21. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbul’da bir araya getiren Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bu yıl 24 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

21. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’ne dünyaca ünlü 12 grup katılacak

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen festival, Unesco kültür mirası taşıyıcısı uluslararası kukla ve Karagöz ustası Cengiz Özek Genel Sanat Yönetmenliğinde 24 Ekim-­‐ 4 Kasım tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

Festivalde yer alacak gruplar ise; Bosna Hersek’ ten Pozoriste Mladih, İspanya’dan David Zuazola, , İtalya’dan La Bottega Teatrale, Çin’den Chen Xi, Tayvan’dan The Flying Group Theatre, Portekiz’ den Dom Roberto Tiyatrosu, Portekiz’den dom Roberto, S. A. Marionetas, Hong Kong’ tan The Skybird Tiyatrosu, İran’dan Ebrahem Shakeri ve Türkiye’den Cengiz Özek, Tiyatro Gülgeç.

Ülkemizdeki yabancı kültür merkezleri bu yıl da festivalin destekçisi…
21. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Kültür Merkezi, Akbank Sanat , Sahne Pulcherie, Çekül Vakfı işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Festival mekanları yine çok merkezi noktalarda….

Festivalde yer alan dünyaca ünlü gruplar; Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Sahne Pulchérie, Deniz Müzesi Sahnesi, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi ve çeşitli semtlerde okul okul salonlarında seyirciyle buluşacak.

Cengiz Özek, 40. Sanat yılını kutluyor

Aynı zamanda Kukla Festivalinin kurucusu ve sanat yönetmeni olan Cengiz Özek Karagöz sanatıyla karşılaşmasının 40. Yılını festival çerçevesi içinde kutlamaya hazırlanıyor. Dünya kukla sahnelerinde önemli bir seyirci kitlesine sahip olan özek, kukla oynatımındaki üstün başarısından dolayı uluslararası onlarca ödüle layık görüldü. Festivalde, Özek’in artık klasikleşmiş oyunlarından çöp canavarı ve Büyülü Ağaç adlı oyunlarını izleme olanağı bulurken, Bosna Hersekte sahneye koyduğu günümüzle paralellikler taşıyan modern bir Karagöz uyarlaması olan ‘’Sihirli Lamba’’adlı oyununu Pozoriste Mladih adlı tiyatronun aktörlerinden izleyebileceğiz..Yine festival çercevesi içinde Özek’in sahnenin önünü ve arkasını aynı anda gösteren özel hazırlanmış videoları seyirciyle buluşacak.

Son olarak festival izleyicilerini 28 Ekim’de büyük bir surpriz bekliyor. Festival sırasında, açılışı yapılacak ‘’Kukla Müzesi Cefe’de Cengiz Özek’in 40. Sanat yılına özel bir söyleşi mümkün olacak.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı, Unesco kültür mirası taşıyıcısı Karagöz sanatçısı Cengiz Özek, bu festivalin kukla adı altında bir zamanlar son derece kısır bir algısı olan Türk izleyicisi ve sanatseverlerine, sahne sanatlarının tüm kategorilerini içinde barındırabilen, disiplinler arası, yaratıcılığı kışkırtan, imkansızlık sözünü kabul etmeyen bir sanatın ufuklarını açtığını belirtiyor. Dramaturg Doç. Dr. Selen Korad Birkiye festivalin önemini şu sözlerle ifade ediyor: “İstanbul Kukla Festivali vasıtasıyla herhangi bir alternatif tiyatronun düşlerinde yatan tek kişilik Hamlet’lerden, pek çok saygın operanın sahnelemek için can attığı Dido ve Aenas’a, edebiyat hayranlarının özel bir yere oturttuğu Knut Hamsun’un Açlık’ından, varyete dünyasının renkli şovlarına, geleneksel dünya kuklasının en seçme örnekleri olan Bunraku ve Su kuklalarından, en avant-garde’ına kadar her türlü kukla oyununu izleme olanağı bulduk.”

Bilet satışları:

festival biletleri, www.kuklafestivali.com, “biletinial.com” üzerinden alınabiliyor. Akbank Sanat’ta gerçekleşecek gösterimlerin biletleri ise “biletix.com” dan satışa sunuluyor. Ayrıca oyun başlamadan bir saat önce salon girişlerinden bilet temin edilebilir.

Sakın kaçırmayın, kuklaya ayıracak bir saat her zaman bulunur…

Etiketler

0 yorum “21. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest