70. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi belli oldu

Usta yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen “Sait Faik Hikâye Armağanı” sahibini buldu.

0

Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı sahibini buldu. Bu yıl 70.si düzenlenen öykü yarışmasında Barlas Özarıkça’nın Hay adlı kitabı ödüle layık görüldü.

1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından başlatılan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürülüyor. 2003-2011 yılları arasında Darüşşafaka Cemiyeti ve Yapı Kredi Yayınları işbirliğiyle verilen Armağan, 2012’den itibaren ise Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle veriliyor.

Barlas Özarıkça

Seçici kurul ise Doğan Hızlan başkanlığında Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Beşir Özmen (Darüşşafaka Cemiyeti Temsilcisi), Metin Celal ve Jale Özata Dirlikyapan’dan oluşuyor.

Kurul, 70. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı; gerçeklik ile düş arasında güçlü ve inandırıcı bağlar kuran, edebiyatın özünde saklı büyüyü ortaya koyarken zaman ve mekanı aşmaya çağıran, içten anlatımı ve rahat söyleyişiyle dikkati çeken öyküleriyle Barlas Özarıkça’nın Metinlerarası Kitap etiketiyle yayımlanan ‘Hay’ adlı kitabına vermeyi kararlaştırdı.

Jurinin ödüle layık gördüğü yazar Barlas Özarıkça Ters Adam adlı kitabıyla toplumda yankı uyandırmıştı.

Tuğçe Hitay
Önceki İçerikSelin’den yeni şarkı: “Human”
Sonraki İçerikİsviçre’nin Eurovision Zaferi: Nemo ve The Code
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments