8. Vedat Günyol Deneme Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 8. Vedat Günyol Deneme Ödülleri'nde Deneme Ödülü'ne “Gemilerle Seyahat Eden Sözcükler” adlı kitabıyla Onur Çalı layık görüldü.

0

Kartal Belediyesi, deneme türünün seçkin yazarlarından Vedat Günyol anısına Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği, Cumhuriyet Gazetesi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı’nın desteğiyle sekiz yıldır deneme ödülü düzenliyor. Vedat Günyol, Cemal Süreya’nın 80’li yılların sonlarına doğru “edebiyatçıların cumhurbaşkanı adayı” olarak nitelendirdiği ve önerdiği çevirmen ve yazarımız. Çıkardığı Yeni Ufuklar dergisiyle Sabahattin Eyüboğlu, Azra Erhat ve Halikarnas Balıkçısı ile birlikte Türk hümanizmini kurmaya çalışmış bir edebiyatçımız.

Bu sene yarışmaya kırk dört eser gönderildi. Seçici kurul ise Âdem Uçar, Adnan Özyalçıner, Arif Kızılyalın, Celal Ülgen, Esila Ayık, Halil İbrahim Özcan, Haydar Ergülen, Hürriyet Yaşar, Hüseyin Köse, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kökden’den oluşuyor.

Bu sene sekizincisi düzenlenen Vedat Günyol Deneme Ödülleri’ni kazanan kitaplar, yazarlar ve gerekçeli kararlar ile şöyle açıklandı:

Vedat Günyol Deneme Yazarı Ödülü Onur Çalı’ya

“Vedat Günyol Deneme Ödülü Yarışması’nda daha önce Genç Deneme Yazarı Ödülü’ne de değer görülmüş olan yazar Onur Çalı’nın, “Gemilerle Seyahat Eden Sözcükler” adlı kitabındaki yazıları, toplumunun ekinsel birikimine yorumlar getirmeyi, deneme türünün gereksindiği ‘dingin, soğukkanlı bir söylemin yanı sıra, Türkçesinin akıcı kıvraklığıyla başarması nedeniyle, 8. Vedat Günyol Deneme Ödülüne değer görülmüştür”

KitapGemilerle Seyahat Eden Sözcükler
YazarOnur Çalı
YayıneviSia Kitap
Yayın TarihiEylül 2023
TürüDeneme
Sayfa Sayısı112

Seçici Kurul Özel Ödülü Alin Ozinian’a

“Yazar Alin Ozinian, alternatif yaşam biçimi ve kültürü başta olmak üzere, yakın siyasal tarihin madun ve maduniyet imgelerine arka çıkan hümanist tavrı ve hayatı sorgulama cesaretiyle, orkestra içindeki tekil seslerin melodisini en ışıklı sözcüklerle harmanlayıp besteleyebilme yeteneğiyle, özgürlüğün ancak başkalarıyla birlikte mümkün olabileceği inancına yaptığı güçlü kolektif vurguyla, en önemlisi de, yazılarında olaylara kurmacadan veya yapıntıdan ziyade yaşantının ışığında bakmaya çalışmasıyla dikkat çekici bir yazar olarak belirmektedir. Özinian, ayrıca baskılanmış dillerden Lanthimos sinemasının açtığı alternatif düşünme kanallarına; Yerevan’ın sahaflarından Ara Güler portresinin temsil ettiği entelektüel ve kültürel mirasa; unutulmuş an ve yaşam parçalarından Yeşilçam nostaljisine; kısaca, “ihtimallerin ümidinden” ümitsizliğin yorgunluğuna dek uzanan çok geniş, zengin bir konu yelpazesi, engin bilgi birikimi, yeğin bir ilgi ve aydınca düşünme pratiğiyle, “İçimizdeki Orkestra” başlıklı eseriyle 8. Vedat Günyol Deneme Ödülleri Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer görülmüştür.”

Kitapİçimizdeki Orkestra
YazarAlin Ozinian
YayıneviSRC Kitap
Yayın TarihiEylül 2023
TürüDeneme
Sayfa Sayısı178

Genç Deneme Yazarı Ödülü Mehmet Özkan Şüküran’a

“Yazar Mehmet Özkan Şüküran yalnızca şiir yazmakla kalmayıp şiir üzerine entelektüel bir düşünce pratiğine hayat verdiği, yazıyı kendine yurt edinerek başlı başına edebiyattan bir ülke yaratıp onun sınırları içinde soluklanmaya çalıştığı, “bir şeyleri söke söke elde etmenin öfkesini” “sığınaklara mahkum olmamaya” adadığı, her yanı kaplayan onca “vasatlık endüstrisi”ne karşın yazının evinde ısrar etmek gerektiğini düşündüğü, denemelerini incelikli bir dil ve erkileyici bir anlatımla sıklıkla yaşayan kavramların içinden kurmaya özen gösterdiği, aktüel edebiyat tartışmalarına sözünün ağırlığını koymaktan geri durmadığı, görece genç yaşına rağmen edebi deneyimin dünü ve bugününe hakim olmakla kalmayıp geleceğine yönelik meseleleri de keskin bir öngörüyle kuşatabildiği, en önemlisi de yazılarında yeni bakış açıları, duyuş, düşünüş ve yaratış yollarını keşfetme cesareti gösterdiği için “Evdeki Israr” başlıklı eseriyle 8. Vedat Günyol Genç Deneme Yazarı Ödülü’ne değer görülmüştür.”

KitapEvdeki Israr
YazarMehmet Özkan Şüküran
Yayıneviİthaki Yayınları
Yayın TarihiAğustos 2023
TürüDeneme
Sayfa Sayısı136
Önceki İçerikJames Cameron’dan Villeneuve’e övgü
Sonraki İçerikFrank Auerbach’ın eserleri Venedik Bienali’nde
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments