Yok Aslında Birbirinizden Farkınız!

“Ahlâksız” damgası nedeniyle sahneye çıkması engellenen Melek Mosso yerine sahne almayı kabul eden “Seda Sayan” örneği üzerinden demek istediklerimi daha net anlatabileceğime inanıyorum.

0

Hepimiz ülke koşullarında maddi – manevi bireysel dertlere boğdurulurken, toplumsal açıdan da huzur bulamadığımız zamanlardayız.
Bir yandan son dakika iptal edilen festivaller -ki onca emek, zaman ve masraf kaybına neden olan son dakika iptallerinin aslında tam da bu kayıpları hedeflediği aşikârken-, bir yandan iptal edilen konserler ve bu konserlerde yer alan isimler üzerinden yürütülen iptal gerekçeleriyle savaşıyoruz.

Üstelik tüm bunlara daha yeni başlandığının kötücül hissi arasında, bugün tüm bunlarla savaşımız yanında savaşmamız gereken başka bir konudan, -kendimizden- bahsedeceğim.

“Ahlâksız” damgası nedeniyle sahneye çıkması engellenen Melek Mosso yerine sahne almayı kabul eden “Seda Sayan” örneği üzerinden demek istediklerimi daha net anlatabileceğime inanıyorum. Hepimizin bildiği Melek Mosso’nun Isparta konserinin iptal edilmesi ve sahneye çıkmasının engellenmesi için yapılan gerekçeli açıklama üzerine, yerine sahne almayı kabul eden Seda Sayan için, özellikle sosyal medya paylaşımlarında Seda Sayan’ın da “ahlâksız” ilan edildiğine dair paylaşımları bu yazının ulaştığı herkesin gördüğünü sanıyorum.

Şimdi size bir soru soracağım: Bu tür yorumlar yazanlardan mıydınız ya da bu tarz yorumları okuduğunuzda size normal geldi, yorumu yapanı haklı bulmuş muydunuz? Yazımın devamını okumadan önce bu sorumu bir kez daha içinizden geçirip, okuduğunuz ya da belki kendi yazdığınız yorumları tartmanızı çok isterim.

Yazıma devam ediyorum:
Seda Sayan en büyük ahlâksızdır artık kabul. Bu yaftalamada benim için de bir sıkıntı yok. Ama ahlâksızlığı hakkı yenen bir meslektaşının hakkını korumaması ötesinde değildir. Demek istediğim; Seda Sayan’ın özel hayatından dem vurarak ahlâkı ve ahlâksızlığı alıntılayanların, aslında Melek Mosso’ya o yasağı koyanlardan kafa olarak bir farkının olmaması…

Her açık fikirli kendisinden daha açık fikirlinin mutaassıbıdır. Yargılar, evrensel değerler yerine kendi dünya görüşümüz çerçevesinde verildiği sürece de savaşımız anlamsız, etik değerlerimiz yerlerde ve savaşını verdiğimiz konuda sonuç başarısız olmaya mahkumdur.

Beyza Cumbul
Önceki İçerik“Rosa Luxemburg” Tiyatro Sahnesinde
Sonraki İçerik“Dilin Yutuluşu”ndan Sonra Gelen Sesler: Latife Tekin ve Zamansız
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments