Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 26. kez sahiplerini buldu

26’ncı Yapı Kredi Afife Jale Tiyatro Ödülleri, görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

0

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 11 Haziran Salı akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu. Her sene sanat ile iş dünyasını bir araya getiren Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde toplam 16 dalda ödül verildi. Geride bıraktığı 26 yılda tiyatro camiasının kutlama gecesine dönüşen görkemli töreninin sunuculuğunu ise Özge Borak ve Mert Fırat gerçekleştirdi. Gecenin açılışını göz kamaştırıcı sahne şovuyla, 2012 yılında Afife Ödülü’ne layık görülen Nebi Birgi ve dans ekibi yaptı.

26. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Prof. Dr. Ayşegül Yüksel’in, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Çarpışma isimli oyunuyla Müge Oskay’ın oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’ne Mutlu Aile Tablosu isimli oyunuyla Duru Tiyatro layık görülürken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise Murat Ovalı oldu.

Tiyatrolarımız çıtayı her sene yukarı taşıyor

Türkiye’de tiyatronun her geçen gün daha da ileri gitmesi için çalıştıklarını dile getiren Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, şunları söyledi: İnsanlığın evrensel dili ve duygusal bağ kurma aracı olan tiyatronun, nasıl eşsiz bir sanat formu olduğunu hatırlatan muhteşem bir sezonu geride bıraktık. Türk tiyatrosu, çıtayı her sene yukarı taşırken, seyirci ilgisinin de her geçen yıl katlanarak artmasından ötürü çok mutluyuz. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri olarak, paydaşı olduğumuz tiyatro camiasına sunduğumuz katkıları artırmak için her geçen gün daha fazla çalışıyoruz. Bunun için bize büyük bir ilham ve cesaret kaynağı olan Afife Jale’nin ismini yaşatmakla kalmıyor, ülkemizde tiyatro sanatının sürdürülebilir gelişimi için tiyatroya gönül vermiş gençlerimizi de Yapı Kredi’nin hayata geçirdiği burs fonu programımızla destekliyoruz. Her sene sanatın büyüsünü ve gücünü kutlamak adına tiyatro camiasının bir araya geldiği bu özel gece için Yapı Kredi’ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca, başarılı performanslarıyla tiyatroseverlerin harika bir sezon geçirmesini sağlayan tüm adaylarımızı, ödül kazanan sanatçılarımızı, sezon boyunca büyük emek veren başta jüri üyesi arkadaşlarım olmak üzere Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin başarısının arkasındaki tüm çalışma arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum.”

26. YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ

Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü
Müge Oskay – Çarpışma

Haldun Dormen Özel Ödülü
Mutlu Aile Tablosu

Yapı Kredi Özel Ödülü
Murat Ovalı

Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü
Prof. Dr. Ayşegül Yüksel

Yılın En Başarılı Oyunu
Yaşamak mı Ölmek mi – Kocaeli Şehir Tiyatroları

Yılın En Başarılı Yönetmeni
Oğuz Utku Güneş – 39 Buçuk Basamak

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu
Zuhal Olcay – Kel Diva

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu
Onur Berk Arslanoğlu – Çirkin

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu
Çağdaş Ekin Şişman – Büyük Zarifi Apartmanı

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu
Erkan Baylav – Şakşakçılar

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı
Murat Gülmez – Yaşamak mı Ölmek mi

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı
Çevren Sarayoğlu – Yaşamak mı Ölmek mi

Yılın En Başarılı Sahne Müziği
Sarp Palaur & Burak Kaya & Utar Dündar Artun – Otomatik Portakal

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı
Yakup Çartık – Otomatik Portakal

Yılın En Başarılı Hareket Düzeni (Koreografisi)
Şahika Tekand – On Adımda Unutmak

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı
Emrecan Karakurum – Bu Taraftan Daha Güzelim

Önceki İçerikUşak’ta Yaşamak
Sonraki İçerik“Heart Strings” Los Angeles prömiyerine hazırlanıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments