Tanbur, keman ve buzuki bir araya geldi: “Paragraf”

Evrim Ateşler, Halil İbrahim Yüksel ve Burak Şenışık, bir araya gelerek tanbur, keman ve buzuki içeren müzik grupları “Paragraf”ta buluştular.

0

Türkiye-Yunanistan ülkeleri arasında kültür-sanat projeleri yöneten araştırmacı müzisyen ve yapımcı Evrim Ateşler, akademisyen ve tanbur icracısı Halil İbrahim Yüksel, akademisyen ve uluslararası kültür sanat projelerinde keman sanatçısı olarak görev yapan müzisyen Burak Şenışık, bir araya gelerek müzik dünyasına yeni bir “Paragraf” ile giriş yaptılar.

Bugüne dek kendi branşları çerçevesinde birbirinden değerli ve profesyonel çalışmalar yöneten bu üç müzisyen, sanatsal birikimlerini ve mesleki tecrübelerini ve icra ettikleri Klasik Türk Müziği’nden kulaklarımıza aşina ve ruhumuzu okşayan tanburu, Yunan Müziği’nin enerjik ve asi ama duygulu çocuğu buzukiyi ve dünya müziklerinin en önemli yaylı enstrümanlarından kemanı bir araya getirdiler. Kayıt süreci İzmir’de tamamlanan ilk projeleri “Vol.I”, Atina’da Yunanistan’ın önemli müzik insanlarından Dimitris Sintos ile ses mühendisliği işlemlerinin ardından Amerika’daki dağıtıcı şirket tarafından tüm dünya dinleyicisine aynı anda sunuldu.

Hikâyeleri olan şarkılar…

“Kendi bestelerimizden oluşan bu ilk projede şarkılarımızı dinlerken; Atina’dan, İstanbul’dan, İzmir’den, Selanik’ten keyifli müzikal esintiler hissedileceği ve dinleyiciler tarafından da benimseneceğine inanıyoruz. Hikayeleri olan kendi şarkılarımızda; Ege’nin karşılıklı kültürel zenginliğinden örnekleri seslendirmek istedik. Umarız bizi dinleyenlere de o duygu seli ile hissiyatı aktarabiliriz.” şeklinde açıklamalarda bulunan “Paragraf”ın ilk albümü “Vol. I” 8 Mayıs 2021 tarihinde  tüm dijital platformlarda yerini aldı. Eylül-Ekim 2021 döneminde sürpriz bir tekli proje için şimdiden kolları sıvayan “Paragraf” üyeleri “Dinleyenlerin hayatlarına dair anılarla birlikte, unutamadıkları karelerin tekrar gözlerinin önünde canlanabilmesine vesile olmak” şeklindeki temennilerini dile getirdiler.

VOL. 1

Önceki İçerikSis’ten “Zindan” şarkısına klip
Sonraki İçerik2021 Eurovision’un kazananı İtalya: “Rock ‘N’ Roll asla ölmez”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments