Uydu çöplüğüne dönen uzaya ilk müdahale Rusya’dan geldi: çöp olmadan kendini imha eden uydu

0

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), beklenmedik şekilde arızalanmasının ya da artık çalışamaz duruma gelmesinin ardından kendi kendini imha edebilen bir uydu geliştirip patentini aldı. Uydu ile uzay çöpü sorununun çözülmesi amaçlanıyor.

Roscosmos, arızalanması veya çalışamaz duruma gelince kendi kendini imha eden bir uydunun patentini aldı. Uydunun yapımında kullanılan malzemeler belirli bir sıcaklıkta süblimleşebiliyor, yani uydu yörüngede buhar haline gelebiliyor.

Patentte imha edilmesi gerektiğinde Dünya’dan uyduya bir sinyal gönderilmesi öngörülüyor. Ayrıca uydu üzerinde imha edilmesi gerektiğinde kaldırılan özel bir koruyucu katman bulunuyor. Geliştirilen uydu ile uzay çöpü sorununun önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Nitekim Dünya’nın yörüngesinde şu anda Sovyetler Birliği ve ABD tarafından gönderilmiş çok sayıda yakıt tankları ve nükleer güçlü uydunun yanı sıra astronotların uzay yürüyüşleri sırasında düşürdükleri aletler ve daha birçok başka şey bulunuyor. Bu cisimler saatte 28 bin kilometre hızla hareket ediyor.

NASA’nın tahminlerine göre, gezegenimizin etrafında 20 bin suni cisim bulunuyor. Rusya Savunma Bakanlığı ise 16 bin kadar bu tür cismin bulunduğunu ve bunların yüzde 87’sinin uzay çöpü olduğunu belirtiyor. Uzay çöpleri yeni fırlatma işlemleri için kaydadeğer sorunlara yol açıyor.

Sputniknews
Önceki İçerikTarantino’nun son filmi “Once Upon a Time in Hollywood”, 21 Ağustos’ta Kadıköy Sineması’nda
Sonraki İçerikTom Hanks’ten çok enteresan bir biçimde ifade bulan Tanrı ve İnanç arayışı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments