Tüm zamanların klasik rock şarkısı: “Bohemian Rhapsody”

0

Efsane grup Queen’in alametifarikası olan ‘Bohemian Rhapsody’nin, stream ortamda en çok dinlenen 20. yüzyıl şarkısı ve tüm zamanların klasik rock şarkısı olduğu açıklandı.

Queen’in 1975 tarihli ‘A Night at the Opera’ albümünün hit şarkısı ‘Bohemian Rhapsody’, küresel çapta stream müzik servislerinde 1.6 milyardan fazla kez çalınarak bir rekora imza attı.

‘Bohemian Rhapsody’nin geride bıraktıkları arasında Nirvana’nın ‘Smells Like Teen Spirit’, Guns N’ Roses’ın ‘Sweet Child O’Mine’ gibi şarkıları var.

Bu çılgınlıkta, kasım başında tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de gösterime giren şarkı ile aynı isimli filmin de bir etkisi oldu. Queen’in lideri ve solisti Freddie Mercury’nin hayatını konu alan filmi şimdiden 2018’de en çok izlenenler arasına girdi.

Queen’in müziğini genç kuşaklara doğrudan taşıyan ‘Bohemian Rhapsody’ filmi, gösterime girmesinden beri 5 haftada küresel çapta 600 milyon dolarlık gişe başarısı elde etti ve en çok gelir getiren müzikal biyografik film oldu.

1991’de AIDS sonucu ölen Freddie Mercury, sesi ve sahne şovlarıyla hala dünyanın en güçlü vokallerinden biri olarak anılıyor. Aynı zamanda yetenekli bir şarkı yazarı olan Mercury, Bohemian Rhapsody’yi müzik dünyasına kazandırmıştı.

İngiliz rock grubunun gitaristi Brian May, 21. yüzyılda müziğe erişime damga vuran stream müzik platformlarında rekor kırmalarını şöyle değerlendirdi:

“Demek rock müziğin nehri, akışlara (streams) dönüştü! Bizim müziğimiz hala en çok aktığı için çok mutluyum!”

Albümü çıkaran şirket olan Universal Music Group’un (UMG) CEO’su Lucian Grainge de ‘Bohemian Rhapsody’ için “Gelmiş geçmiş en muhteşem müzik gruplarından birinin yarattığı gelmiş geçmiş en muhteşem şarkılardan biridir” dedi.

“Queen’i temsil etmekten çok gururluyuz ve şarkının ilk yayımlanmasından 40 küsur yıl sonra hala tüm dünyada yeni fanlara esin kaynağı olmadından heyecan duyuyoruz” vurgusu yapan Grainge, Queen ile grubun menajeri Jim Beach’i bu inanılmaz başarılarından ötürü tebrik etti.

Dünya çapında 300 milyondan fazla albüm satan Queen’in alametifarikası olan ‘Bohemian Rhapsody’ bugüne dek Pink, Kanye West, Robbie Williams, Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Montserrat Caballe, Muppetlar ve Elton John-Axl Rose gibi pek çok sanatçı tarafından yeniden yorumlandı.

Önceki İçerikBurcu Tatlıses: “Daha söyleyecek, anlatacak çok şeyim var”
Sonraki İçerikSunucusuz kalan Oscar’a “Whoopi Goldberg” talip
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments