Tartışmalı yıldız Spacey’nin dönüşü: Yeni ödül, yeni umutlar

Cinsel saldırı suçlamalarının ardından kariyeri sekteye uğrayan Kevin Spacey, yeni filmi 'Control' ile ödül kazanarak sinema dünyasına dönüş sinyalleri veriyor.

0
Kevin Spacey (GettyImages)

Ünlü oyuncu Kevin Spacey, son dönemde yaşadığı yasal sorunlara rağmen sinema dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor. Spacey, son olarak ‘Control‘ adlı düşük bütçeli gerilim filmindeki seslendirme performansıyla Folkestone Bağımsız Film Ödülleri‘nde en iyi gerilim performansı ödülünü kazandı.

Gene Fallaize‘in yönettiği ‘Control’, aynı zamanda en iyi gerilim filmi ödülünü de aldı. Filmde Spacey, intikam almak için bir hükümet yetkilisinin arabasını ele geçiren tehditkar bir karakteri seslendiriyor. İlginç bir şekilde, Spacey bu rolde sadece sesiyle yer alıyor ve ekranda görünmüyor.

2017’de Anthony Rapp tarafından geçmişte cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan ve kariyeri sekteye uğrayan Spacey, o dönemden sonra birçok büyük film ve TV projesinden çıkarıldı. Ancak geçtiğimiz yıl İngiltere’de görülen bir davada, beş erkeğe karşı dokuz cinsel saldırı suçlamasından beraat etti. Bu kararın ardından, oyuncunun kariyerinde yeni bir sayfa açılabileceği konuşulmaya başlandı.

Spacey’nin sektöre dönüşü konusunda Sharon Stone ve Liam Neeson gibi ünlü isimler de destek açıklamaları yaptı. The Telegraph gazetesine konuşan bu isimler, Spacey’nin yetenekli bir oyuncu olduğunu ve ona ikinci bir şans verilmesi gerektiğini savundu.

Folkestone Bağımsız Film Ödülleri’nde Spacey dışında başka ünlü isimler de ödül alacak. Jessica Hynes, Peter Blach‘ın ‘Seagull‘ filmindeki rolüyle en iyi drama performansı ödülünü kazanırken, korku filmleriyle tanınan Robert EnglundUnder the Bed‘ filmindeki seslendirmesiyle en iyi ses performansı ödülüne layık görüldü.

Spacey için iyi haberler bununla sınırlı değil. 21 Temmuz’da Sicilya’nın Taormina kentinde düzenlenecek Uluslar Ödülleri kapsamında yaşam boyu başarı ödülü alacağı da açıklandı. Bu törende Spacey’nin bir gösteri yapması da planlanıyor.

Ancak oyuncunun yasal sorunları tamamen geride kalmış değil. İngiltere’deki davada beraat etmesine rağmen, suçlayıcılardan biri hukuk mahkemelerinde mücadelesini sürdürüyor ve bu dava geçici olarak gelecek yıl görülecek. Öte yandan, Spacey’nin ilk suçlayıcısı Anthony Rapp’in açtığı 40 milyon dolarlık cinsel saldırı davası 2022’de reddedilmişti.

20 Temmuz’da Kent bölgesindeki Folkestone’da gerçekleşecek ödül törenine Spacey’nin katılıp katılmayacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak bu ödülün, ‘House of Cards‘ yıldızının kariyerini yeniden canlandırma çabalarına önemli bir katkı sağlayabileceği düşünülüyor.

Önceki İçerikAtmosferde şaşırtan keşif: X ve C şekilleri
Sonraki İçerikTia Ray, 2nd Wave Music Awards’da üç ödülün sahibi oldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments