Zamansız ayrılanların anısına Barış Bilgili’den; “Mahkum”

0

Barış Manço’nun sözlerini yazdığı ve seslendirdiği, müziğini Kurtalan Ekspres’in kurucularından perküsyonist Celal Güven’nin bestelediği ‘Mahkum’u Barış Bilgili yorumuyla, Barış Manço’nun doğumgünü haftası olan 6 Ocak 2020’de Arpej Müzik etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

Sözleri Barış Manço’ya, müziği Celal Güven’e ait kült bir eser olan ‘Mahkum’u Barış Manço, şarkının sözleri Celal Güven’nin gerçek hikayesinden esinlenerek kaleme almış, 1985 yılında piyasaya sürdüğü ’24 Ayar’ adlı albümünde de yer vermiştir.

Şarkı o yıllarda Celal Güven’in yaşadıklarını, evliliklerinin zamanla nasıl zarar gördüğünü, mutlu olmak dururken mutsuzluğa nasıl ‘Mahkum’ olduklarını anlatan bir öykü. Melodisi ve şiirsel sözleriyle geçmişten günümüze gelen bu kıymetli eser bir miras niteliğinde.

Bu çalışma; Barış Manço’ya saygı ve günümüzde müzik yolculuğuna devam eden Celal Güven’e vefa niteliği taşır.

Barış Bilgili’nin seslendirdiği ‘Mahkum’, 35 yıl aradan sonra müzik yönetmeni Semih Tuncer’in önderliğinde, gitarlarda Cihat Akyıldız, kemanda Fahri Karaduman, bas gitarda Fırat Kongar, mix ve mastering de Candar Köker’in modern sound anlayışıyla yeniden karşımıza çıkıyor.

Yönetmenliğini Gökhan Palas’ın üstlendiği klipte, devlet opera balesi bale sanatçılarının yanı sıra, Celal Güven, Barış Bulut Bilgili ve Berin Su Artar da yer aldı.

Barış Bilgili Hakkında;

1996 yılında “Barış Adlı Çocuk” albümüyle profesyonel müzik dünyasına giriş yapan Barış Bilgili, 2006 ve 2010 yıllarında çıkardığı albümlerle de sektörde kalıcı, güçlü olduğunu ispat etmiştir. 90’lı yıllarda müzik kariyerine başlayan sanatçı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Şan Bölümü Lisans eğitimi ardından, İTÜ Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler ve Kontrbas eğitimiyle de bu kariyerini üst seviyeye çıkarmıştır.

Ankara doğumlu sanatçı 70’li yıllarda annesinin görevi dolayısıyla çocuk yaşlarda tanışma şansı bulduğu, ülkemizin erken yaşta kaybettiği çok değerli yazarımız Sevgi Soysal’ın “Barış Adlı Çocuk” kitabının öykü kahramanı olmuştur. Ve solo albümlerini ‘Barış Adlı Çocuk’, ‘Barış Adlı Çocuk 2’ ismiyle sunmuştur. Albümlerindeki söz ve müzikleri kendisine ait olan “SARAR YİNE”, “GÜN BATMADAN” gibi hit şarkılarının yanı sıra yine sözü müziği kendisine ait, 2014 yılında Cengiz Kurtoğlu, 2019 yılında Merve Özbey’in de seslendirdiği ‘KÜL’ müzik dünyasının gündemine oturmuştur. Ayrıca sanatçının solo albümlerinin dışında 2010 yılında çıkarılan Meya Orkestrası albümünde üç eseri ile yer almıştır. Ajda Pekkan ve Zerrin Özer gibi eşsiz sanatçılarla uzun yıllar sahne ve prodüksiyon çalışmalarında bulunmuştur. 2005 yazında süperstar Ajda Pekkan ile Bodrum Antik Tiyatro’da düet yaptığı ‘Amigos Para Siempre’ isimli şarkıyla müzik eleştirmenleri tarafından ‘yılın en iyi düeti’ seçilmiştir. Bugüne kadar Los Angeles, Houston ve San Diego’da konserler veren sanatçı, Avrupa’nın birçok şehrinde de sevenleriyle buluşmuştur. “Mahkum” sanatçı ve tüm ekip için önemli ve çok değerli bir yer tutmaktadır. 90’lı yıllarda büyük usta Barış Manço ile çalışma fırsatı bulan Barış Bilgili, bu projede olmaktan onur duymaktadır. Uzun yıllardır suskunluğunu koruyan bireysel çalışmalarına son veren Barış Bilgili, “Mahkum’a hayat yeniden başlar inancı ve aşkı” ile 1985 yılında büyük ustanın sesinden sevdiğimiz ‘Mahkum’ isimli eserini, değerli büyüklerimiz ismini aldığı Barış Manço ve Celal Güven’e saygı ve vefa onuruna sahip olabilmek için grup arkadaşlarıyla birlikte var gücüyle çalışmaktadırlar. Barış Bilgili aynı zamanda dünyanın sayılı seslerinden opera sanatçısı Burak Bilgili’nin hocası ve ağabeyi, Barış Bulut Bilgili’nin babasıdır.

Önceki İçerikZamansız ayrılanların anısına Barış Bilgili’den; “Mahkum”
Sonraki İçerikFransa Ulusal Kütüphanesi “Muhteşem” imzayı paylaştı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments