Sony yeni 4k Super 35 kamera “FX30”u duyurdu

FX30, geleceği parlak film yapımcılarının sinemaya ait anlatımını en yeni görüntüleme sistemleriyle sunuyor.

0

Sony, markanın prestijli Sinema Serisinin en yeni üyesi olan FX30’u duyurdu.

Yeni FX30, Sinema Serisinin Çift Tabanlı ISO, Log çekim modları ve kullanıcı tarafından içe aktarılan LUT’ler gibi birçok profesyonel özelliğini birçok gelecek vadeden film yapımcısına hitap eden bir fiyat ile sunan bir 4K Super 35 kompakt Sinema kamerası olarak öne çıkıyor.

Sony, yeni FX30’u tanıtmanın yanı sıra iki yeni CFexpress Tip A Bellek Kartını da duyurdu; CEA-G320T ve CEA-G640T. Her ikisi de hem okuma hem de yazmada yüksek hızlı performansı destekleyen büyük kapasiteli kartlar olarak öne çıkıyor.

Sony Electronics Görüntüleme Çözümleri Başkan Yardımcısı Yang Cheng, “Yeni FX30, film yapımına başlamak isteyen herkes için mükemmel bir seçim” dedi ve ekledi: “En yüksek kalitedeki kameralarımızın profesyonel özelliklerinin birçoğunu, her düzeydeki film yapımcıları için kolayca erişilebilir kılan bir fiyat noktasında duruyor. Bu kamera, Sinema Serisi kameralarımızın tamamı için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.”

Sinemaya ait bir görünüm yaratmak

FX30, geleceği parlak film yapımcılarının sinemaya ait anlatımını en yeni görüntüleme sistemleriyle sunuyor. Yüksek hassasiyet, düşük gürültü ve 14+ genişlik durağı sağlamak için çift tabanlı ISO (800/2500) ile yeni bir arkadan aydınlatmalı 20,1 megapiksel APS-C Exmor R™ CMOS sensöre (Süper 35 format) sahip.

ILME-FX30, çeşitli video kayıt kodeklerini destekliyor. 6K’dan 60 fps’ye kadar yüksek hızda örnekleme yaparak 4K Super 35 (16:9) çekim yapabiliyor. ILME-FX30B ayrıca 120 fps’de 4K ve 240 fps’de full HD dahil olmak üzere yüksek kare hızlarında çekim yapma özelliğine sahip. Her iki 16:9 kayıt modu da 10-bit 4:2:2’de çekim yapabilirken, harici bir kayıt cihazına 4K, 16-bit RAW çıkışı için bir HDMI Tip-A konektörü kullanılabiliyor.

Sinema Serisinin geri kalanı gibi, FX30 da renk derecelendirmesinde daha fazla esneklik sağlayan S-Log3 gama eğrisi ile kayıt için Cine El, Cine El Quick ve Flexible ISO modlarını etkinleştirerek Log çekim modlarına sahip olmasıyla öne çıkıyor. Üç modun hepsi de son görüntüyü ön izlemek için uygun bir LUT ile izlerken video çekimine izin veriyor. Buna ek olarak, FX30, Sony’nin S-Cinetone™ gibi yerleşik sinematik görünümlerinden oluşan bir seçki içeriyor ve tek hareketsiz görüntüler çekebiliyor. Kamera, doğal tonlamalar ve gerçekçi renk üretimi için BIONZ XR işleme motoruyla gelişmiş görüntü işleme yetenekleri sunuyor. 

Üreticilerin ihtiyaçlarını desteklemek için tasarlandı

FX30’da Sony’nin hızlı ve güvenilir otomatik odaklama özelliği yer alıyor ve aşağıdaki ayarları içeriyor:

  • Gerçek Zamanlı Göz Otomatik Odaklama (insan, hayvan veya kuş)
  • Gerçek Zamanlı İzleme
  • Detaylı Otomatik Odaklama Ayarları
  • Otomatik Odaklama Yardımı

Yaratıcılar ayrıca, alan derinliğini görselleştirmeyi kolaylaştıran Odak Haritasını kullanırken daha fazla kontrole sahip oluyor ve Solunum Telafisi, odaklama sırasında sabit bir görüş açısı sunuyor. Kamera ayrıca optik gövde içi 5 eksenli görüntü sabitleme ve zaman kodu senkronizasyonu sayesinde Aktif Modu kullanarak hücum çekimleri için etkili sabitleme sağlıyor.

Alan derinliğini görselleştirmeyi kolaylaştıran Odak Haritası, kullanıcıların daha fazla kontrole sahip olmasına yardımcı oluyor. Solunum Telafisi, ise odaklama sırasında sabit bir görüş açısı sunuyor. Kamera ayrıca optik gövde içi 5 eksenli görüntü sabitleme ve zaman kodu senkronizasyonu sayesinde Aktif Modu kullanıldığı hücum çekimleri için etkili sabitlemeye sahip olmasıyla öne çıkıyor.

FX30’da aşağıdakiler de dahil olmak üzere Sinema Serisi ruhunu koruyan başka özellikler de yer alıyor:

  • Sık kullanılan öğelere hızlı erişim sağlayan yeni özelleştirilebilir liste stili ana menü ekranı
  • Konunun engellenmemiş bir görünümünü sağlayan yeni bekleme konumu film ekranı
  • Film çekimine özel düğmeler ve kadranlar

Kullanılabilirlik

FX30, en üst düzeyde yaratıcı özgürlük sağlıyor ve XLR tutacaklı veya tutacaksız satın alma seçeneği ile birlikte satışa sunuluyor.

Ayrıntılı ürün bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni FX30 ile ilgili bir ürün videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

FX30, uzaktan çalıştırma ve yapılandırma değişikliklerine olanak tanıyan bir yazılım geliştirme kiti olan Camera Remote SDK’nın (Sürüm 1.06) yeni sürümüyle de uyumlu olarak satışa çıkıyor.

CFexpress Tip A Bellek Kartları: CEA-G320T ve CEA-G640T

Kompakt ve yüksek performanslı CFexpress Tip A bellek kartı CEA-G320T’nin Ekim ayında, CFexpress Tip A bellek kartı CEA-G640T’nin ise Aralık ayında satışa sunulması planlanıyor. Seriye mevcut 80GB ve 160GB kartların yanı sıra büyük kapasiteli 320GB ve 640GB kartlar da eklenecek.

Bu büyük kapasiteli kartlar, 700 MB/sn’ye kadar maksimum yazma hızı, 400 MB/sn’ye kadar sürekli yazma hızları sunan ve 4K 120p yüksek bit hızlı video çekimi sağlayan Video Performans Garantisi “VPG400” ile yüksek hızlı performansı destekliyor.

Yeni büyük kapasiteli kartlar; su geçirmez, toz geçirmez (IP57) ve çeşitli ortamlarda istikrarlı uzun vadeli çekimi destekleyecek kadar sağlam oldukları konusunda sertifikalandırıldıkları SAĞLAM spesifikasyonuna sahip.

En yeni kameralar ve diğer Sony ürünleriyle çekilmiş çeşitli özel hikayeler, videolar ve heyecan verici yeni içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. Sony’nin Avrupa fotoğrafçılık merkezi 22 dilde kullanılabiliyor ve her ülkedeki ürün haberlerini, yarışmaları ve Sony etkinliklerinin güncel listesini ayrıntılı olarak kullanıcılara sunuyor.

Önceki İçerik“Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali” başladı
Sonraki İçerikÜlkemizin başarılı davulcularından Leyan Senay HerfstFest’e davet edildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments