“Bir Hekimin Anıları” özel gösterimiyle izleyiciyle buluşuyor

Ünlü yönetmen Biket İlhan'ın, Dr. Besim Ömer Paşa'nın hayatını konu aldığı "Bir Hekimin Anıları" ilk gösterimini AKM'de yapıyor.

0

Osmanlı döneminde başlayıp Cumhuriyet’e kadar uzanan Dr. Besim Ömer Paşa’nın hikayesi “Bir Hekimin Anıları” belgeseli ile hayat buluyor.

Yönetmenliğini usta yönetmen Biket İlhan’ın yaptığı belgeselde Dr. Besim Ömer Paşa’yı farklı oyunculuğuyla dikkat çeken Bahtiyar Engin canlandırdı.

Belgesel filmi ilk gösterimini, 19 Mart’ta AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirecek. Sonrasında ise farklı şehirlerde özel gösterimlerle izleyiciyle buluşmak ve festivallere katılmak için hazırlık yapıyor.

Ömrünün sonuna kadar içinde yaşadığı toplum ve insanlığa hizmet için çabalayan idealist, aydın bir bilim adamıdır Doktor Besim Ömer Paşa (1862-1940) … Onun hayatı pek çok insana ilham verecek ayrıntılar ve derslerle doludur.

Prof. Dr. Besim Ömer Paşa’nın çalışmaları bir anlamda bugünkü modern Türk Tıp Tarihi’nin de başlangıç hikâyesidir…

Toplum yaşamındaki kısıtlamaların, kör ve batıl inançların özellikle kadın ve çocukları nasıl bir felakete sürüklediğini bildiği için Tıp eğitiminde ana dalını kadın doğum olarak belirleyen Dr. Besim Ömer Paşa ömrü boyunca kadınların toplumda var olmaları için mücadele vermiştir.

Belgeselde, Prof. Dr. Besim Ömer Paşa’nın hayatındaki önemli anlara tanıklık edeceksiniz.

Önceki İçerikBarış Çapkın’dan bir devam hikâyesi: “Görsen Üzülürsün”
Sonraki İçerikProgressive rock grubu Zırtapoz’dan yeni tekli: “Simsiyah”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments