Sıra dışı bir Türk yapımı İngiliz sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor: “Name: Human”

1

Name: Human; bir travesti, Rum bir ev sahibesi ve gay oğlundan oluşan yaşam üçgenine sonradan dâhil olan çaresiz bir kadının ve yeni doğmuş bebeğinin topyekûn hayata tutunma çabalarının hikâyesi. Önyargı ve ayrımcılığı eleştiren film, Türkiye’de önyargı ve ayrımcılık kurbanı oldu.

Amerikan filmleri de dahil, tüm dünya filmleri için en zor gösterime çıkılan ülke, bizim İngiltere dediğimiz Birleşik Krallık’tır. Her film için, gösterime çıkılabilecek en kolay ülke ise kendi ülkesi, yani hikayesinin geçtiği ülkedir.

“Adı: İnsan” ve “Name: Human” isimleriyle, Türkçe ve İngilizce, iki ayrı film olarak çekilen filmler, büyük çaba harcanmasına rağmen Türkiye’de dağıtıma, dolayısıyla da gösterime çıkamadı. Bu olumsuzlukta en şaşırtan şey ise, Türkçe filmi seyreden tüm dağıtımcıların hepsinin, filmi dağıtmamalarına karşın, büyük bir sitayişle filmi ne kadar beğendiklerini ifade etmeleri oldu. Ortak cümle şuydu: “Filmi çok beğendik ama biz bu filmi dağıtmayalım.” Hatta bir dağıtımcı “filmi gösterime çıkmayın”, önerisinde bile bulundu. Bu ortak kararın gerekçesini hiçbir dağıtımcı vermedi, veremedi. Bakalım izleyen seyirciler bunun gerekçesini görebilecek mi?

“Adı: İnsan” ın hikayesi çok basit. Tanıyanların Meli diye hitabettiği Melankoli, lüks bir gece klübünde şarkı söyleyen bir travestidir. Madam diye hitabettiği yaşlı bir Rum kadın ve oğlu Evgenia’nın evinde pansiyoner olarak kalmaktadır, ancak bu üçlü aile gibi olmuşlardır. Kan bağı olmasa da, birbirlerine sevgi ile bağlıdırlar. Meli bir sabah, erken saatlerde işten eve dönerken, çöpe bırakılmış bir bebek bulur. Donmak üzere olan bebeği, ne yapacağını düşünmeden eve getirir. Aile daha bebeği ne yapacaklarını düşünmeye fırsat bulamadan, soğukta kalan yavru hastalanır. Bu arada bebeğin annesi de pişman olmuş, oğlunu geri almaya çalışmaktadır.

İngilizce film “Name: Human”, 20 Kasım’dan itibaren Independent Film Screen’de digital sinema gösterimine çıktı. 30 Kasım’dan itibaren de Amazon Prime, Roku, Apple TV gibi platformlarda gösterime sunulacak. Umarız “Adı: İnsan” da yakında Türkçe konuşulan ve diğer ülkelerde gösterime çıkma şansı bulur.

Önceki İçerikSibel Karagöz’den “Bu Toprağın Çağdaş Ozanları”
Sonraki İçerikKarikatürler yeni nesil bağımlılıkları anlatacak: “5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması”
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

[…] büyük çabalara rağmen Türkiye’de gösterime giremedi. Nouvart haberine göre film dağıtımcıları filmi beğendiklerini ancak bu filmi dağıtıma […]