Sibel Karagöz’den “Bu Toprağın Çağdaş Ozanları”

İçeriğinde birbirinden değerli 21 müzisyenin hayat hikayeleri ve şarkılarının ruhumuzda bıraktığı güzel hisleri anlatan yazıların yer aldığı “Bu Toprağın Çağdaş Ozanları” kitabı KDY etiketiyle kitapyurdu.com’da yayınlandı.

Aşık Veysel, Cem Karaca, Erkin Koray, Fikret Kızılok… Yıllarca hepsini severek dinledik. Sadece kulağımıza değen sesler olarak değil sözleriyle, müziğin ruhuna yüreğimizi açtık. Yakın tarihte Aşık Veysel’in temsilciliğini yaptığı ozanlık geleneği ruhunun devam ediyor. Erkin Koray, Cem Karaca ve Barış Manço’nun “Anadolu Rock” olarak aynı geleneği sürdürüyor. Hepsi yaşadıkları toprakların sevdasını, derdini, ümidini şarkılarında insanlara anlatıyor. Tek farkla; bağlamanın yerini gitar alıyor.

Anadolu rock ekolünün bugüne kadar süren etkisi tartışılmaz. Ardından devam eden süre içinde daha genç isimler bayrağı devralıyor. Yavuz Çetin bu geçişte en önemli isimlerden biri. Elinde gitarı blues ezgileri üzerine o da aynı şeyleri söylüyor aslında. İnsanın şehirdeki bunalımı, aşkları, umutsuzlukları, gelecek günlere inancı… ve daha fazlası. Yavuz Çetin’in yarım kalan öyküsü başka isimlerle sürüyor. Kazım Koyuncu’yu da aynı potaya rahatlıkla koyabiliriz. O da bu toprakların kavgasını şarkılarıyla bize anlatmış ve karşılıksız sevmiş güzel insanlardan biri. Ve günümüze yaklaşırken Evrencan Gündüz, Batu Akdeniz, Güney Marlen gibi genç önemli isimler anlatmak istediklerini kendi şiirleri ve müzikleriyle sevenlerine ulaştırıyor.  Ceylan Ertem, Jehan Barbur, Kalben bahsi geçen çağdaş ozanlık deyiminin en başarılı temsilcileri olarak duruyorlar.

“Bu Toprağın Çağdaş Ozanları” kitabı tüm bu isimlerle ilgili çeşitli yazılardan oluşuyor. Sanatçıların kısa hayat hikayeleri, müzik kariyerleri, şarkı sözlerinden hareketle çıkılan bir yolculuk olarak niteleyebiliriz. Böylece kişiliğimizi oluşturmada büyük etkisi olmuş değerli sanatçılara yürekten bir teşekkür etme imkanı bulmuş oluyoruz. Hepimizin o şarkılara, yaratıcılarına bir teşekkür borcumuz var.

Sevgi dilini yücelten, dürüstlüğü, iyiliği nasihat veren, bizimle birlikte kalabalık şehirlerin beton rengi bunalımlarını yaşayan, hayallerimizin peşinden koşma motivasyonunu sağlayan, bizi bize anlatan isimler hepsi. Bu yüzden çok sevdik belki. Kitapta adı geçenlerden çok daha fazlası var ve gelecekte de olacaktır. Belki bu kitap keyifli bir yolculuğun ara durağıdır.

“Bu Toprağın Çağdaş Ozanları” tüm müzikseverlerin arşivinde bulunması gereken bir eser. Gitarvizyon ekibi olarak yıllarca birikerek oluşmuş bu kitabı gururla takdim eder keyifli okumalar dileriz.

İyi ki müzik var. Şarkılar her daim mutlu anılarınıza eşlik etsin..

Yayın Tarihi: 08.07.2020
ISBN: 9786257856096
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 200
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13 x 19.5 cm

Etiketler

0 yorum “Sibel Karagöz’den “Bu Toprağın Çağdaş Ozanları””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest