540 yıllık “Artuklu Hamamı” yeni yerine taşındı

0

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te 12 Mayıs 2017 tarihinde bütünsel olarak taşınan Zeynel Bey Türbesi’nin ardından 12. yüzyıl ortalarında Artuklular tarafından yapılan tarihi Artuklu Hamamı da yeni yerine taşındı.

Artuklular dönemine ait ve 12. yüzyıl ortalarında yapıldığı belirtilen tarihi Artuklu Hamamı, tarihi Hasankeyf ilçesinde yapımı süren Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralleri projesi kapsamında sular altında kalmaması için bu sabah saat 04.30 sıralarında taşınmaya başlandı.

Artuklu Hamamı, 2 bin 950 metre uzaklıktaki Yeni Hasankeyf yerleşkesinde bulunan Arkeopark Alanı’na taşındı. Taşınma işlemi sorunsuz bir şekilde yaklaşık 8 saat sürdü.

Artuklu Hamamı’nın taşınması törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Batman’ın açık bir müze olduğunu ifade ederek, “Batman’ın açık bir müze olmuştur. Batman hizmetin en iyisine layıktır. Batman’a hizmetten mutluyum, Batman’a hizmetten gururluyum. Kültür Turizm Bakanlığımız ve tüm katkısı olanlara ben buradan bir kez daha teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Taşımanın ülkemiz kültürel mirasına hayırlı olmasını diliyorum. Hani bu YouTube’da fenomen çıkıyor, ‘Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok’ diyor ya, işte bizde öyle diyoruz. ‘Görüyorsunuz, anlatmayla gerek yok.” dedi. (İHA)

Sözcü
Önceki İçerikViktoria Zeynep Güneş 6. oldu
Sonraki İçerikDemi Lovato’dan ilk açıklama
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments