Walter Shaw Sparrow’un hazırladığı “Unutulmuş Kadın Ressamlar” kitabı Türkçede

0

Holden Kitap, 1903’te yayınlanan, Walter Shaw Sparrow’un hazırladığı “Unutulmuş Kadın Ressamlar”ı Meltem Yılmaz’ın çevirisiyle okuyucuyla buluşturdu. Kitap, 16. yy ile 20. yy arasında yaşamış, isimleri neredeyse hiç duyulmamış dünyanın dört bir yanındaki kadın ressamları anlatıyor.

Bahsi geçen her ressamın çalışmalarından örneklerle zenginleştirilmiş eserde bu ressamlara dair bugün bile hâlâ pek fazla bilgiye rastlamak mümkün değil. Erkek egemen dünyada sanatlarını gizli gizli icra etmek zorunda kalan yaklaşık 300 kadın ressam tanımak için elimizdeki tek derli toplu kaynak bu.

Arka Kapak

“İşte bu kitap resim sanatında kadınların bahçesinin bir tarihidir ve içindeki üç yüz resim son dört buçuk yüzyıl boyunca kadının bahçesinde ne yetiştirdiğini gözler önüne serer.”

Bu kitap 1900’lü yılların başında editör Walter Shaw Sparrow tarafından hazırlandı. İlk olarak 1905’te İngiltere’de yayımlandı.

Sparrow’un amacı 1400’lü yıllardan kendi zamanına kadar yaşayan bütün kadın ressamları bir araya getirmek, onların isimlerini duyurmaktı. İtalya, İngiltere, Fransa, İspanya, ABD, Belçika, Hollanda, Almanya, Finlandiya, Rusya, İsviçre, Avusturya gibi ülkelerin kadın ressamlarını tanıttı.

Kadınlar hiçbir zaman sanat üretiminde erkekler kadar özgür olmamışlar, isimlerini saklamak, gizli gizli resim yapmak zorunda kalmışlardı. Onların da çoğu sanatçı ailelerde yetişmişti.

O dönem için böyle bir kitap hazırlamanın çeşitli zorlukları vardı. Bilgisayar, internet, online sergiler yoktu. Bahsi geçen ressamların eserlerine erişmek neredeyse imkânsızdı. Kitaptaki resimler, orijinal tabloların siyah beyaz fotoğraflanmış halidir. Bizim Unutulmuş Kadın Ressamlar’ı yayına hazırladığımız 2020 yılında bile, hemen hemen hiçbirinin yüksek çözünürlüklü haline ulaşmak mümkün değildir. Yani, bugün bile eksik bir kitaptır bu. Yine de birçoğumuzun adını dahi duymadığı yüzlerce ressamı tanıtması açısından kıymete değer bir eserdir. Gereklidir.

Çevirmen:Meltem Yılmaz
Yayın Tarihi:16.11.2020
ISBN:9786057489401
Baskı Sayısı:1. Baskı
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:272
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:12 x 19.5 cm
Önceki İçerikLiseden dünya dijitallerine…
Sonraki İçerikDogs Don’t Wear Pants
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments