“Bir Hekimin Anıları” özel gösterimiyle izleyiciyle buluştu

Biket İlhan belgeseli "Bir Hekimin Anıları" özel gösterimini AKM'de yaptı.

0

Usta yönetmen Biket İlhan’ın, Osmanlı döneminde başlayıp Cumhuriyet’e kadar uzanan Doktor Besim Ömer Paşa’nın hikayesi “Bir Hekimin Anıları” belgeseli AKM’de düzenlenen özel gösterimle izleyiciyle buluştu.

Yönetmenliğini usta yönetmen Biket İlhan’ın yaptığı belgeselde Dr. Besim Ömer Paşa’yı farklı oyunculuğuyla dikkat çeken Bahtiyar Engin canlandırdı. Seslendirmesini Parla Şenol’un yaptığı belgeselde yazar Gülşah Elikbank da bir Kızılay hemşiresini canlandırdı.

Belgesel filmi ilk gösterimini, 19 Mart’ta AKM Yeşilçam Sineması’nda sektör temsilcilerinin yoğun ilgisiyle gerçekleştirdi. Şimdi de farklı şehirlerde özel gösterimlerle izleyiciyle buluşmak ve festivallere katılmak için hazırlık yapıyor.

Yazar Gülşah Elikbank, belgeselde hemşire rolünde yer aldı.

Osmanlı döneminde başlayıp Cumhuriyete kadar uzanan bir hayat hikayesi…

Salgın ve hastalık sarmalında sıkışıp kaldığımız, yüzümüzü bilime, onun gölgesinde bir ömür tüketerek mücadele veren hekimlere, sağlık çalışanlarına her zamankinden çok daha fazla çevirdiğimiz bugünlerde Türk tıbbını ve onu var edenleri Besim Ömer Paşa’nın kimliğinde hatırlamak ve hatırlatmak umuduyla…

Ömrünün sonuna kadar içinde yaşadığı toplum ve insanlığa hizmet için çabalayan idealist, aydın bir bilim adamıdır Doktor Besim Ömer Paşa (1862-1940) …  Onun hayatı pek çok insana ilham verecek ayrıntılar ve derslerle doludur.

Prof. Dr. Besim Ömer Paşa’nın çalışmaları bir anlamda bugünkü modern Türk Tıp Tarihi’nin de başlangıç hikâyesidir…

Toplum yaşamındaki kısıtlamaların, kör ve batıl inançların özellikle kadın ve çocukları nasıl bir felakete sürüklediğini bildiği için Tıp eğitiminde ana dalını kadın doğum olarak belirleyen Dr. Besim Ömer Paşa ömrü boyunca kadınların toplumda var olmaları için mücadele vermiştir.

Önceki İçerik“2021 Kayıp Rıhtım Yılın EN’leri” sonuçları açıklandı
Sonraki İçerikGülşah Elikbank’la Hayat Tasarlama Sanatı Söyleşileri: Cahit Berkay
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments