Fransa Ulusal Kütüphanesi “Muhteşem” imzayı paylaştı

Fransa Ulusal Kütüphanesi, arşivindeki ‘en güzel imzanın’ Kanuni Sultan Süleyman’a ait olduğunu belirten bir paylaşımda bulundu.

0
© gallica.bnf.fr

Fransa Ulusal Kütüphanesi, arşivindeki ‘en güzel imzanın’ Kanuni Sultan Süleyman’a ait olduğunu belirten bir paylaşımda bulundu.

Fransa Ulusal Kütüphanesi’nin elektronik ortama aktarılmış kaynaklarını yayınlayan internet sitesi Gallica, yaklaşık 5 milyonluk dijital görsel arşivi içinde Kanuni Sultan Süleyman’ın imzasını en beğenilen imza olarak niteledi.

Kütüphanenin Twitter hesabındaki bir yorumda, “BNF’deki en güzel imza hangisi? Muhteşem Süleyman’ın I. François’e yazdığı mektubun tuğrası” ifadeleriyle mektubun görseli paylaşıldı.

“Ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç veren Allah’ın yer yüzündeki gölgesi…” diye başlayan mektup 1526 yılında kaleme alınmıştı. Kütüphanenin el yazmaları bölümünde saklanan mektup, üst düzey özel izinle kütüphane görevlilerinin gözetiminde ziyarete açılıyor.

167,5 santim uzunluğunda ve 35 santim genişliğinde parşömen kağıda yazılan mektup, 15 satırdan oluşuyor. Altın süslemeli padişah tuğrasının yanı sıra mektupta yer yer altınla yazılan harfler de dikkati çekiyor.

Independent Türkçe
Önceki İçerikZamansız ayrılanların anısına Barış Bilgili’den; “Mahkum”
Sonraki İçerikFransa Ulusal Kütüphanesi “Muhteşem” imzayı paylaştı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments