Uluslararası Sürrealist Grup Sergisi: “International Surrealism Now”

Herkese Kasım ayında tekrar merhaba. Bu ay sizlere airbrsuh teknikleri veya uluslararası bir Sürrealist sanatçıyı tanıtmayacağım. Bu ay sizlere benim de Türkiye’den yegane Türk Sürrealist sanatçı olarak dahil olduğum ve dünyanın çeşitli ülkelerinden uluslararası Sürrealist sanatçıların bir araya geldiği bir sergiyi tanıtacağım.

International Surrealism Now grup sergileri, 2010 yılından beri düzenlenmekte olup, her sene başka bir Avrupa/Amerika şehrinde yeniden düzenlenmektedir. Kendisi de bir Sürrealist sanatçı ve küratör olan Santiago Ribeiro’nun düzenlediği bu grup sergileri 100’ün üzerinde uluslararası Sürrealist sanatçıyı bir araya getirmesiyle tanınmaktadır.

Geçtiğimiz sene Lisbon’da düzenlenen bu grup sergi, bu sene içinde bulunduğumuz Kasım ayında Portekiz’in Coimbra şehrinde yeniden düzenleniyor. Serginin tanıtımları için çok uğraş veren Santiago Ribeiro, bu amaçla geçtiğimiz aylarda New York’ta Times Square’de Nasdaq binasının reklam panolarında bu serginin duyuruları için yer ayırmıştı.

Benim dışımda, Erik Heyninck, Leo Plaw, Olga Spiegel, Martina Hoffman, Ton Haring, Tatomir Pitariu, Keith Wigdor, Matthias Böhm ve daha önce bu köşede sizlere tanıttığım Otto Rapp gibi uluslararası Sürrealist sanatçıları aynı sergide bir araya getiren bu oluşum, her sanatçının büyük fedakarlığı ve yüksek dayanışma duygusu içinde senelerdir aynı heyecan ile devam etmektedir.

Aşağıdaki fotoğrafta serginin iç mekan hazırlık çalışmaları sonrası asılan resimleri görüyorsunuz, bu resimler arasında en alt sırada ortadaki resim benim eserimdir.

Bu kez, Portekiz’in Coimbra şehrinde “Museu Municipal de Coimbra Edificio Chiado” müzesinde sergi için kendine yer bulan sergimiz, 17 Kasım 2018 tarihinde, Camara Municipal de Coimbra’nın izniyle kapılarını 17:00 itibariyle serginin ziyaretçilerine açacak.

Sergide 100’ün üzerinde Sürrealist sanatçının eseri sergileneceğinden her sanatçının en fazla 2 ila 3 eseri sergilenebilecek.  Santiago Ribeiro’nun fedakarca çabaları sayesinde sergi her sene yeniden bir başka Avrupa/Amerika şehrinde düzenlenmeye devam ediyor.

Bu sergi itibariyle benim de bu uluslararası sergi oluşumuna iştirak ettiğim 3. sergileri oluyor. Gelecek Ay bir başka Sürrealist konu ve Sürrealist sanatçı üzerine makalemde yeniden bir araya gelmek üzere.

Can Emed

Etiketler

0 yorum “Uluslararası Sürrealist Grup Sergisi: “International Surrealism Now””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest