Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin Oda Müziği Yarışması’na başvurular devam ediyor

0

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin Oda Müziği Yarışması’nın başvuruları, katılımcılardan gelen istek üzerine uzatıldı. Arp bulunma zorunluluğu olmayan ve 30 yaş altı katılımcılara açık olan Oda Müziği Yarışması’nın son başvuru tarihi 15 Aralık 2019.

2009 yılında elim bir uçak kazasında hayatını kaybeden dünyaca ünlü arp sanatçısı Ceren Necipoğlu’nun anısına bu yıl ilk kez düzenlenen Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, 15-19 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi ve Arp Sanat Dalı Başkanı, arp sanatçısı ve pedagog Ceren Necipoğlu; Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’da verdiği konserden dönerken, 1 Haziran 2009’da Air France Havayolları’na ait uçağın Atlas Okyanusu’na düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti.

Ömrünü arp sanatına adayan Necipoğlu’nun “paylaşarak öğrenme” misyonunu yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin programında; tüm dünyadan sanatçıların katılabileceği Solo Arp ve Oda Müziği Yarışmaları, konserler ve ustalık sınıfları yer alıyor.

Tüm klasik müzik enstrümanlarını kapsayan duo, trio ya da quartet gruplarının yarışabileceği Oda Müziği Yarışması’nda arp bulunma zorunluluğu yok. 30 yaş altı katılımcılara açık olarak, Özel Alman Lisesi’nde gerçekleşecek yarışmanın başvuruları, gelen istekler doğrultusunda 15 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. Başkanlığını Florence Sitruk’un üstlendiği Oda Müziği Yarışması jürisi, CSO sanatçısı ve flütist Sibel Ayhan Bayer; ABD Indiana Üniversitesi’nde piyano eğitmeni ve uluslararası konser solisti Roberto Plano; arp sanatçısı ve Venedik Theatro La Fenice’in sanat yönetmeni Francesca Tondelli ile Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi ve orkestra şefi Burak Tüzün’den oluşuyor. Yarışma başvurularıyla ilgili detaylı bilgilere cnharpfestival.com adresinden ulaşılabilir.

FESTİVAL HAKKINDA

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, ömrünü arp sanatına adayan Necipoğlu’nun “paylaşarak öğrenme” misyonunu yaygınlaştırmayı; katılan tüm gençlerin yeni ufuklar keşfetmesine yardımcı olmayı ve Türkiye’de arp sanatının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Festival, sanatçının ablası A. İmre Tüylü’nün önderliğinde, “Sanat ve müzik aşkı, gençlerle yol bulsun!” sloganıyla düzenleniyor.

Sanat yönetmenliğini, dünyaca ünlü bir diğer arp sanatçısı Florence Sitruk’un üstlendiği festival, jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçıların vereceği konserler ve ustalık sınıflarıyla farklı ülkelerden müzisyen ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getirmeyi hedefliyor. Festival komitesinin başkanı A. İmre Tüylü ayrıca, gelecek yıllarda festivalin devamlılığını sağlayarak İstanbul’un kültür sanat hayatına katkıda bulunmayı ve maddi gücü yeterli olmayan genç nesillerin sanatsal eğitimine imkan vermeyi de amaçladıklarını dile getiriyor.

Festivalin organizasyon komitesi uluslararası arp sanatçısı, ABD Indiana Üniversitesi Arp Bölümü Eş Başkanı Florence Sitruk; piyano sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Doç. Lilian Tonella Tüzün; arp sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Arp Sanat Dalı Öğretim Elemanı Gözde Ece Yavaş ve Necipoğlu’nun ablası A. İmre Tüylü’den oluşuyor.

Bilgi için:

www.cnharpfestival.com

www.instagram.com/cnharpfestival

www.facebook.com/cnharpfestivall

Önceki İçerikBaşak Sayan’ın ilk otobiyografik kitabı: “Sen Değişirsen Her Şey Değişir”
Sonraki İçerikKONU: ATÖLYE | Çevirinin Şusu Busu: Selahattin Özpalabıyıklar’la Çeviri Atölyesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments