İsviçre’nin Eurovision Zaferi: Nemo ve The Code

Nemo'nun mücadele dolu yolculuğu, duygu yüklü 'The Code' şarkısıyla İsviçre'nin Eurovision zaferine ulaşarak unutulmaz bir hikayeye dönüştü.

0
Fotoğraf: Corinne Cumming / EBU

68. Eurovision Şarkı Yarışması‘nı, Nemo‘nun seslendirdiği “The Code” şarkısıyla İsviçre kazandı.

Tüm oylar toplandı, sayıldı ve doğrulandı; bu adımların ardından Petra Mede ile Ma-lin Åkerman, Eurovision Şarkı Yarışması 2024’ün kazananını açıklamak için sahneye çıktı.

Malmö Arena’dan canlı yayında, arzulanan Eurovision kupasının İsveç’ten İsviçre’ye geçişine tanık olduk. Kazanan şarkı, Nemo’nun seslendirdiği “The Code” oldu.

Son puanlar açıklandıktan sonra, The Code 591 puanla ve 44 puanlık bir farkla net bir şampiyon olarak ilan edildi.

Hırvatistan, Baby Lasagna‘nın seslendirdiği “Rim Tim Tagi Dim” ile 547 puanla ikinci sırada tamamladı. Podyumda yer alan diğer ülke ise, Alyona Alyona ve Jerry Heil‘in “Teresa & Maria” şarkısıyla 453 puanla Ukrayna oldu.

37 jürinin puanları geldikten sonra, İsviçre, 365 puanla devasa bir farkla liderliği elde etti. İsviçre’nin aldığı 36 “douze points” setinden, The Code etkileyici bir şekilde 22’sini kazandı. Bu, İsviçre’yi, 218 puanla ikinci sırada yer alan Fransa’nın 147 puan önünde liderliğe taşıdı.

Halk oylamasının verdiği 226 puan, Nemo’nun bu liderliği koruması ve final zaferine ulaşması için yeterli oldu. The Code, Eurovision Şarkı Yarışması’nın 68. kazananı oldu.

Nemo’nun Malmö’deki zaferi, Lys Assia’nın 1956’da ve Céline Dion’un 1988’de kazandığı zaferlerden sonra İsviçre’nin Eurovision Şarkı Yarışması’nda üçüncü zaferidir.

1999’da İsviçre’nin küçük bir ikinci dil şehri olan Biel’de doğan Nemo, küçük bir çocukken keman, piyano ve davul çalmaya başladı.

2016’da Nemo, SRF Virus (#Cypher) adlı programdaki performansıyla bir gecede ünlü oldu ve sosyal medyada viral oldu. Bu olaydan sonra iki EP yayınladı ve bu EP’lerle 7 şarkısı resmi İsviçre Single Listesi’ne doğrudan giriş yaptı.

2020, Nemo için bir değişim döneminin başlangıcı oldu; diğer sanatçılar için şarkı yazmaya ve prodüksiyon yapmaya başladı ve aynı zamanda İngilizce şarkılar yayınlamaya başladı.

Müziğinde, Nemo cinsiyet kimliği, zihinsel sağlık ve bu dünyadaki yerini bulma gibi temaları ele alıyor.

Önceki İçerik70. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi belli oldu
Sonraki İçerikİstanbul 6. Big Boyz Festival Kalamış Marina’da
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments