Akbank Sanat’ta Nordik Film Günleri

13 Haziran’da başlayan Nordik Film Günleri 27 Haziran’a kadar sürecek. İsveç, Norveç, Danimarka sinemasının 6 seçkin filmini izleyeceğiz. İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Ankara, Norveç, Danimarka Büyükelçilikleri’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan festival kuzey ülkelerinin şahane filmlerini bizlerle buluşturması açısından fırsat niteliğinde. Bilet fiyatlarının da 5,00 TL olduğunu düşünürsek ayağımıza kadar gelen kuzey ülkelerinin bu şahane 6 filmini kaçırmamanızı öneririz. Filmlerin gösterimleri Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki Akbank Sanat merkezinde gerçekleştirilecek.

Şimdi buyurun birlikte filmlere kısaca bir göz atalım.

Ego: Nordik Film Günleri’nin açılış filmi, İsveç yapımı filmin yönetmen koltuğunda Lisa James Larsson oturuyor.  Hareketli bir sosyal yaşamı olan yirmi beş yaşındaki müzisyen Sebastian kontrat imzalamak üzereyken geçirdiği bir kaza sonucu kör kalır. Ailesi onun için Mia isimli bir bakıcı tutar. Sebastian, Mia sayesinde hayatta aslında nelerin önemli olduğunu keşfedecektir.

Ölü Adam Hakkında Yargı: 15 Haziran saat 15:00’de beyazperde ile buluşacak olan film İsveç yapımı ve yönetmen koltuğunda Jan Troell oturuyor. 1930’larda İsveç halkını Faşizm tehlikesine karşı uyaran gazeteci Torgny Segerstedt hikayesini konu edinen film biyografik filmler sevenler için birebir.

Avalon: 20 Haziran’da saat 19:00’da gösterime girecek olan film İsveç yapımı. Yönetmen koltuğunda Axel Petersen oturmakta. 60 yaşında parti organizatörü olan Janne sahil kasabası olan Bastad’da yılda bir düzenlenen Tenis Haftası için bir gece kulübünü düzenlemekte, kendisine ablası yardımcı olmaktadır. Fakat talihsiz bir kaza yaşamlarını alt üst edecektir.

1001 Gram: 22 Haziran saat 15:00 de gösterilecek olan film Norveç yapımı. Yönetmenliğini ise Bent Hamer yapmakta. Marie iş dışında çok kısıtlı sosyal yaşamı olan bir bilim kadınıdır. Kilonun gerçek ağırlığı üzerine bir seminere katılmak için Paris’e gider. Kötüye giden evliliği ve babasının ölümüyle sarsılan hayatını katıldığı bu seminer boyunca sorgulayacak, kendisiyle yüzleşecektir.

Kılavuz: 26 Haziran saat 19:00’da seyirci ile buluşacak. Norveç yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Nils Gaup oturuyor. Film konusunu 12.Yüzyılda yaşanmış olan bir efsaneden alıyor. Ailesi Tsjudesler (Kuzey Rusya’da korku salan bir kabile) mensup bir grubun yaptığı baskın sırasında katledilen kişiler arasında bir gencin esir alınıp kılavuzluk yapmaya zorlanmasını konu ediniyor. Kılavuz, sinema tarihinde Sami dilinde çekilmiş ilk film olma özelliğine de sahip

Darling: 27 Haziran’da saat 19:00’da seyirci ile buluşacak. Danimarka yapımı olan filmin yönetmeni Birgitte Staermose. Darling dünyaca ünlü Danimarkalı bir balerindir. Uzun aradan sonra eşi Frans’la “Giselle” performansı için Danimarka Kraliyet Balesi’ne döner ama provalar esnasında yere yığılır. Kalçası sakatlanmıştır ve bir daha dans edemeyecektir. Pes etmez yerine başka bir balerini çalıştırmaya başlar.

Herkese iyi festival günleri, iyi seyirler.

Aynur Kulak

Etiketler

0 yorum “Akbank Sanat’ta Nordik Film Günleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynur Kulak | Takip Et

Aynur Kulak | Instagram

 • Geceyi Marilyni ve bo masalar severim Ama bazen de geceyi
  Geceyi, Marilyn’i ve boş masaları severim. Ama bazen de geceyi sevmem, Marilyn umrumda değildir ve
 • Stanley Kubrick Amerikal ynetmen senarist yapmc fotoraf ve sinematograf Estetik
  Stanley Kubrick, Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı, fotoğrafçı ve sinematograf. Estetik kusursuzluğu elde edebilmek için denediği
 • Merhaba Frances Sana kzgn deilim bunu bilmeni istiyorum Sana yazyorum
  “Merhaba Frances. Sana kızgın değilim, bunu bilmeni istiyorum. Sana yazıyorum çünkü bu konuda aynı fikirde
 • Have a nice day This is your story Make sure
  Have a nice day. This is your story. Make sure you read a book. Because
 • nk neden dnelim ki? Bununla ilgili tek bir mantkl gereke
  Çünkü neden düşünelim ki? Bununla ilgili tek bir mantıklı gerekçe gösterebilecek biri var mı aramızda?
 • dnyasnda duygusal zeka ile sonu alnamayaca retildi Hepimiz inandk
  İş dünyasında ‘duygusal zeka’ ile sonuç alınamayacağı öğretildi. Hepimiz inandık. İş dünyasının bir şekilde içinde
 • Sundaydeyiz amma velakin Monday hemen yarn Yani geldi saylr Yani
  Sunday’deyiz amma velakin Monday hemen yarın. Yani geldi sayılır. Yani göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor
 • Basit hikayeler olaanst romanlar Yeni YouTube videomun bal bu efendim
  Basit hikayeler, olağanüstü romanlar. Yeni YouTube videomun başlığı bu efendim. Benim için bu türde kitapların
 • kimiz birden sevinebiliriz ge bakalm u kaamak klardan u eker
  İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından Bebe dişlerinden güneşlerden yanab
 • Martin Scorsese The Irismani telefonunuzdan izlemeyin dedi Hollywood sinemasnn yaayan
  Martin Scorsese, The Irisman’i telefonunuzdan izlemeyin dedi. Hollywood sinemasının yaşayan en önemli yönetmenleri arasında gösterilen

Reklam

Aynur Kulak | Twitter

Pin It on Pinterest