“ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı” başladı

İkinci kez düzenlenen ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlere kapılarını açtı.

25 Mayıs’taki ön gösterim ve protokol açılışında Onur Ödülleri de, sahiplerini buldu. Fuar, sanatı tabana yaymak ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamayı hedefliyor. 26 Mayıs itibarıyla sanatseverlere kapılarını açmış olan fuar 29 Mayıs akşamına kadar ilgililerini fuara davet ediyor.

100’ün üzerinde galeri, binin üzerinde sanatçı ve 4 bine yakın eserin sergileneceği ArtContact, 30’a yakın ülkeden sanatçıların eserlerini biraraya getiren fuarın ön gösterim ve protokol açılışı, 25 Mayıs günü gerçekleşti. Bu yıl 2.’si düzenlenen fuarda ‘Kurum Onur Ödülü’ Elgiz Müzesi ve Odunpazarı Modern Müze’ye; ‘Sanatçı Onur Ödülü’ karikatürist ve yazar Gürbüz Doğan Ekşioğlu’na ve ‘Sanata Katkı Ödülü’, Türk pop müzik sanatçısı ve ressam Erol Evgin’e verildi.

ÜNLÜ İSİMLER FUARDA

Atis Fuarcılık tarafından düzenlenen ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarında sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri de konuşmacı olarak katıldı. Tamer Levent, Gaffur Uzuner, Atilla Dorsay gibi isimler, fuar kapsamındaki panel ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer aldı. Fuara İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa ve Anadolu’nun pek çok ilinden galeriler katılım gösterdi. Rusya, Kore, İspanya, Azerbaycan, İran, Kırgızistan’dan galeriler fuarda yerini alırken, Türkiye’deki galeriler aracılığıyla 30 farklı ülkeden sanatçıların eserleri de görücüye çıktı. Resim, heykel, seramik, video, performans, dijital art gibi farklı sanat alanlarını barındıran fuar süresince 17 söyleşi, konuşma ve performans gerçekleşecek.

İPEK YOLU SERGİSİ

Fuar kapsamında Hacettepe Üniversitesi ‘Uluslararası Macsabal İpek Yolu’ sempozyumu ve sergisi de düzenlenecek. Mutlu Başkaya ile Kim Yong Moon’un küratörlüğünü yaptığı sergi ile birlikte sanatçı ve öğrencilerin katılımıyla workshop ve interaktif performanslar yapılacak. 

GRAFİTİ SANATÇILARINDAN BARIŞ DUVARI

Beşiktaş Belediyesi de, 3’ü grafiti, toplam 27 sanatçıyla fuarda yer alacak. Grafiti sanatçıları, fuar süresince belediye tarafından kurulan duvarda performans sergileyecek. Sanatçılar, son dönemde dünyayı etkisi altına alan çatışmalara karşı sanatın barışçıl yanını duvarlara aktaracak. Ortaya çıkan çalışma sonrasında Beşiktaş Belediyesi’nin parklarında sergilenmeye devam edecek.

USTA VE GENÇ BULUŞMASI

Fuarda Türk resim sanatının usta isimleri ile yetenekli genç sanatçıların eserleri birarara yer alıyor. Galeri Baraz, Maçka Sanat Galerisi, Galeri Selvin, Soyut gibi İstanbul ve Ankara’nın önde gelen sanat mekanlarında çok sayıda seçkin sanatçının eserleri sergilenecek. Devrim Erbil, Ertuğrul Ateş, İsmail Ateş, Bedri Baykam, Ahmet Nejat Birdevrim ve Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun çalışmaları solo sergilerle sunulacak.

SANAT TARİHİNDE DÖNÜŞÜMLER

26 Mayıs Perşembe günü saat 17.30’da Zafer Bilgin’in yönetiminde “Büyük Tarihsel Dönüşümler ve Sanat” başlıklı panel düzenlenecek. Fuarın konferans salonunda yapılacak panelin konuşmacıları; Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden Prof. Engin Beksaç, Mimar Sinan Üniversitesinden sanatçı Prof. Caner Karavit, İstanbul Üniversitesinden sanatçı Prof. Seyit Yöre, mimar ve yazar Doğan Hasol ve sinema eleştirmeni ve yazar Atilla Dorsay olacak. Panelin katılımcıları, söyleşinin ardından kitaplarını imzalayacak.

SANATÇI VE KOLEKSİYONER İLİŞKİSİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

27 Mayıs’ta saat 14.30’da karikatürist, yazar, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Gürbüz Doğan Ekşioğlu ‘Yaşamım ve Sanat Felsefem’ konulu bir söyleşi gerçekleştirecek. Ünlü sanatçı Bedri Baykam ise aynı gün saat 16.00’da ‘Türkiye’de Sanatçı Koleksiyoner İlişkisi ve Sanat Tarihinden Bazı Örnekler’ başlıklı bir konuşma yapacak. Saat 17.30’da ise oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent, marka danışmanı ve İZEV Onursal Başkanı Hakan Kural ile ressam Akın Ekici, ‘Yaşamın Şifresi Sanata Evet’ konusu etrafında sanatın iyileştirici gücü üzerine bir oturum gerçekleştirecek. Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi, sanatçı Mahir Güven ise ‘Resimlerin Hikayesi’ başlığıyla konuşma yapacak.

ÇEVRE VE GÖÇÜN SANATA ETKİSİ

Fuarda çevre ve göç konusu da ele alınacak. 28 Mayıs Cumartesi saat 13.00’de sanatçı Pınar Ayhan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan ‘İklim Krizi ve Sanat’ başlıklı söyleşide Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ressamlar İmren İyem ve Mine Alkan ile heykeltraş Özcan Kılıç, iklim krizinin sanat üzerindeki etkisini anlatacaklar. Aynı gün saat 15.00’teki performansta ise yine ressamlar İmren İyem ve Mine Alkan ile kompozitör ve orkestra şefi Rustam Rahmedov, ‘Renklerin Düellosu İklim Krizi, Kuraklık ve Kadın’ başlığı altığında canlı müzik ve resim performansı sunacak. Saat 18.30’da ise ‘Göçün Sanata Etkileri’ başlığı ile oyuncu ve ressam Gaffur Uzuner, küratör Denizhan Özer, ressam Mustafa Albayrak, son yılların dünyadaki en büyük insani krizlerinden biri olan göç konusunu ve sanata etkilerini masaya yatıracaklar.

Fuarın son günü ise ‘Sanat ve Sosyal Statü’, ‘İnovasyon ve Sanat’, ‘Sanatın Birleştirici Gücü’, ‘Resimler Konuşuyor Bir Resim Bin Hikaye’ başlıkları altında dört farklı söyleşi ve konuşma düzenlenecek.

AMAÇ SANATI TABANA YAYMAK

Mart ayında 8.’si düzenlenen ArtAnkara Sanat Fuarı’nın büyük bir başarı elde ettiğine değinen Atis Fuarcılık ve ArtContact Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, bu başarıyı İstanbul’a taşıyacaklarını söyledi. Aygül, “Bu yıl ArtAnkara’yı 54 bin kişi gezdi. Henüz ikincisini düzenleyeceğimiz ArtContact’ta da yüksek bir katılım hedefliyoruz ve 50 bine yakın ziyaretçi bekliyoruz. ArtAnkara’nın başarısı sanatı daha geniş bir tabana yaymasından kaynaklanıyor. ArtContact da, İstanbul’un gereksinimleri göz önünde bulundurularak, sanatı kamusal alana yayarak bu bakış açısıyla düzenlenecek. Sadece galeri ve alıcının yer aldığı değil, sanata ilgi duyan herkesin gezdiği, sanatçılarla biraraya gelip sanat üzerine sohbet edebildiği ve projeler üretebildiği bir organizasyon gerçekleştirme amacındayız” diye konuştu.

Fuar süresince Marmaray metro istasyonundan fuar alanına 15 dakikada bir karşılıklı servis aracı hizmet verecek. 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan fuara giriş ücreti ise tam 50 TL öğrenci 25 TL olacak.

Etiketler

0 yorum ““ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı” başladı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest