Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 23. Kez Sahiplerini Buldu

0

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 30 Nisan Salı akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu.

Yapı Kredi’nin 75. yılı nedeniyle her zamankinden daha coşkulu bir şekilde kutlanan gece, bankanın kuruluşundan bu yana kültür sanat alanında gerçekleştirdiği ilkleri ve topluma kattığı değerleri yansıtan etkileyici bir gösteri ile başladı.

Sezonda öne çıkan performanslar ve Türk tiyatrosuna emek veren isimler toplam 16 dalda verilen ödüllerle onurlandırıldı. Sanat ve iş dünyasını bir araya getiren ödül töreninin bu seneki sunuculuğunu, tiyatromuzun yetenekli ve sevilen isimleri Ahu Türkpençe ile Alican Yücesoy üstlendi.

23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, Türk tiyatrosunu geliştiren ve dönüşümünde öncü olan oyun yazarlarına verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün sahibi Dünyada Karşılaşmış Gibi isimli oyunuyla Berkun Oya oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü Alice Müzikali kazanırken, tiyatronun gelişimine katkıda bulunan isimlere verilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi Rüştü Asyalı oldu. Tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Ahmet Levendoğlu’na verildi.

“Tiyatromuz ortaya koyduğu işlerle bizleri büyülemeye devam ediyor”

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, Türk tiyatrosunun genç yetenekler, ustalar ve tüm tiyatro emekçileriyle her sene daha da büyüdüğünü ve güçlendiğini belirtti. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile Türk tiyatrosunu desteklemekten büyük gurur duyduklarını ifade eden Tangün sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Türk kadını için tiyatro sahnesinin önünü cesurca açan Afife Jale’nin adını yaşatmak ve Türk tiyatrosunun gelişimine destek olmak amacıyla tam 23 yıldır kesintisiz olarak düzenleniyor. Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü olarak, Afife gibi biz de tutkuyla, ısrarla ve sınırsızca ‘tiyatro’ diyoruz. Ödüllerin sahiplerini bulduğu bu müthiş gecede, her yıl tiyatromuzu var eden tiyatro emekçilerinin onurlandırılmasından ve tiyatro camiası olarak bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Dopdolu bir tiyatro yılını daha geride bıraktığımız bu dönem içerisinde jüri üyesi arkadaşlarımla birlikte toplam 176 oyunu izledik. Kurdukları hayallere seyirciyi de dahil ederek bize bambaşka bir dünyanın kapılarını açan birbirinden yetenekli tiyatro ekiplerinin üstün yaratıcılıklarına tanık olduk. Son derece şeffaf bir sistem içerisinde defalarca bir araya gelerek performansları değerlendirdik. Her geçen sene eser sayılarının ve kalitesinin arttığı tiyatromuzda, tiyatro salonlarının ve seyirci sayısının çoğalması bizlere güç ve umut veriyor. Tiyatromuz ortaya koyduğu işlerle bizleri büyülemeye devam ediyor.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri tam 23 senedir sürekli büyümeyi, gelişmeyi ve kendini yenilemeyi amaç edindi. Bu son derece demokratik süreci oluşturarak tiyatromuzu yücelten, 75. yaşında da kültür ve sanatı desteklemeye devam eden Yapı Kredi’ye ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu’na, jüri arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. 23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde aday olan ve ödül kazanan tüm tiyatroları ve sanatçılarımızı tebrik ediyorum.”

Önceki İçerikNetflix, tüm dünyanın seferber olduğu kurtarma öyküsünü ekranlara taşıyor
Sonraki İçerikKendine Ait Dört Oda; Virginia Woolf [4 Oda] | Umut Kırcalı Röportajı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments