“Tenet” dünya çapında 100 milyon dolarlık hasılat barajını geçti

0

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği Tenet, Amerika gösterimi öncesi 100 milyon dolar hasılat elde etti.

Christopher Nolan’ın Tenet’i, cumartesi günü itibarıyla uluslararası alanda 100 milyon dolar hasılat barajını aştı. Bu hafta sonu, Çin’de şimdiye kadar 20 milyon doları aşan film, henüz Amerika’da yeni gösterime girdi. Beyazperde’nin haberine göre, bu rakamlar, gişe rekortmenliği söz konusu olduğunda altın bir dokunuşa sahip olan ve daha önce Inception, Dunkirk ve The Dark Knight’la büyük gişe rekorları kıran Nolan için oldukça standart ama bu standart, pandemi koşullarında gerçekleştiği için yine çok büyük bir başarı anlamına geliyor.

Hollywood’un şu anda Covid-19 nedeniyle dolaştığı keşfedilmemiş sular göz önüne alındığında, ilk sonuçlar, sinemaya gitmenin, varoluşsal bir krizle karşılaştıktan sonra, insanların normal yaşam belirtileri gösterdiğinin bir işareti. Çin tarihi savaş destanı The Eight Hundred, şu anda Orta Krallık’ta gişede birincilik için Tenet’le önemli bir yarış halinde.

ABD’de büyük şehirlerde gösterime giremedi

Tenet’in arkasındaki stüdyo olan Warner Bros, pazar gününe kadar yerel sayıları yayınlamayacak. Film bu hafta ABD’de gösterime girdi ama Los Angeles ve New York City gibi büyük pazarlarda corona virüs nedeniyle gösterime giremeyecek.

Salon sahipleri, Tenet için daha büyük bir yeniden açılış yapmayı planlıyor ve Nolan’ın genişleyen, görsel olarak çarpıcı maceralar sunma konusundaki itibarının, virüsün hayatı altüst ettiği mart ayından bu yana büyük ölçüde kapatılan bir sektörü yeniden canlandırmaya yardımcı olacağına inanıyor. Warner Bros’un, bütçesi 200 milyon dolara yaklaşan Tenet’te kâr elde etmesi için yeterli sayıda salon açılıp açılmayacağı belli değil ama beklenti, filmin açılış haftasında ABD’de 20 milyon doların üzerinde bir hasılat yapacağı yönünde. Tenet, dünya çapında 450 milyon dolara yaklaşırsa, film finansal bir başarı olarak kabul edilecek.

Önceki İçerikVenedik Film Festivali’ne hazırlanan “Hayaletler”den ilk fragman
Sonraki İçerikİstanbul Devlet Opera ve Balesi, sezonu “Kolaj” ile açıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments