Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

0

Adana’yı dünyaya tanıtan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı bu yıl 3-7 Nisan tarihleri arasında Adana sokaklarında düzenlenecek. Karnaval’da yüzlerce eğlenceli etkinlik düzenlenirken, kente on binlerce yerli ve yabancı turistin gelmesi bekleniyor.

Bereketli toprakları, 4 mevsimin en güzelinin yaşandığı doğası, kebabıyla, şalgamıyla ününü sınırlarının dışına duyuran zengin yemek kültürü ve misafirperver sıcakkanlı insanlarıyla Türkiye’nin yükselen değeri olan Adana, adını Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile de taçlandırmaya devam ediyor. 2013 yılından bu yana yurtiçinden ve yurtdışından gelen onbinlerce kişiyi, portakal ağaçlarının çiçek açtığı ve o büyülü kokuyu tüm kente yaydığı dönemde buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”nın 7’ncisi bu yıl 3-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. 7’den 70’e tüm Adanalılar ile birlikte karnaval için kente gelen binlerce yerli ve yabancı konuklar “dostluk ve sevgi” mesajını Adana caddelerinden tüm dünyaya bir kez daha yollayacaklar.

Rengarenk Kortej Sokaklarda

Her yıl olduğu gibi bu yıl da karnavalın “simgesi” durumundaki kostümlü kortej geçişi 6 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Herkesin büyük heyecan ve özlemle beklediği kostümlü grupların geçiş yapacağı kortej karnavalın ilk yıllarındaki gibi şehir merkezinde ve Adana sokaklarında yapılacak. Saat 17:00’da başlayacak ve büyük coşku içinde geçmesi beklenen korteje rengarenk kostümlü binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Dolu Dolu Karnaval Programı

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olarak dünyanın sayılı karnavalları arasına girme yolunda önemli bir mesafe kat eden “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda” binlerce kişinin katılacağı eğlenceli etkinliklerin yanında çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de organize edilecek.

Ünlü sanatçıların yer alacağı açılış ve kapanış konserleri, Hintli Mumbai Danceworx topluluğunun gösterisi, Kostümlü Gösteri Grupları Korteji, Motorize Ekipler ve bandolardan oluşan karnaval korteji, Su korteji, Türkiye’nin her yerinden 300 pilot ile gelecek olan Türk Choppers MK Merkezpark’taki Motosiklet Senfonisi, Türk Riders, VosFest ve Klasik Otomobil Kulübü gösterisi, Sokak Konserleri, Yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatsal sergiler, Açıkhava dans ve spor gösterileri, Söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Adana Kültürünü anlatan performanslar ve sanatsal gösteriler, Portakal Çiçeği Halk Koşusu, Kostümlü koşu ve anne-baba-çocuk koşusu, Moda Tasarım yarışması, Satranç Turnuvası, Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Sanat Aktiviteleri, 0-5 yaş çocukar için 101 farklı oyun içeren aktivite alanı, TJK Portakal Çiçeği Karnavalı Özel Koşusu ve TJK Pony Club başta olmak üzere etkinlikler düzenlenirken, portakallı lezzetler ve kortej kostüm tasarımı gibi ödüllü yarışmalar da renkli karnaval programında yer alacak.

Bozkurt “ Rezervasyonlarınızı Şimdiden Yaptırın”

Geçtiğimiz yıl 100 bini Adana dışından olmak üzere yaklaşık 1 milyondan fazla kişinin Adana sokaklarında buluştuğu karnavala, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilginin yoğun olması bekleniyor. Karnavalın fikir önderi Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, bambaşka deneyimler yaşamak isteyenleri her yıl olduğu gibi bu yıl da beklediklerini söylüyor. Bozkurt “Biz birlikte eğlenmeyi başarabildiğimiz ölçüde medeni olabiliyoruz. Her defasında karnavala gelin pişman olmayacaksınız diyoruz. Ve gelenler asla pişman olmuyorlar. Portakal çiçeklerinin kokusu eşliğinde baharı karşılarken, kendinizi zinde ve yaşama sevinci ile dolu hissedeceksiniz. Doğanın mucizesine birlikte tanıklık etmek ve harika bir zaman geçirmek için bu yıl da Nisan’da Adana’da buluşalım” diyor.

Çevreyi de Gezebilirsiniz

Özellikle yurtdışından karnavala gelecek olanlar için Adana’dan günübirlik ulaşım mesafesinde bir çok önemli yeri görme şansı da bulunuyor. Kapadokya bölgesine arabayla 2,5 saat gibi bir sürede gidilip, akşam Adana’ya geri dönülebiliyor. Yine Adana’ya çok yakın olan Tarsus (20 dakika), Mersin (45 dk), İskenderun ( 1 saat), Antakya (1,5 saat) ve Gaziantep (2,5 saat) gibi birçok bölgeye de günlük geziler kolaylıkla planlanabiliyor.

Ayrıca, Karnaval ile ilgili güncel duyurular www.nisandaadanada.com web-sitesinden, Facebook, Twitter ve Instagram’daki “Nisan’da Adana’da” isimli hesaplardan takip edilebiliyor.

Önceki İçerikAttilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’ndan Şair ve Yazarlara Başvuru Çağrısı
Sonraki İçerikKoza Düşünce Dergisi’nin 28. Sayısı Çıktı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments