Tek Mekân Göz Dolduran Performans…: “Old Man”

"Gerilimini diyaloglarda yaşanan çatışmalar üzerinden ilerleten film, psikolojik gerilim sevenler için tam bir hazine."

0

El Paso Film Festivali’nin 2022 yılı ödül töreninden En İyi Yapımcı Ödülü ile dönen, Amerikan yapımı Old Man, Türkiye’de gösterime girdiği adıyla Nefes Alma filminin yönetmen koltuğunda May (2002), The Woods (2006), Red (2008), The Woman (2011), All Cheerleaders Die (2013), Kindred Spirits (2019) gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan Lucky McKee oturuyor. Senaryosunu Joel Veach’in kaleme aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Alex Vendler üstlenmiş. Müziklerini Joe Kraemer’in bestelediği filmin oyuncu kadrosunda ise Stephen Lang, Marc Senter, Patch Darragh, Liana Wright-mark bulunuyor.

Filmin konusunu münzevi bir yaşlı adamın dağ evine yolunu kaybetmiş bir gencin sığınması oluşturuyor. Kayıp bir yürüyüşçü, ormanın derinliklerinde yürürken, münzevi, yaşlı bir adamın kulübesine rastlar. İkisi arasında samimi bir sohbet başlar ancak bir süre sonra, birinin veya her ikisinin de korkunç bir sır saklıyor olabileceği ortaya çıktığında durum tehlikeli bir hal alacaktır.

Tek mekânda büyük bir kısmı iki oyuncu ile çekilen filmin çekim kalitesi, seçilen açıları ve derinlikli diyalogları oldukça başarılı. Gerilimini diyaloglarda yaşanan çatışmalar üzerinden ilerleten film, psikolojik gerilim sevenler için tam bir hazine. Dağ evinin içerisinde bulunan hiçbir eşyanın rastgele olmadığı mutlaka diyalogları ya da hikâyeyi besleyen bir varoluş sebebi ile yerleştirildiği, yine bu minvalde her diyalogun özenle yazıldığı ve başarılı bir kurgu ile düğümlerin çözülmesiyle finale doğru izleyiciyi aydınlatan film, bu bağlamda koltuk tırmalamak isteyenlerin uzak durması gereken bir yapım.

Sleuth (1972), Sleuth (2007) ya da ülkemizden örnek verebileceğimiz Gelincik (2020)’ye benzer şekilde iki karakter ve tek mekân geriliminde ilerleyen film, tipik bir tiyatro oyununa benzer şekilde ilerliyor. Diyaloglardan, çekim açılarından, nesnelerden aldığınız ipuçları ile ortada yatmakta olan ancak nedeni olmayan gizem ve gerilimi çözmeye çalışırken, bir yandan da az sayıdaki oyuncunun performanslarının samimi ve gerçekçiliğine kendinizi kaptırmadan edemiyorsunuz. Özellikle Stephen Lang ile Marc Senter’ın performansları sayesinde izleyiciler o dağ evindeymiş gibi hissetmelerinin yanı sıra gizem ve gerilim içerisinde diyaloglar ile bu misafirliğin nereye gideceğini de merak etmekten kendilerini alamıyorlar. Gözünüzü perdeden ayıramadığınız film bu minvalde tek mekân ve az oyunculuyla ülkemizde çekilmeye çalışılan Akıl Bozan (2022) gibi yapımların neden başarısız olduğunu gözler önüne seriyor. Başlangıç noktası benzer olan, yaşlı bir adam ve ev istilası üzerinden ilerleyen, oyuncu Lang’ın başrolde yer aldığı Don’t Breathe (2016) ya da Don’t Breathe 2 (2021) filmlerindeki gibi bir aksiyon ihtiva etmese de özellikle Manhunter (1986) filminde göz doldurmuş olan Lang’in oyunculuğunun ne kadar başarılı olduğunu yeniden gözler önüne sermeyi başarıyor.

Sonuç olarak Old Man; aksiyonlu bir gerilim arayanların uzak durması gereken ancak iyi aktörler, iyi yazılmış olay örgüsü ve senaryolarla beyin jimnastiği yapmak isteyenlerin ise kaçırmaması gereken oldukça iyi bir psikolojik-gerilim!

* Bu yazı ilk olarak Gizem Şimşek Kaya’nın web sitesinde yayınlanmıştır. Diğer yazılarına da ulaşmak için: www.gizemsimsekkaya.org

Gizem Şimşek Kaya
Önceki İçerikFerzan Özpetek imzalı kısa film: “Yol Arkadaşları”
Sonraki İçerikFreddie Mercury’nin eşyaları açık artırmayla satışa çıkıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments