma Enstitüsü’ndeki adli analiz uzmanları tarafından dijital kızılötesi fotoğrafçılık kullanılarak Morrisseau’ya atfedilen sahte eserleri tanımlamak için kullanıldı.

Sahte eserler müzayede evlerine ve ülke genelindeki dağıtıcılara satıldı, ancak çoğunluğu Ontario’nun küçük kasabası Port Hope’daki iki müzayede evi aracılığıyla yeniden satıldı. Mahkeme beyanına göre, Voss 1,500 ila 2,000 eseri bu evlere sattı ve müzayede evinin sahibi Randy Potter’a satışlardan yüzde 30 komisyon verdi. Potter, daha önceki bir sivil mahkeme duruşmasında, sahte eserlerin genellikle müzayedede 1,200 ila 7,000 Kanada doları arasında satıldığını, ancak bazen 30,000 Kanada dolarına kadar çıkabildiğini ifade etti. Potter, 2018 yılında öldü.

Voss’un sahte Morrisseau eserlerini üreten çetesinin ve mağdurlarının hikayesi, Barenaked Ladies üyesi Kevin Hearn’ün de yer aldığı “There are No Fakes” adlı bir belgesele konu oldu.

The Globe and Mail’in önceki haberleri ayrıca, Ontario Yasama Meclisi ve Ulusal Sermaye Komisyonu’nda Morrisseau sahtekarlığı olduğu şüphelenilen iki eseri tespit etti: Ocak ayında polis tarafından kaldırılıp el konulan Salmon Life Giving Spawn ve Circle of Four.

Voss’un cezası Eylül ayında açıklanacak.

Önceki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (7 Haziran 2024)
Sonraki İçerikSes Avcısı #1
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments