Asena Akan ve Tanju Eren’den “Fēng Yún”

Asena Akan ve Tanju Eren'in yeni albümü "Fēng Yún" dinleyiciyle buluştu.

0

Asena Akan ve Tanju Eren iş birliğinden çıkan yeni albümleri “Fēng Yún” dijital müzik platformlarında yayımlandı.

Bestecilikten söz yazarlığına, vokal&enstrüman ile icradan yorumculuğa müziğin farklı alanlarında çalışmalarını sürdüren Asena Akan’ın; besteci, aranjör, prodüktör, ses mühendisi ve multienstrümanist Tanju Eren ile iş birliğinden yepyeni, dingin ve ferah bir müzik projesi doğdu. Geçtiğimiz aylarda “Hep Böyle”, “Rüzgarın Kızı” ve “Gökyüzün” adlı single çalışmalarını arka arkaya yayınlayan ikili, aynı dönemde ürettikleri diğer besteleri de içinde barındıran bir albüm yayınladılar. Sabih Cangil Prodüksiyon (SCP) etiketiyle yayınlanan ve Çince “Rüzgar ve Bulut” anlamını taşıyan “Fēng Yún” adlı albüm, biri enstrümantal 10 eserden oluşuyor. Derin ve kırılgan sözlerin, sade ve samimi melodilerle buluşup downtempo – trip hop ve etnik elektronik formda aktığı albümde, eserlerin söz ve müzikleri Asena Akan’a, düzenlemeleri Tanju Eren’e ait.

Albümün hikayesi, Akan ve Eren’in 2022 Mayıs ayında birlikte müzikal üretim yapmak niyetiyle buluşmalarıyla başlıyor. Hikayeyi özel kılan, ilk eser üzerinde birbirinden bağımsız çalışma kararı veren ikilinin, besteleri birbirlerine dinlettiklerinde diğerinin ne yaptığını bilmeden neredeyse aynı şarkıyı yaratmış olmalarını fark etmeleri. Bu güzel tesadüf ya da benzer ruhların telepatik gücüyle oluşan iki ayrı yaratımın buluşmasıyla “Hep Böyle” doğuyor. Ardından Akan, yıllar önce yazdığı sözler üzerinde çalışyor ve kendisini de şaşırtan bir enerjiyle Haziran ayı içinde 9 beste üretiyor. Eren de benzer hızla eserlerin düzenlemeleri üzerinde çalışıyor ve birkaç ay içinde her ikisini de tatmin eden, yoğun duygulu ve nitelikli bir müzikal üretim ortaya çıkıyor. Asena Akan’ın yakın zamanda geçirdiği “Kristal Hastalığı” sırasında, başı dönmemesi için gözleri kapalı olarak, piyanoda tek seferde çaldığı doğaçlama eserin üzerine Tanju Eren’in hissettiklerini gitarıyla yine tek seferde, doğaçlama icra etmesiyle ortaya çıkan enstrümantal eser ile albüm, doğasına uygun şekilde tamamlanmış oluyor.

“Fēng Yún” abümü insanın kırılganlığını ve dayanıklılığını, acıyı ve mutluluğu barındıran karşıt duyguları iç içe geçirerek tarifliyor. Aşkın evrensel ve her yönüyle güzel oluşuna vurgu yaparken; aşkı aramaya değil, “aşkın kendisi olmaya” davet ediyor. Yaşamdaki zorluklara, acılara ve tüm hayal kırıklıklarına rağmen, inanç ve umudu yitirmeden devam etmenin değerini, beklentilerin yerini alan teslimiyetin gücünü anlatıyor. “Fēng Yún” sevgisizliğin kuraklığında acı çeken dünyaya, rüzgar ve bulutun buluşmasıyla doğan bir yağmur sesi oluyor.

Önceki İçerikBir “Yetmez ama evet” hikayesi…
Sonraki İçerik2023 Oscar Ödülleri
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments