Philip Rubinov Jacobson ve Sürrealist Sanatı

"Profesör Jacobson, yansıttığı vizyoner ortamlarla ve keşfettiği genç yetenekli sanatçılarla Fantastik-Realizm akımının en önemli temsilcilerinden biri olmuştur."

0

Bu ayki yazımı bir başka Sürrealist sanatçı Profesör Philip Rubinov Jacobson’a ayıracağım.

Philip Rubinov Jacobson tıpkı önceki aylarda tanıttığımız arkadaşı De Es Schwertberger gibi, uzun yıllar Profesör Ernst Fuchs’un asistanlığını yapmış ve ondan Avusturya’da Tampera ve Yağlıboya tekniklerini bizzat uygulamalı öğrenmiştir.

Daha sonra bu öğrendiği Tampera ve Yağlıboya tekniklerinden kendine özgü bir teknik geliştirerek, buna Misch Technique adını vermiştir. (Mixed Technique ya da Karışık teknik ile karıştırılmamalıdır.) Misch Technique, Tampera ve Yağlıboya tekniklerinin bir karışımıdır.

Eşi ve asistanı İngiliz Sürrealist sanatçı Mantra Cora ile birlikte günümüzde dünya çapında ve dünyanın çeşitli yerlerinde seminerler vermekte ve gezici atölye kursları düzenlemektedir. Düzenlediği bu kurslarda Misch Technique ve Fantastik-Realizm akımına bağlı eserlerin nasıl yapılabileceğini uygulamalı olarak öğretmektedir.

Profesör Jacobson’un eserlerini incelediğimizde, Mistik ortamlar, Antikite dönemlerindeki aydınlanma kaynağı olan figürlerin Sürreal ortamlarla karışımı, dünya dışı gezegenlerde olduğu hissini veren fakat bakıldığında antik dönemlerdeki tapınakları andıran yapılar gibi çeşitli konuların Sürrealist tarzda işlendiği eserler görürüz.

Eserlerinde hocası Ernst Fuchs’den büyük oranda ilham aldığı ve etkilendiğini söyleyebiliriz. Gerçek bir detay ustası olan Profesör Jacobson, bu hünerini eserlerine büyük oranda yansıtmakta ve fırçasını yüzeyde neredeyse hiçbir fırça izi bırakmayacak şekilde kullanmaktadır. Bu da eserlerinin oldukça yüksek bir detay oranına sahip olmasına neden olmaktadır.

Profesör Jacobson’un eserlerindeki bir başka unsur ise her resminde izleyiciye farklı bir spiritüel ve iç gelişime dönük mesaj sunuyor olmasıdır. Neredeyse her resminin izleyiciye yönelik bu tür mesajlar içeriyor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Profesör Jacobson, dünya genelinde düzenlediği kurslarla keşfettiği genç ve yetenekli sanatçıları Fantastik-Realizm akımına kazandırmakta ve bu akımın dünya genelinde yayılmasına katkı sunmaktadır.

Eserlerinde tuval yüzeyinde derinlikli renkler kullanan Profesör Jacobson, yansıttığı vizyoner ortamlarla ve keşfettiği genç yetenekli sanatçılarla Fantastik-Realizm akımının en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Halen yeni sergiler ve kurslar düzenlemektedir.

Profesör Philip Rubinov Jacobson’un düzenlediği kurslar hakkında bilgi edinmek ve kaydolmak için http://www.mischtechnikseminars.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Can Emed
Önceki İçerikSedef Erken: “Karşıma çıkan herkese teşekkür borçluyum”
Sonraki İçerikDirec-t: “Müzik sektörünün çıkış yolu plak”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments