Direc-t: “Müzik sektörünün çıkış yolu plak”

"Çadır kurulan festivalleri çok özledik... Rock’n’coke, H2000, Rock İstanbul’u çok özledik; umarız ki bu sene kavuşuruz."

0

90’lı yılların ikinci yarısından bu yana aktif olan Direc-t, renkli besteleri ve dinamik canlı performanslarıyla öne çıkıyor. Grup, 2004 tarihli ilk albümü Rus Kozmonotları’nda yer alan “Ama Sen Varsın” ve “Hasret” gibi şarkılarıyla kısa sürede beğeni toplamış, albümünü çokça müzikseverin arşivine dahil etmişti. Topluluk, şimdi de yenilikçi çizgisiyle dikkat çeken Dör-T’ü paylaşıyor.

– Merhaba öncelikle yeni albümünüz “Dör-t” şimdiden hayırlı olsun, öncelikle biraz albümden bahseder misiniz bizlere?

Bilge Kösebalaban: Çok teşekkürler. 2014’te provalarda çoğu çıkan şarkılar 2015’te kayıt edilmeye başlandı ama araya zaman girdi. Sürekli ve yapbozlarla ilerleyen, -kayıt aşaması olsun, mix aşaması olsun- 2017 Aralık’a kadar sarktı, geç olsun güç olmasın diyorum. ?

– Albümde yer alan Öp! İsimli şarkınızı sevenlerinizle paylaştınız, yorumlar nasıl gidiyor?

B.K.: Öp! beklediğimiz gibi gayet olumlu tepkiler alıyor. Klip çıktıktan sonra daha da ivme kazanacağını düşünüyoruz. Aslında enstrümantal bir parça idi. Sonra bu hale girdi. BPM’i düştü ve vokal partisyonları, bridge’ler eklendi bu parça oluştu. Aranjesinde Rashit grubunun davuldan tanıdığınız Orkun Tunç’un (dj armageddon Turk) büyük emeği vardır.Hatta bir remixini de hazırlayacak.

– Direc-t, Türk Rock müziğinin en önemli çıkış yaptığı yıllarda ilk ürünlerini vermiş ve o günden bugüne çok sevilmiş bir grup, o yılları ve bugünü kıyaslarsanız neler hissediyorsunuz?

B.K.: İlk albümü yaptığımız 2004 ve ikinci albümü yaptığımız 2005 CD formatının satın alındığı son dönemlerdi, 2010’un ardından dijital müzik iyice hayatımıza girmeye başladı ve YouTube vasıtasıyla evlerden yapılan yayınların popüler olması üzerine müziği başka bir hatta taşıdı dijital platform. Albüm satışlarının düşmesine yol açan bu gelişme müzik sektörünü olumsuz etkiledi ama müziğini paylaşmak isteyen herkese de bir kapı açtı. Şu anda plağın hızlı dönüşüyle müzik sektörü kendisine bir çıkış arıyor. O yıllarda davul ve gitar dinleniyordu ve bir albümün tamamının bir önemi vardı ama nostalji yapmanın anlamı yok. Önemli olan, biz albümlerin değil, dijital teklilerin döneminde bir uzunçalar yaptık ve dinleyenlere bunu nasıl ulaştırırız. Önemli olan bu.

– Yeniden “Dör-t” isimli albümünüze dönecek olursak, bu albümde yeri diğerlerine oranla bir tık daha önde olan şarkı hangisi oldu sizin için?

B.K.: Sanırım benim popüler parçam “Aşığım Sana”.

– “Dör-t” albümünüzün ilk konseri 13 Aralık’ta Salon İKSV’de gerçekleşecek; nasıl gidiyor çalışmalar ve eminim heyecan doruktadır?

B.K.: Evet çok heyecanlıyız. Yaylılarla çıkacağız bu konsere ve herkesi dağıtmaya bekliyoruz.

– Direc-t kendine has müziğiyle Türk Rock müziğinin en sevilen grupları arasında yerini aldı, peki sizin en sevdiğiniz gruplar kimler?

B.K.: Yerli gruplarımız arasında tabii ki Kurban ve MFÖ, her zamanki gibi Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden ve benim Michael Jackson, hatta cover projem Eni Veci Vokke de devam ediyor çalmaya.

– Albüm bildiğimiz kadarıyla yakında plak formatında da yerini alacak. Yeniden albümlerin Plak formatında basılması hakkında neler düşünüyorsunuz?

B.K.: Dediğim gibi müzik sektörünün çıkış yolu plak ama bizim plak basmamız bir çıkış yolu aramak için değil hard copy olarak CD’nin geçerliliğini yitirmesi ve plak formatının tekrardan popüler olmasıyla içimizde ukde kalan plağı çıkaracak olmamız. İlk iki albümünüz kaset formatında çıkmıştı ama plak hep içimizde ukde kalmıştı.

– Yine özel bir soru olacak Dör-t isimli albümünüzü diğer yaptığınız albümlerle kıyasladığınızda aralarında ne gibi farklar yakalıyorsunuz?

B.K.: Tabii ki kayıt teknolojileri ilerledi, biz de kayıtta ilerledik, daha ince eleyip sık dokuduk, zamanın birikimimize kattığı şeylerle müziğimizi de evirdik. Özellikle “Öp! ” parçasında denemediğimiz bir tarz denedik. Albümün gerisinde de “Sebebi Sensin” mesela. Bambaşka bir tarz. Yerli Red Hot. ?

– Sizi bu yıl bolca festivallerde göreceğimizden eminim, sıradaki sorum genel olarak ülkemizde yapılan festivalleri nasıl bulduğunuz hakkında?

B.K.: Çadır kurulan festivalleri çok özledik… Rock’n’coke, H2000, Rock İstanbul’u çok özledik; umarız ki bu sene kavuşuruz.

– NouvArt olarak sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür eder ve başarılarınızın devamını dileriz. Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

B.K.: Rica ederim, bundan sonra ürünlerimizi daha kısa aralıklarla vermek istiyoruz dinleyicilerimize. Size de başarılar.

Gökhan Toker
Önceki İçerikPhilip Rubinov Jacobson ve Sürrealist Sanatı
Sonraki İçerikYeraltı Denemesi: Seviş-(tik)mek
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments