Suat Akdemir’in dingin ama muğlak renkleri: “Tekil-Çoğul”

adas, 18 Ekim tarihinden bu yana soyut resmin öncülerinden Suat Akdemir’in kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının pandemi süresince inzivaya çekildiği Bodrum’daki atölyesinde ürettiği 99 parça eser, adas’ın iki katına yayılıyor. 40×40 ebatlardan oluşan tuvaller, serginin ana eksenini oluşturmakta.

Suat Akdemir adas’taki son sergisinde, mimari ile renklerin iç içe geçtiği, izleyicinin yap-bozun parçası gibi hissetmesine neden olan dingin bir yolculuğa çıkarıyor. Sergiyi dolaşırken tuvallerin yerini değiştirip bu oyuna dâhil olmak geliyor insanın içinden. Kırmızıyla siyahın uyandırdığı hislerle, yeşiller birbirine karışıyor. Dümdüz renklere değen fırça darbeleri şiirsel bir duygu yaratıyor izleyende.

Gördüğüm sergilerde, sergi ile mekânın bağını önemserim, renk, doku, ışık, şiirsellik, müzik, hafızalara kazınan türden bir iz bırakıyor.

John Berger, sanatın insanla diyalog kurduğuna ve hayatı sanat yoluyla anlatmaya inanırdı.

Suat Akdemir nefes kesici yapıtlarında renklerin dalgasına kapılıp keşfe çıkabiliriz. Sıra dışı renkler ve dokular kimi zaman yalın, dingin, naif bir atmosfere yol açarken, kimiz zaman da tekinsizliğe, belirsizliğe yol alıyor. Tuvaller tek tek, parça parça da görülürken, seri içinde tesadüfi yerleştirmeler de olduğu gibi çoğulcu yapılar içinde de izlenebiliyor.

Suat Akdemir’in ”Tekil- Çoğul” adlı kişisel sergisi 30 Aralık 2020 tarihine kadar adas-ist’te görülebilir.

::: adas sanat merkezi :::

A: Seyrantepe, Çalışkan Sokağı No:33, 34418 Kâğıthane/İstanbul
T: 0(212) 280 34 42

Elif Hopyar

Etiketler

0 yorum “Suat Akdemir’in dingin ama muğlak renkleri: “Tekil-Çoğul””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest