Sora ile oluşturulan ilk müzik videosu yayında

OpenAI'ın metinden video oluşturmak için kullanılan yapay zeka aracı Sora tarafından hazırlanan ilk müzik video klibi yayınlandı.

0

OpenAI‘nın yeni Sora sürümü, bir müzisyenin eseri bestelerken zihninde canlandırdığı görüntüleri yakalamak için tasarlanmış bir müzik videosunu sunuyor. Sora, sadece bir metin girdisiyle bir dakikadan uzun çoklu klipler üretebilen bir yapay zeka video üreticisidir – ancak şimdiye kadar sadece belirli birkaç kişi içerik oluşturmak için kullanmıştır. OpenAI, bu yıl güvenlik sorunları üzerinde çalışıyor ve yavaşça piyasaya sürüyor.

Sora’ya erken erişim verilen sanatçılardan biri, müzisyen, araştırmacı ve yaratıcı aktivist August Kamp‘tır. Kamp, Sora’nın sanatçılar için bir “dönüm noktası” temsil ettiğini ve görseller üzerindeki tek sınırlamanın insan hayal gücü olduğunu belirtti. “Bu iki yıldır zihnime kazıdığım resimleri alıp, ‘August – bu resimleri insanlarla paylaşabiliriz.’ demek, bu aracın özel olduğunu düşündüğüm şey,” dedi.

Yeni Sora videosu, “Worldweight” adını taşıyor ve ateşli bir rüya gibi, sizi yağmur altında bir yolculuğa çıkarıyor. Müzik mistik ve size boş bir sokakta karanlık bir akşamda otobüs durağının altında yağmurun önünde duruyormuş hissini veriyor.

Sora’nın genel olarak ne zaman halka açılacağı konusunda belirli bir bilgi bulunmamaktadır, ancak OpenAI’nın CTO’su Mira Murati, Sora’nın bu yıl piyasaya sürüleceğini ima etti. CEO Sam Altman da şirketten bu yıl birden fazla yeni model olacağını belirtti, ancak özellikle Sora’dan bahsetmedi.

Şu an gibi diğer modeller de, bunları daha kullanılabilir hale getirmek veya modeli geliştirmek için özellikler ekleyerek Sora’ya yetişmeye çalışıyor. OpenAI’nın aktif olarak Hollywood’u hedeflediği göz önüne alındığında, Sora’nın halka açılmasının aşamalı olarak yılın sonuna kadar olası olduğunu düşünüyorum. Ancak, tüm bunlar güvenlikle ilgilidir.

OpenAI, bu yıl sonundaki küresel seçimlere olumsuz etki yapabilecek hiçbir modeli piyasaya sürmeyeceğini belirtti, bu yüzden bu kadar güçlü bir video modeli tarafından neden olabilecek yanlış bilgi risklerini ele alamazsa – piyasaya sürme süreci gecikmiş olabilir.

Kamp, “Böyle sezgisel bir şekilde sinematik görseller oluşturabilme ve bunları iteratif olarak geliştirebilme yeteneğine sahip olmak, bana kesinlikle yeni bir sanatçılık yol açtı… Bu araçların geleceğiyle ne tür hikayeleştirme biçimlerinin ortaya çıkacağını görmek için gerçekten sabırsızlanıyorum,” diye yazdı.

Önceki İçerikDuygu Asena Roman Ödülü’nün sahibi açıklandı
Sonraki İçerikJames Cameron’dan Villeneuve’e övgü
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments