Almanya’da belediye başkanının gizli hazinesi bulundu

Uzmanlar, yeni bulunan para koleksiyonunun, ölümünden sonra büyük bir servete sahip olduğu tespit edilen Johann Dondorf'a ait olabileceğini belirledi.

0
Bloktan çıkarılan sikke hazinesi. Saksonya-Anhalt Eyaleti Anıtları Koruma ve Arkeoloji Ofisi, Juraj Lipták.

Almanya‘da inşaat işçileri, 17. yüzyılda Wettin‘in belediye başkanına ait olduğu düşünülen yüzlerce madeni parayı gün yüzüne çıkardı. Çiftlikte yeni bir kanalizasyon hattı döşenirken bulunan bu “gizli” hazine, 1499 ve 1652 yılları arasında basılan 285 gümüş para içeriyor.

Koleksiyon, Kutsal Roma İmparatorluğu tarafından basılan büyük boyutlu gümüş talerler ve yabancı paralar gibi çeşitli gümüş paraları barındırıyor. Çoğu Saksonya bölgesine ait olan bu paralar arasında, nadir bulunan Schreckenberg groschen paraları, 1630 yılına ait bir İtalyan scudo ve 1620’de Toskana grandükü tarafından basılan bir tallero da bulunuyor.

Wettin'deki çiftlik evi Brauhausgasse 4/5. Eski Şehir Derneği Wettin e.V., Frank Dobberstein.

Uzmanlar, bu hazinenin büyük ihtimalle Otuz Yıl Savaşları’nın (1618-1648) ardından gömüldüğünü düşünüyor. Merkezi Avrupa’da büyük kayıplara yol açan bu savaş sonrasında, paralar yıllar boyunca yer altında kalmış ve bu süre zarfında yeşilimsi bir renk almış. Koleksiyonun çeşitliliğine dayanarak, bu hazinenin 1660’larda Wettin’in belediye başkanı olan Johann Dondorf‘a ait olabileceği sonucuna varılmış. Dondorf, 1675’teki ölümünden sonra tespit edilen servetiyle şehrin en zengin vatandaşlarından biriydi. Mahkeme kayıtlarına göre, ölümünden sonra 2,500’den fazla taler ve 500 dükat altın parayı evinin çeşitli yerlerine sakladığı belirlenmiş. Ancak, bu son keşifle birlikte mahkemenin yaptığı hesaplamaların eksik olduğu ortaya çıktı.

Önceki İçerikEvrenin ilk anlarında süper yüklü kara delikler
Sonraki İçerikHan Kang’dan yeni roman: Veda Etmiyorum
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments