Varsa dünyanın ilk romanı diye bir şey; artık kayıp tek bir halkası kalmadı!

0

Dünyanın ilk romanı olarak kabul edilen kitabın kayıp bir bölümü bulundu.

Japonya’da ulusal bir gazete olan Asahi Shimbun’un haberine göre el yazması kitap, eski bir derebeyin soyundan gelen bir kişinin Tokyo’daki evinde bulundu.

Genji’nin Hikayesi’ni (The Tale of Genji) 11. yüzyılda kaleme alan yazar Murasaki Shikibu, romanı yazdığı dönemde Japon sarayında nedimeydi. Kitap, Genji adında bir prensin hikayesini anlatıyor. Genji, yazarla aynı isme sahip Murasaki adlı bir kadınla tanışıyor ve sonunda evleniyor.

Japon medyasına göre uzmanlar yeni bulunan el yazmasının gerçekliğini onayladı. El yazmasının 21,9 cm uzunluğunda ve 14,3 cm genişliğinde olduğu belirtiliyor. Genji’nin Hikayesi’nin orijinal versiyonunun yok olduğu düşünülüyor ama başka yazarlar hikayenin kopyasını çıkarmış.

Uzmanlara göre ortaya çıkan yeni el yazmasının kopyasını Japon şair Fujiwara no Teika çıkarmış. Teika’nın kopyalarının, romanın mevcut en eski versiyonları olduğuna inanılıyor. Bundan önce yine Teika tarafından kopyalanmış 4 bölüm daha bulunmuştu.

Kyoto İleri Bilimler Üniversitesi’nden profesör Junko Yamamoto, Asahi Shimbun’a yaptığı açıklamada, yeni keşfedilen bölüm üzerinde yürütülen mevcut çalışmanın daha önce Teika döneminden 250 yıl sonra tamamlanmış el yazmaları kullanılarak yapıldığını söyledi.

Yamamoto “Teika’nın düzenlediği bu el yazması keşfinin araştırmacılara açık olacak olması çok önemli” diye konuştu.

Onur Bayrakçeken / Independent Türkçe
Önceki İçerikTrump’a karşı en keskin ve sivri çıkışların sahibi Robert De Niro’dan bir yenisi daha: Trump, gangsterlerin en ucuzu!
Sonraki İçerikAraştırmalar aydaki buzulların milyarlarca yıllık olduğunu gösterdi; NASA ve tayfasının iştahı kabardı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments