Akbank Sanat’ta Nordik Film Günleri

İsveç, Norveç, Danimarka sinemasından 6 seçkin filmi, sinemaseverlerle buluşuyor.

0

13 Haziran’da başlayan Nordik Film Günleri 27 Haziran’a kadar sürecek. İsveç, Norveç, Danimarka sinemasının 6 seçkin filmini izleyeceğiz. İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Ankara, Norveç, Danimarka Büyükelçilikleri’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan festival kuzey ülkelerinin şahane filmlerini bizlerle buluşturması açısından fırsat niteliğinde. Bilet fiyatlarının da 5,00 TL olduğunu düşünürsek ayağımıza kadar gelen kuzey ülkelerinin bu şahane 6 filmini kaçırmamanızı öneririz. Filmlerin gösterimleri Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki Akbank Sanat merkezinde gerçekleştirilecek.

Şimdi buyrun birlikte filmlere kısaca bir göz atalım.

Ego: Nordik Film Günleri’nin açılış filmi, İsveç yapımı filmin yönetmen koltuğunda Lisa James Larsson oturuyor.  Hareketli bir sosyal yaşamı olan yirmi beş yaşındaki müzisyen Sebastian kontrat imzalamak üzereyken geçirdiği bir kaza sonucu kör kalır. Ailesi onun için Mia isimli bir bakıcı tutar. Sebastian, Mia sayesinde hayatta aslında nelerin önemli olduğunu keşfedecektir.

Ölü Adam Hakkında Yargı: 15 Haziran saat 15:00’de beyazperde ile buluşacak olan film İsveç yapımı ve yönetmen koltuğunda Jan Troell oturuyor. 1930’larda İsveç halkını Faşizm tehlikesine karşı uyaran gazeteci Torgny Segerstedt hikayesini konu edinen film biyografik filmler sevenler için birebir.

Avalon: 20 Haziran’da saat 19:00’da gösterime girecek olan film İsveç yapımı. Yönetmen koltuğunda Axel Petersen oturmakta. 60 yaşında parti organizatörü olan Janne sahil kasabası olan Bastad’da yılda bir düzenlenen Tenis Haftası için bir gece kulübünü düzenlemekte, kendisine ablası yardımcı olmaktadır. Fakat talihsiz bir kaza yaşamlarını alt üst edecektir.

1001 Gram: 22 Haziran saat 15:00 de gösterilecek olan film Norveç yapımı. Yönetmenliğini ise Bent Hamer yapmakta. Marie iş dışında çok kısıtlı sosyal yaşamı olan bir bilim kadınıdır. Kilonun gerçek ağırlığı üzerine bir seminere katılmak için Paris’e gider. Kötüye giden evliliği ve babasının ölümüyle sarsılan hayatını katıldığı bu seminer boyunca sorgulayacak, kendisiyle yüzleşecektir.

Kılavuz: 26 Haziran saat 19:00’da seyirci ile buluşacak. Norveç yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Nils Gaup oturuyor. Film konusunu 12.Yüzyılda yaşanmış olan bir efsaneden alıyor. Ailesi Tsjudesler (Kuzey Rusya’da korku salan bir kabile) mensup bir grubun yaptığı baskın sırasında katledilen kişiler arasında bir gencin esir alınıp kılavuzluk yapmaya zorlanmasını konu ediniyor. Kılavuz, sinema tarihinde Sami dilinde çekilmiş ilk film olma özelliğine de sahip.

Darling: 27 Haziran’da saat 19:00’da seyirci ile buluşacak. Danimarka yapımı olan filmin yönetmeni Birgitte Staermose. Darling dünyaca ünlü Danimarkalı bir balerindir. Uzun aradan sonra eşi Frans’la “Giselle” performansı için Danimarka Kraliyet Balesi’ne döner ama provalar esnasında yere yığılır. Kalçası sakatlanmıştır ve bir daha dans edemeyecektir. Pes etmez yerine başka bir balerini çalıştırmaya başlar.

Herkese iyi festival günleri, iyi seyirler.

Aynur Kulak
Önceki İçerikPolonya-Rusya-Nazi Almanya’sı Üçgeninde Bir Tünel, Dev Bir Gizeme Açılıyor
Sonraki İçerikSanatçılar ve Futbolcular Moskova’da Bir Araya Geldi: “Art-Football Festivali”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments