Veysi Elban’dan “Martin Eden Olmak”

Veysi Elban'ın "Martin Eden Olmak" adlı kitabı Destek Yayınları'ndan çıktı.

0

Edebiyat tarihinde yer etmiş en önemli romanların başkarakterleriyle okurları yeniden tanıştıran Roman Kahramanları Serisi Burçin Orhon’un yazdığı Maria Puder Olmak’tan sonra Martin Eden Olmak ile devam ediyor.

Jack London’ın kült romanı Martin Eden “Amerikan Rüyası”nı ve bu rüyadan uyanmanın getirdiği hayal kırıklığını eşsiz biçimde anlatır. Aşkı için yaşamını tamamen değiştirme yoluna giren Martin Eden hedefine ulaşmak için çabalarken giderek kendini, heyecanını, motivasyonunu yitirir. Fakir bir işçiyken yaşamı zorluklar içinde geçen Martin Eden’in mücadelesi âşık olduğu kadını elde etmeye yöneldiğinde hayatı da giderek trajik bir sona doğru sürüklenir.

Bir aşk hikâyesi üzerinden ustaca kurgulanmış bireysel devrimi, sınıfsal farklılıklarını ve insan üzerindeki etkilerini interaktif bir okur-karakter ilişkisiyle incelenen Martin Eden’i farklı bir gözle okumaya ne dersiniz?

Veysi Elban’ın yazdığı Martin Eden Olmak Destek Yayınları’ndan çıktı.

Arka Kapak;

“SENİN DE FİKİRLERİN TIPKI GİYSİLERİN GİBİ BAŞKALARI TARAFINDAN ÜRETİLMİŞ.”

Yarı otobiyografik bir eser sayılan Martin Eden, Jack London’ın yarattığı en gerçekçi ve otantik karakterlerdendir. Martin bizden biridir; tanıdıktır, kardeştir, arkadaştır, işçidir. Ömrü mücadeleyle geçmiş, sokaklarda yani gerçeğin ta kendisinden öğrenmiş hayatı.

Martin, âşık olduğu burjuva kadını ve onun elit çevresini etkilemek için takıntılı sayılabilecek bir azimle kendini entelektüel anlamda geliştiren ve meşhur bir yazar olma hayalinin peşinden tüm imkânsızlıklara rağmen pes etmeden koşan fakir bir denizci.

Ait olmak istediği sınıfın ahlakını ve değerlerini anladıkça başta gördüğü güzelliğin aslında ne kadar içi boş bir dünya olduğunu fark etmeye başlar ve bu farkındalık onu içinden çıkamayacağı kadar karanlık bir kuyunun içine hapseder.

Martin Eden karakteri sınıfsal farklılıkların temelini, bireyciliğin hazin sonunu bizlere en gerçek ve yalın haliyle gösteriyor. Bireysel devrime giden yolda ustaca kurgulanan MARTİN EDEN, aslında gerçeğin en acımasız yüzüne tanıklık ettiğimiz bir varoluş mücadelesidir.

Onunla yeniden tanışmaya ne dersiniz?

YazarVeysi Elban
YayıneviDestek Yayınları
Yayın TarihiEylül 2021
Türüİnceleme
Sayfa Sayısı184
Önceki İçerik“73. Emmy Ödülleri” sahiplerini buldu
Sonraki İçerikGenç ressam Adyali’den sergi salonlarına tepki projesi: “İnsargi”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments