Toplumun sorunlarına kinayeli bir bakış açısı: “Black Mirror”

Londra’nın prestijli Saatchi Galerisi, içinde yaşadığımız kasvetli dünyanın yansımasını gösteren yeni bir sergi açtı. ‘Black Mirror (Siyah Ayna), toplumsal hiciv sanatı’ adlı sergide, son 20 yıldır toplumu bir ayna gibi yansıtmaya çalışan sanatçıların eserleri bir araya getirildi.

Galerinin Genel Müdürü Philippa Adams sergideki 170 çağdaş sanat eserinin tarihi olay ve siyasi durumları alaycı bir bakış açısıyla ele aldığını ifade ediyor.

2001’de ABD’yi vuran 11 Eylül saldırılarında ortaya çıkan ideolojileri yorumlayan sanatçı Dominic McGill eserini “Bu projeyi ilk tasarladığımızda amacımız tarihi bir panorama gibi olması idi; Gettysburg Muharebesi ya da İncil hikayesi gibi. Bu yüzden karikatür unsurlarını ve metin öğelerini aldık ve hepsini bir araya getirerek çağdaş bir tarih tablosu yaratmaya çalıştık.” şeklinde açıklıyor.

Ayrıca sergide James Howard’ın on yıl önce yaptığı, otuz beş dijital baskıdan oluşan ve internetin karanlık tarafını değerlendiren bir eseri yer alıyor. Howard internette erişebildiği ilginç yerlerden ender malzemeler toplayarak bu eseri oluşturduğunu anlatıyor ve internetin çok değiştiğini, çok fazla kısıtlama getirildiği için artık aşırı sıkıcı bir yer haline geldiğini ifade ediyor.

‘Black Mirror (Siyah Ayna), toplumsal hiciv sanatı’ sergisi 13 Ocak tarihine kadar Saatchi Galerisi’nde görülebilir.

Euronews

Etiketler

0 yorum “Toplumun sorunlarına kinayeli bir bakış açısı: “Black Mirror””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest