“ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı” başladı

ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, kapılarını ikinci kez açtı.

0

İkinci kez düzenlenen ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlere kapılarını açtı.

25 Mayıs’taki ön gösterim ve protokol açılışında Onur Ödülleri de, sahiplerini buldu. Fuar, sanatı tabana yaymak ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamayı hedefliyor. 26 Mayıs itibarıyla sanatseverlere kapılarını açmış olan fuar 29 Mayıs 2022 akşamına kadar ilgililerini fuara davet ediyor.

100’ün üzerinde galeri, binin üzerinde sanatçı ve 4 bine yakın eserin sergileneceği ArtContact, 30’a yakın ülkeden sanatçıların eserlerini bir araya getiren fuarın ön gösterim ve protokol açılışı, 25 Mayıs 2022 günü gerçekleşti. Bu yıl 2.’si düzenlenen fuarda ‘Kurum Onur Ödülü’ Elgiz Müzesi ve Odunpazarı Modern Müze’ye; ‘Sanatçı Onur Ödülü’ karikatürist ve yazar Gürbüz Doğan Ekşioğlu’na ve ‘Sanata Katkı Ödülü’, Türk pop müzik sanatçısı ve ressam Erol Evgin’e verildi.

Ünlü İsimler Fuarda

Atis Fuarcılık tarafından düzenlenen ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarında sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri de konuşmacı olarak katıldı. Tamer Levent, Gaffur Uzuner, Atilla Dorsay gibi isimler, fuar kapsamındaki panel ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer aldı. Fuara İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa ve Anadolu’nun pek çok ilinden galeriler katılım gösterdi. Rusya, Kore, İspanya, Azerbaycan, İran, Kırgızistan’dan galeriler fuarda yerini alırken, Türkiye’deki galeriler aracılığıyla 30 farklı ülkeden sanatçıların eserleri de görücüye çıktı. Resim, heykel, seramik, video, performans, dijital art gibi farklı sanat alanlarını barındıran fuar süresince 17 söyleşi, konuşma ve performans gerçekleşecek.

İpek Yolu Sergisi

Fuar kapsamında Hacettepe Üniversitesi ‘Uluslararası Macsabal İpek Yolu’ sempozyumu ve sergisi de düzenlenecek. Mutlu Başkaya ile Kim Yong Moon’un küratörlüğünü yaptığı sergi ile birlikte sanatçı ve öğrencilerin katılımıyla workshop ve interaktif performanslar yapılacak.

Grafiti Sanatçılarından Barış Duvarı

Beşiktaş Belediyesi de, 3’ü grafiti, toplam 27 sanatçıyla fuarda yer alacak. Grafiti sanatçıları, fuar süresince belediye tarafından kurulan duvarda performans sergileyecek. Sanatçılar, son dönemde dünyayı etkisi altına alan çatışmalara karşı sanatın barışçıl yanını duvarlara aktaracak. Ortaya çıkan çalışma sonrasında Beşiktaş Belediyesi’nin parklarında sergilenmeye devam edecek.

Usta ve Genç Buluşması

Fuarda Türk resim sanatının usta isimleri ile yetenekli genç sanatçıların eserleri bir arada yer alıyor. Galeri Baraz, Maçka Sanat Galerisi, Galeri Selvin, Soyut gibi İstanbul ve Ankara’nın önde gelen sanat mekanlarında çok sayıda seçkin sanatçının eserleri sergilenecek. Devrim Erbil, Ertuğrul Ateş, İsmail Ateş, Bedri Baykam, Ahmet Nejat Birdevrim ve Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun çalışmaları solo sergilerle sunulacak.

Sanat Tarihinde Dönüşümler

26 Mayıs Perşembe günü saat 17.30’da Zafer Bilgin’in yönetiminde “Büyük Tarihsel Dönüşümler ve Sanat” başlıklı panel düzenlenecek. Fuarın konferans salonunda yapılacak panelin konuşmacıları; Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden Prof. Engin Beksaç, Mimar Sinan Üniversitesinden sanatçı Prof. Caner Karavit, İstanbul Üniversitesinden sanatçı Prof. Seyit Yöre, mimar ve yazar Doğan Hasol ve sinema eleştirmeni ve yazar Atilla Dorsay olacak. Panelin katılımcıları, söyleşinin ardından kitaplarını imzalayacak.

Sanatçı ve Koleksiyoner İlişkisi Üzerine Söyleşi

27 Mayıs’ta saat 14.30’da karikatürist, yazar, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Gürbüz Doğan Ekşioğlu ‘Yaşamım ve Sanat Felsefem’ konulu bir söyleşi gerçekleştirecek. Ünlü sanatçı Bedri Baykam ise aynı gün saat 16.00’da ‘Türkiye’de Sanatçı Koleksiyoner İlişkisi ve Sanat Tarihinden Bazı Örnekler’ başlıklı bir konuşma yapacak. Saat 17.30’da ise oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent, marka danışmanı ve İZEV Onursal Başkanı Hakan Kural ile ressam Akın Ekici, ‘Yaşamın Şifresi Sanata Evet’ konusu etrafında sanatın iyileştirici gücü üzerine bir oturum gerçekleştirecek. Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi, sanatçı Mahir Güven ise ‘Resimlerin Hikayesi’ başlığıyla konuşma yapacak.

Önceki İçerik“Ha Haa: Bir Puki Müzikali” perdelerini açıyor
Sonraki İçerik“Rosa Luxemburg” Tiyatro Sahnesinde
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments