Sinema – seyirci hasreti sona eriyor; üstelik de Tarantino’nun kanatları altında

Quentin Tarantino’nun ABD’deki yeni Los Angeles Beverly Sineması 1 Haziran’da yeniden açılacak.

Sinemanın resmi Twitter hesabı haberi cumartesi günü (1 Mayıs) duyurdu. Paylaşımda sinemanın “1 Haziran 2021’de yeniden açılıyoruz çünkü film göstermeyi seviyoruz” yazılı bir resmiyle “Yakında daha fazla bilgi verilecek” ifadeleri yer aldı. İkinci bir tweet’te “Tüm gösterimlerimiz analog filmlerle yapılıyor” denildi.

58 yaşındaki film yönetmeni sinemanın sahibi ailenin babası ve sinemanın işletmecisi Sherman Torgan’ın beklenmedik ölümünden sonra mülkü yeniden inşa edilmekten kurtarmak için 2007’de sinemayı satın almıştı.

Bir Zamanlar Hollywood’da (Once Upon A Time in Hollywood) filminin yapımcısı ve yönetmeni Hollywood Reporter‘a “Sinema, Super Cuts kuaför salonuna dönüşecekti” demişti.

South Bay’den buraya arabayla gelecek kadar büyüdüğümden beri, aşağı yukarı 1982’den beri New Beverly’ye geliyorum. Bunun olmasına izin veremezdim.

Film negatifi koleksiyoncusu olduğum ve evimde film oynattığım için başka koleksiyoncu ve projeksiyonculardan Sherman’ın kapatmak zorunda kalabileceğini duydum.

Sonrasında Tarantino aylık maliyeti ödemeye başladı ve bunu “sinemaya katkı” diye nitelendirdi.

“Her zaman New Beverly’nin benim bağışım, asla geri almak istemediğim bir yatırım olduğunu düşünmüşümdür” dedi.

Soysuzlar Çetesi’nin (Inglorious Basterds) yönetmeni sinemadaki programın büyük kısmını kendi özel koleksiyonundan gösterilen 35 mm ve 16 mm’lik filmlerden oluşturuyor.

Tarantino “Hayatta olduğum ve zengin olduğum sürece New Beverly de orada olacak ve 35 mm’lik iki film birden gösterecek” dedi. Sinema Mart 2020’de pandemi kısıtlamaları nedeniyle kapatılmıştı. -Peony Hirwani

İrem Oral / Independent Türkçe

Etiketler

0 yorum “Sinema – seyirci hasreti sona eriyor; üstelik de Tarantino’nun kanatları altında”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest