Bozcaada’dan ilhâm alan şarkılar: Bozcaada Caz Festivali 2020 “Keşif” yayında

0

Ağustos ayı boyunca seyircisine çevrimiçi Keşif programıyla bağlanan Bozcaada Caz Festivali’nin bu yıla özel hazırladığı sürprizlerinden biri de Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü olacak.

Space Goats işbirliğiyle bugün (28 Ağustos) yayınlanan albüm, geçmiş yıllarda festivalde sahne almış usta müzisyenleri bir araya getiriyor. Alp Ersönmez, Cenk Erdoğan, Çağrı Sertel, Deniz Mahir Kartal, Elif Pıtırlı, Emir Ersoy, Sarp Maden, Seçil Akmirza ve Volkan Öktem’in Bozcaada’dan ilham alarak hazırladıkları özgün bestelerinden oluşan Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümünü dijital müzik kanallarından dinleyebilir ve indirebilirsiniz.

Ağustos boyunca Keşif programını çevrimiçi kanallarına taşıyan Bozcaada Caz Festivali’nin Space Goats iş birliğiyle yayınladığı müzik albümü Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’, bugün (28 Ağustos) dijital platformlarda yayınlandı.

Türkiye’nin usta caz müzisyenlerini bir araya getiren albüm, geçmiş yıllarda festivalde sahne almış müzisyenlerin Bozcaada’dan ilham alarak hazırladıkları özgün bestelerini ilk kez dinleyenlerle buluşturuyor.

allaturca, 3dots ve fermente’nin ortaklığında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Kendine Has, Volkswagen ve Jack Lives Here’ın katkılarıyla düzenlenen Bozcaada Caz Festivali ve Space Goats tarafından tasarlanan albüm bugünden itibaren dijital müzik kanallarından dinlenebilir ve indirilebilir.

Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü; Seçil Akmirza ve Alp Ersönmez’in “Beşik”, Sarp Maden’in “Cazadabo”, Deniz Mahir Kartal ve Cenk Erdoğan’ın “Polente Feneri”, Volkan Öktem’in “Mira”, Çağrı Sertel’in “Geçer”, Emir Ersoy’un “Lefkofris” ve Elif Pıtırlı’nın “Vahit” adlı şarkılarından oluşuyor.

Tüm şarkıların mastering’ini Cem Büyükuzun’un yaptığı albüme, Seçil Akmirza, Ercüment Orkut, Alper Yılmaz, Caner Üstündağ, Mustafa Haybat, Mustafa İpekçioğlu, Abbas Karacan, Doğukan Çokşeker gibi caz müzisyenleri de sesleri veya enstrümanlarıyla katkıda bulundular. Albümün kapağı ise illüstrasyon sanatçısı Sedat Girgin’in imzasını taşıyor.

Space Goats’tan ilk albüm

3dots, Alp Ersönmez, Doğukan Çokşeker ve Volkan Öktem’in kurucusu olduğu, Londra, Berlin ve İstanbul menşeili prodüksiyon şirketi Space Goats’un yayınladığı ilk albüm de olan Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’, dijital müzik kanallarından dinlenebilir ve indirilebilir.

itunes.apple.com/album/id1527541981

open.spotify.com/album/2STzyQdIrngdDT5TbRVo0o

tidal.com/album/151904245

Keşif devam ediyor

Caz müzisyenlerinin yanı sıra, kültür profesyonelleri, sivil toplum örgütleri, bağımsız sanat temsilcileri ve Bozcaadalıları ağırlayan Keşif programı, Instagram, Spotify ve YouTube kanallarında devam ediyor.

16-18 Temmuz 2021 tarihleri arasında 5.si gerçekleşecek festivalin biletlerinin satışı ise biletix’te devam ediyor.

Detaylı bilgi için: bozcaadacazfestivali.com

BOZCAADA CAZ FESTİVALİ 2020 ‘KEŞİF’

Space Goats

2020, Caz

Seçil Akmirza & Alp Ersönmez | Beşik

Beste: Alp Ersönmez Söz: Sibel Köse Vokal: Seçil Akmirza Bas: Alp Ersönmez Keyboard: Çağrı Sertel Davul: Volkan Öktem Aranjman: Alp Ersönmez Mix: Erim Akman

Sarp Maden | Cazadabo

Beste: Sarp Maden Aranjman: Sarp Maden Davul: Volkan Öktem Bas: Alper Yılmaz Gitar ve synthler: Sarp Maden Mix: Mehmet Uğur Memiş

Deniz Mahir Kartal ft Cenk Erdoğan | Polente Feneri

Beste: Deniz Mahir Kartal Akustik Gitar: Cenk Erdoğan Aranjman: Deniz Mahir Kartal & Alp Ersönmez Mix: Deniz Mahir Kartal

Volkan Öktem | Mira

Beste: Volkan Öktem Piyano: Ercüment Orkut Bas: Alper Yılmaz Davul: Volkan Öktem Aranjman: Ercüment Orkut Mix: Erim Akman

Çağrı Sertel | Geçer

Beste: Çağrı Sertel Aranjman: Çağrı Sertel Mix: Çağrı Sertel & Feryin Kaya

Emir Ersoy | Lefkofris

Rhodes & Piyano: Emir Ersoy Davul: Volkan Öktem Bas: Caner Üstündağ

Mix: Emir Ersoy

 

Elif Pıtırlı | Vahit

Söz, Müzik: Elif Pıtırlı & Doğukan Çokseker Piyano: Mustafa Haybat Davul & Tamburin: Volkan Öktem Bas Gitar: Alp Ersönmez Akustik Gitar: Caner Güneysu Buzuki: Mustafa İpekçioğlu Perküsyon: Abbas Karacan Geri Vokaller: Alp Ersönmez & Doğukan Çokşeker Aranjman: Mustafa Haybat Mix: Erim Arkman

 

Mastering: Cem Büyükuzun
Kapak Tasarımı: Sedat Girgin

YARATICILARININ KALEMİNDEN ŞARKILARIN HİKÂYELERİ

Seçil Akmirza & Alp Ersönmez – Beşik ‘Beşik’i ailemize gelecek ilk çocuğa yazmıştım. Ağabeyimin oğlu Ömer doğduktan sonra da tamamen tesadüf eseri ‘Beşik’in ilk kaydına onun sesini koymuştum. 2018’deki Bozcaada Caz Festivali’nde ise Seçil ile ilk kez bebek müjdemizi tüm arkadaşlarımızla  paylaşmıştık. Bozcaada’nın esintisine çok uygun olduğunu düşündüğümüz ‘Beşik’i bu yüzden albüme çok uygun gördük. Bozcaada ve ‘Beşik’ birbirlerine çok güzel uydu.

Çağrı Sertel – Geçer Enstrümanımın başındayken dünyada olup biten ve tüm hayatı etkileyen ve tüm dengeleri alt üst eden bütün konuların düzeleceğine inandığım anlarda çıkmış bir parça. Çünkü sürekli “bu da geçecek”, “hepsi geçecek bunların ve tekrar düzlüğe çıkacağız birlikte” diyordum. Parçanın düzenlemesini yaparken de bir yandan Bozcaada Caz Festivali sırasında kaldığımız yerden Manastıra yani konser vermeye giderken, araçta camı sonuna kadar açıp ada rüzgarını soluduğum anları düşündüm . Ve ortaya en umutlusundan bir “Geçer” çıktı.

Deniz Mahir Kartal ft. Cenk Erdoğan – Polente Feneri Çocukluğumdan beri pek çok anı biriktirdiğim Bozcaada’ya, Bozcaada Caz Festivali kapsamında tekrar gelecek olmak beni çok heyecanlandırmıştı. Bu haberi aldıktan hemen sonra solo çaldığım “KafaNar” performansına Ada’ya özel tınılar katmayı planlamıştım. Burnuma gelen şarap kokularını, tenime çarpan tatlı esintiyi, akşamüstü tam da güneş batmaya yüz tuttuğunda ara sokakların birinde küçük bir balıkçıda geceye başlamayı hayal ettiğimde kafamın içinde melodiler dönmeye baslamıştı. Bu şarkı o anıların, o melodilerin üzerine kurulmuştu. Festivalden sonra da performansın en değişmez bölümü olarak kaldı. Cenk Erdoğan’ın tam da bu anlattığım hislerdeki inanılmaz dokunuşlarıyla bendeki döngüsünü tamamladı. Artık dinleyen herkesin keyif alma zamanı! Bu şarkı ile nice anılarınız olsun!

Emir Ersoy – Lefkofris Aslında hissettiklerim parçaya değil, Bozcaada’ya karşı oldu. Yeni bir festival olmasına rağmen kısa zamanda çok sevilip tam büyümeye başlamışken Covid-19 sebebiyle yapılamayacak olması başta müzisyenler olmak üzere herkesi çok üzdü. Festival ruhunu yaşatmaya çalıştığınız bu sürecin bir parçası olmak benim için çok değerli bir an oldu. Aslında doğaçlama bir parça yapmıştım ama Latin müziğine dayanamayıp Volkan Öktem’in eklenmesi ve Caner Üstündağ’ın muhteşem riff’leri ile resmen yaz akşamı Bozcaada’da bir şarap tadımı havasına girdik. Parçanın finali ise hepimizin gaza gelip kayıt sonunda 2 ölçü fazla çalması yüzünden uzadı da uzadı. Bize de sizlere de güzel bir anı oldu.

Elif Pıtırlı – Vahit Vahit… Herkesin zihninde yer eden bazı anlar ve yerler vardır. Vahit’in Yeri, Bozcaada denince ilk akla gelen, keyifli anılar biriktirilen ve Bozcaada Caz Festivali ile çok özdeşleşmiş bir mekân. Oraya bir şarkı yazılsa nasıl olurdu denince kağıda dökülen kelimelerle başladı ‘Vahit’ parçası, bir gecede de yazılmış bulundu. Çok değerli müzisyenlerle çalışma imkânı bulduğum ve Bozcaada Caz Festivali bünyesinden çıkacak bu değerli projede olduğum için bir hayli heyecanlı ve mutluyum. Herkesin bir büyüğe danışırken aynı keyfi alarak dinlemesini umuyoruz.

Sarp Maden – Cazadabo ‘Cazabado’, Bozcaada’da geçirdiğim zamana dair bir parça. Adı Bozcaada’nın bir anagramı. Adaya iki kere Bozcaada Caz Festivali’ne katılmak için gittim ve bunlardan bende kalan imgeler neşeli, tasasız günler, tatil, arkadaşlar, zamanın keyifli akışı oldu. Dolayısıyla parçanın havası da bunları yansıtıyor. Parçayı Kaş’taki ev stüdyomda besteleyip kaydettim. Alper Yılmaz bas gitar, Volkan Öktem davul çaldılar.

Volkan Öktem – Mira Bozcaada Caz Festivali’nde hem sahnede hem de sahne dışında çok keyifli anlar geçirmiştik, pandemiden dolayı festivalin olamayacağını duyduğumdaki üzüntüm bu yılın anısına yapılacak Bozcaada Caz Festivali Albümü’nde bir bestem ile yer alacağım için mutluluğa dönüştü. Daha önce kızım Mira için yapmış olduğum bestemin, Bozcaada’nın ve orada bulunduğum dönem içinde konakladığım Akvaryum Koyu’nun dingin ve doğal güzelliğine çok yakışacağını düşündüm. Süreçten dolayı bir araya gelemeden evlerimizde ayrı ayrı kaydettiğimiz şarkıda piyanoda Ercüment Orkut bas gitarda da Alper Yılmaz’ın harika yorumlarını dinleyebilirsiniz.

SPACE GOATS: Space Goats, Londra, Berlin, İstanbul menşeili bir prodüksiyon şirketidir. Kurucu ekibinde 3dots, Alp Ersönmez, Doğukan Çokşeker ve Volkan Öktem’in de yer aldığı Space Goats; albüm prodüksiyon, jingle-dizi-film müziği üretimi, sanatçı kariyer yönetimi alanlarında hizmet vermektedir. Gelecekte belgesel, dizi, film yapımcılığı alanlarında da çalışmalarını göreceğimiz şirketin şu an için önceliği Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından oluşan yetkin kadrosuyla sanatçılara single ve albüm prodüksiyon hizmeti sağlamak, mevcut prodüksiyonları olan sanatçıların eserlerini de Space Goats labelları üzerinden günümüzde değişen dinleyici kitlesine ulaşma yöntemlerine dair yürüttükleri detaylı çalışmalar doğrultusunda en uygun şekilde yayınlamak yer alıyor.

spacegoats.co

instagram.com/spacegoats.co 

twitter.com/spacegoats_co

facebook.com/spacegoats.co

BOZCAADA CAZ FESTİVALİ: 2017’den beri Bozcaada’yı müzikseverlerin uğrak yeri haline getiren Bozcaada Caz Festivali, genç yaşına rağmen, Türkiye’nin önde gelen müzik etkinliklerinden birine dönüştü. Geçtiğimiz yıl, aralarında Londra Caz Festivali, Stockholm Caz Festivali, North Sea Jazz gibi önemli müzik etkinliklerinin de olduğu Avrupa Caz Ağı’na katılan ve adını uluslararası alanda da duyurmaya başlayan festival, bugüne kadar Yussef Dayes, Erik Truffaz, Erkan Oğur, Elif Çağlar, Volkan Öktem, Sarp Maden, Alp Ersönmez, Korhan Futacı, Birsen Tezer, İmer Demirer gibi bir çok usta ismi sahnesine konuk etti. İnsana, hayvana ve çevreye saygılı, eşitlikçi politikalarıyla da dikkat çeken Bozcaada Caz Festivali, ileri dönüşümle yeniden yapılandırdığı sahnesi ve alandaki atıkları en aza indirmeye yönelik örnek çalışmalarıyla, eğlence sektöründe ileri dönüşüm (upcycle), festivallerde de atık yönetimi bilincini uyandırdı. Geçen yıl Erişilebilir Her Şey İnisiyatifi’nin desteği ile başlattığı ve fiziksel düzenlemelerden sosyal medya iletilerine dek, engellenen bireylerin festivale katılımlarını artırmaya yönelik attığı somut adımlarla da Türkiye’nin erişilebilir ilk festivali oldu.

Önceki İçerikBanksy’nin gemisi 89 göçmenle Akdeniz’e doğru yola çıktı
Sonraki İçerik30 binden fazla balık Tokyo’da sergileniyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments