Uluslararası Mitoloji Film Festivali İzmir’de başlıyor

Uluslararası Mitoloji Film Festivali, 21-23 Aralık tarihleri arasında İzmir'de sanatseverlerle buluşuyor.

0

Uluslararası Mitoloji Film Festivali 21-22-23 Aralık tarihlerinde üç gün boyunca TÜMAV Vakfı tarafından yazar Gülşah Elikbank direktörlüğünde, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle gerçekleşecek alanında ilk özelliği taşıyan tematik bir festival. Festival, insanlığın ortak hikayesi olan mitoloji ile tüm sanat dallarına dokunan ve özellikle gençleri hedefleyen bir yapıda.

Festivalin amacını, özellikle Türk mitolojisinin, hikaye anlatma geleneğinin zenginliğine dikkat çekmek ve bu alandaki sinema üretimlerini arttırmak olarak açıklayan Festival Direktörü Gülşah Elikbank, ilk yıllarında olmalarına rağmen oldukça ilgi ve destek gördüklerini, bu durumun da festivali daha genişletmek için kendilerine heyecan verdiğinin altını çizdi. Mitoloji deyince Ege’nin yerinin tartışılmaz olduğunu vurgulayan Elikbank, festivale bu nedenle ilk olarak İzmir’de başladıklarını söyledi.

21 Aralık 17.00 tarihinde İzmir Cumhuriyet Eğitim Müzesinde basın lansmanı gerçekleştirilecek festivaldeki tüm film ve paneller herkese açık ve ücretsiz olacak. Festivalin Danışma Kurulunda, Derviş Zaim, Onur Saylak ve Başak Köklükaya gibi önemli isimler bulunuyor. Artistik direktör olarak sinemaseverlerin aşina olduğu bir isim Kerem Akça göze çarpıyor.

Festival programında, 21 Aralık 15.00’da Yaşar Üniversitesinde Mitolojide Güzellik ve İyilik kavramlarını Doç.Dr. Yasemin Polat anlatırken ardından Güzel ve Çirkin filmi gösterilecek.

22 Aralık saat 15.00’da Yaşar Üniversitesinde Doç.Dr. Pınar Fedakar ve yazar Gülşah Elikbank, Türk Mitolojisi başlığında, Doç.Dr. Seçkin Sarpkaya ise Sinema ve Dizilerde Mitoloji adlı bir panel gerçekleştirecek. Panellerin ardından Yerdeniz Öyküleri filmi gösterilecek.

Karabağlar Belediyesi Yıldız Kenter Kültür Merkezinde 22 ve 23 Aralık tarihlerinde ise gün boyu film gösterimleri sürecek.

23 Aralık 19.00’da Yıldız Kenter Kültür Merkezinde, genç yetenek Zeynep Duru Güleç’ten arp dinletisinin ve Prof. Dr. Akın Ersoy’un İzmir Mitolojisi sunumunun eşlik edeceği ödül töreni gerçekleşecek. Ödül gecesini ise ünlü oyuncu Önder Atakanlı sunacak.

T.C Sinema Genel Müdürlüğünce desteklenen Uluslararası Mitoloji Film Festivali’nin  diğer destekçileri arasında; İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar ve Konak Belediyesi ile Yaşar Üniversitesi ve Ozza Medya, UKEB Okulları var.

Önceki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (15 Aralık 2023)
Sonraki İçerikSerhat Akavcı’nın kişisel sergisi: “3. Sayfa Masalları”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments