Ünlü avına çıkan paparazzinin oltasına Jennifer Lopez takıldı

0

Jennifer Lopez, bir paparazzi tarafından çekilen fotoğrafını Instagram hesabından paylaşarak telif hakkı ihlali işlediği gerekçesiyle dava edildi.

Splash Haber ve Fotoğraf Ajansı, Lopez’in Alex Rodriguez’le New York’ta el ele çekilmiş ve ünlü şarkıcının 2017’de Instagram’dan paylaştığı fotoğrafına 150 bin dolarlık (yaklaşık 875 bin TL) federal dava açtı.

E! News’un ele geçirdiği mahkeme belgelerine göre ajans, kendisine ait olduğunu iddia ettiği fotoğrafın münhasır telif hakkına sahip olduğunu, Lopez’in fotoğrafı paylaşma izni bulunmadığını ileri sürdü.

Mahkeme kayıtlarında, “Davacı fotoğraf iznini davalıya asla vermedi. Buna rağmen Lopez yetkisi ya da davacının izni olmadan fotoğrafı kullandı. (…) Özellikle Lopez ya da onun adına hareket eden biri fotoğrafı kopyaladı ve @jlo hesabı üzerinden 7 Kasım 2017’de Instagram’da yayımladı” ifadeleri yer aldı.

Paparazzi ajansı 50 yaşındaki şarkıcının Aralık 2017 tarihli bir mektupla ihlalden haberdar edildiğini ve Lopez’in fotoğrafı kullanmasının şirketin kazanabileceği para miktarını olumsuz etkilediğini iddia etti.

Şirket mahkeme kayıtlarında şu ifadeleri kullandı: “Fotoğraf yaratıcı, özgün ve değerli. Öznenin ünlü olması, fotoğraf kalitesi ve görsel çekicilik nedeniyle davacı (ve temsil ettiği fotoğrafçı) fotoğrafın lisan hakkından gelir elde edebilir. Ama davalının (fotoğrafı) yetkisiz kullanımı orijinal fotoğrafın var olan ve gelecekteki pazarına zarar veriyor. (…) Instagram paylaşımı, fotoğrafı Lopez’ın on milyonlarca takipçisi için hemen erişilebilir hale getirdi. Aksi halde bu kişiler fotoğrafın lisanslı versiyonlarını davacının müşterisi dergiler ve gazetelerde görmekle ilgilenecekti.”

Mahkeme kayıtlarına göre 150 bin dolara ek olarak ajans ayrıca Lopez’e ihtarname çekilmesini ve böylece şarkıcının ve ekibinin gelecekte fotoğrafı paylaşmasının engellenmesini istiyor.

Paparazzi fotoğraf ajansı Xclusive-Lee ocakta, şirkete ait fotoğraflardan birini Instagram hesabından paylaşan Gigi Hadid’i telif hakkı ihlali nedeniyle dava etme teşebbüsünde bulunmuştu. O dönem Hadid, Instagram’dan yayımladığı uzun bir paylaşımda davanın “saçma” olduğunu söylemişti. Paparazzilerin fotoğraflarını çekmek için peşine düştükleri kişiler üzerindeki duygusal etkisine dikkat çeken Hadid, fotoğrafı Twitter’da bulduğunu ve hangi fotoğrafçının bunu çektiğini “bilmesinin mümkün olmadığını” belirtmişti.

Hadid şunları yazmıştı: “O paparazzinin hayatını bununla kazandığını anlıyorum ve bunun işimle ilgili kabul etmem gereken bir şey olduğu görüşüne saygı duyuyorum. Ama bir sınırı var.”

Business Insider’a göre New York bölge hakiminin davayı açtığı sırada fotoğraf ajansının fotoğrafın resmi telif hakkı tesciline sahip olmadığını öğrenmesiyle dava sonunda düşmüştü.

Daha önce de Khloe Kardashian, 50 Cent, Jessica Simpson ve Ariana Grande, paparazzilerin çektiği fotoğraflarını Instagram’da paylaşmalarının ardından telif hakkı ihlali davalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Sezin Bala / Independent Türkçe
Önceki İçerikTüm zamanların en iyi filmlerinden birinin baş aktörü Tim Robbins’ten yıllar sonra gelen itiraf!
Sonraki İçerikNobel Fizik Ödülü’nün yeni sahibi Michel Mayor’den süzülen acı gerçek: Öte gezegen sadece bir fikir, taşınmayı aklınızdan bile geçirmeyin!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments