Timurtaş Onan’dan Fotoğraf Kitabı: “İstanbul Her Şeye Rağmen”

Fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan’ın, 80’lerden bugüne İstanbul’un gündelik yaşamına dair görsel hikayelerle yüklü yeni fotoğraf kitabı “İstanbul Her Şeye Rağmen” ekim ayında fotoğraf severlerle buluşuyor.

Bugüne dek ulusal ve uluslararası pek çok proje ve sergiye imza atan İstanbullu fotoğrafçı Timurtaş Onan’ın 80’lerden bugüne İstanbul fotoğraflarından oluşan “İstanbul Her Şeye Rağmen” kitabı fotoğraf severlerle buluşacak. Kitap, 80’lerden bu yana İstanbul’un geçirdiği kültürel, ekonomik, demografik ve mimari değişimlere detaylı olmasının yanı sıra panoramik bir bakış da sunuyor. Kitapta ağırlığı analog 120 adet siyah beyaz fotoğraf yer almaktadır.

Fotoğraf çekmeye başladığı 80’li yıllardan bu yana İstanbul’u sayısız defa kadrajına almış olan Timurtaş Onan, yeni kitabıyla bu kadim kentin hafıza kutusuna yeni bir andaç bırakıyor. İstanbul’un simgesi olan tarihi yapılar, dar sokaklarıyla güngörmüş Suriçi; çarşılar, pazarlar, camiler, meydanlar, gecekondu mahalleleri; martılar, balıkçılar, hamallar, Çingeneler, sokak çocukları, evsizler, yaşlılar; vapurlar, takalar, simit tablaları, oltalar ve banklar, kendilerine özgü hikayeleriyle birbirlerini bütünleyerek fotoğraftaki yerini alıyor. Onan’ın fotoğrafları, “an”da kendini gösteren hesapsız ve kurgusuz gerçeğin; sersemleten, büyüleyen, değiştiren, dönüştüren ve “her şeye rağmen” kendini var eden olagelişini belgeliyor. Timurtaş Onan, “İstanbul Her Şeye Rağmen” kitabıyla dışarıdan ne kadar müdahale edilirse edilsin; hayatın ve şehrin her şeyden azade kendine özgü  bir akışı olduğunu ve bu akışı hiçbir şeyin değiştiremeyeceğini ortaya koyuyor.

NOTLAR:

Fotoğrafların taranması, seçimi ve kitabın tasarımı yaklaşık bir buçuk yıl sürmüştür.

Galeri Ark’da 21 Ekim Pazar 15.00 – 18.30 arası kitabın lansmanı gerçekleşecektir.

Özellikleri: 192 Sayfa, Mat kuşe, Sert Kapak, ISBN: 978-9944-5746-7-9, Fiyatı 150 TL’dir.

Kitabın 25 adedi için 25 sınırlı sayıda fotoğraf baskısıyla, sertifikalı ve özel kutusu ile özel satışı yapılacaktır.

İletişim:

Sennur Çevik Onan 0530 952 79 73 / 0216 356 22 59
[email protected] / [email protected]

Etiketler

0 yorum “Timurtaş Onan’dan Fotoğraf Kitabı: “İstanbul Her Şeye Rağmen””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest