Taraftar mıyız? “Fanatik” | SBR

“Hayat bir yolculuksa, valizini ailen hazırlar.”

bkz. İletişim’in davetiyle prömiyerine katılma şansı bulduğumuz “FANATİK” oyununun yazarını tebrik ederek başlamak istiyoruz. Taraftarlık takım tutma destekleme fanatikleştiğinde olay nerelere varabilir?

Kenter Tiyatrosu’nda Çağrı Şensoy rejisiyle seyrettiğimiz Fanatik, 1.5 saat süreyle sıkılmadan keyifle izleyebileceğiniz bir oyun olmuş.

Hikayemiz; koyu fanatik Fenerbahçeli olan Tanju’nun, babasının ölümünü oğlu Aras’a, dedesinin nereye gittiğini açıklama savaşıyla başlıyor. Ancak bu o kadar kolay olmuyor tabiki.

Bir babanın kendi oğlunu tuttuğu takımın taraftarı yapmak istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Fakat komedi de burada başlıyor. Tanju oğlunu dedesinin ölüm haberini vermek için karşısına aldığında babasının ölümünden sonra duyabileceği en acı haberi alır. Oğlu babasının değil de dedesinin takımını tutarsa ne olur? Dedesi , torununu takımının taraftarı yapar yani bir anlamda oğluna ölürken gölü atar ve öyle giderse baba bu durum karşısında ne yapar? Fanatik Fenerli olan Tanju oğlunu Galatasaraylılıktan kurtarmak için her şey yapmaya hazırdır.

Oyun da aile içinde yaşanılan fanatizm dışında din, beslenme ve ebeveynlerin çocuklarının nasıl yetiştirip yetiştirememeleri  gibi kavramların ince esprilerle verildiği bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşadığımız toplumda aldığımız kültür bizlerin nasıl etkiliyor? Coğrafya kader mi ? Tabi ki ebeveynlerimiz aldığı kültürü çocuklarına geçirmeden olur mu? Bizler onların bir kopyaları değil miyiz? İşte tamda burada Salih Bademci’nin ortaya koyduğu Fanatik baba performansıyla izleyenlerin keyif almalarını sağlıyor.

Annenin kayın valide ile farklı kültürden gelmeleri ve karşılıklı olarak yüksek perdeden atışmalarının esprili bir dille veriliyor. Çocuğun ne istediğinin ve fikrinin önemli olmaması, bireylerin bireysel değil de hep bir güdüm altında devamlı olarak oto kontrol içinde yaşamaları hepimizin hayatından bir parça gibi. Üç kişilik oyuncu kadrosuyla, gerek reji ve gerekse oyuncuların performansları sizleri sıkmadan seyredeceğiniz bir oyun bekliyor.

Tahsin Karateke Ve Murat Çinar’ın gözünden oyunu size aktarmaya çalıştık. Sizde bir tiyatro severseniz. Bu oyunu da mutlaka seyir listenize ekleyin deriz.

Murat Çinar ; Fanatik isimli oyunu Siyah Beyaz ve Renkli nin yapması çok hoş olmamış mı ?

Fanatik | Oyun Künyesi

Yazan Michael Önder
Yöneten Çağrı Şensoy
Dekor Tasarımı Cihan Aşar
Işık Tasarımı Emir Uğurçağ
Oyuncular Neslihan Arslan, Nurhan Özenen, Salih Bademci
Yönetmen Yardımcısı İmer Özgün Bademci
Kontrtenor Nuri Harun Ateş
Kostüm Naz Özturna
Proje Asistanları Burcu Şişli, Kadir Yıldırım, Devrim Selen Güner
Afiş Tasarım Metin Toplu
Fotoğraf Çağdaş Başar
Murat Çınar / Tahsin Karateke

Etiketler

0 yorum “Taraftar mıyız? “Fanatik” | SBR”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest