Dubai’de havada taksi devrimi

Dubai'de, ABD merkezli Joby Aviation tarafından işletilecek elektrikli hava taksi hizmetleri, 2026'da başlayacak.

0

2026 yılına kadar Dubai‘de dört istasyondan uçan taksiler yükselecek. ABD merkezli tamamen elektrikli hava aracı üreticisi Joby Aviation, Dubai Yollar ve Ulaşım Kurumu (RTA) ile bir ‘kesin anlaşma’ imzaladığını duyurdu ve Birleşik Arap Emirlikleri‘nde hava taksi hizmetlerinin başlangıç tarihini belirledi.

11 Şubat 2024’te yayınlanan Joby Aviation açıklamasına göre taraflar, hava taksi hizmetlerinin 2026’nın başlarında başlaması konusunda anlaştılar ve üretici, ilk işletmenin 2025’in başlarında başlamasını hedefliyor. Anlaşma şartlarına göre, dikey kalkış ve iniş (eVTOL) hava araçlarının geliştiricisi, Dubai’de altı yıllık bir dönem için hava taksilerini işletme konusunda özel bir hak kazandı ve gelecekte Birleşik Arap Emirlikleri genelinde genişleme için temel oluşturma fırsatı buldu.

Joby Aviation’ın kurucusu ve CEO’su JoeBen Bevirt: “2025’in başlarında Dubai’deki sakinlere ve ziyaretçilere inanılmaz bir deneyim sunmayı ve hizmetimizin genişlemesi için temel oluşturmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Dubai’yi hızlı, sessiz ve verimli kentsel hava seyahatinin dünya lideri olarak konumlandırmayı amaçlayan RTA, Joby Aviation’a finansal mekanizmalar da dahil olmak üzere çeşitli destek paketleri verdi. Bu, üreticinin Dubai’nin en kalabalık şehri boyunca hava taksi hizmetlerinin sorunsuz girişini ve gelişimini sağlamalı.

RTA Yönetim Kurulu Başkanı Mattar Al Tayer: “RTA’nın hava taksi hizmeti, gelecek ulaşım teknolojilerini benimseme çabalarının bir parçasıdır ve Dubai’nin sakinleri ve ziyaretçileri için yeni ve verimli bir mobilite seçeneği sunarak, ana şehir noktalarına hızlı, güvenli ve uygun seyahat imkanı sağlar.” dedi.

Taşıma otoritesi ile yapılan anlaşmanın yanı sıra, Joby Aviation, şehrin dört başlangıç vertiport sitesini tasarlayıp inşa etmek üzere ayrı bir anlaşma yaptı. Şu anda, Joby, yeni servisin başlatılacağı Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB), Palmiye Jumeirah, Dubai Marina ve Dubai Downtown’u seçti.

Joby Aviation’ın eVTOL hava aracı hakkında şu ana kadar neler biliyoruz?

Pilotlu talep üzerine hava taksi hizmeti amacıyla inşa edilen Joby eVTOL hava aracı, tek bir şarjla 150 mil (240 kilometre) uçma kapasitesine sahiptir ve saatte 200 mil (yaklaşık 320 kilometre) hıza ulaşabilir. Üreticiye göre, Dubai’de kentsel hava hareketliliğinin potansiyel öncüsü, tek bir pilota ve dört yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahiptir.

Tam ölçekli prototip hava aracı şu ana kadar 30.000 mil (48.280 kilometre) üzerinde uçtu ve şu anda ticari yolcu operasyonları için sertifika almak için Federal Havacılık İdaresi (FAA) ile çok yıllık bir test programından geçmektedir. Şu ana kadar beş sertifika için gereken beş aşamadan ilk ikisini tamamladı.

En son olarak, 8 Şubat 2024’te Joby Aviation, FAA’dan Parça 145 Bakım Sertifikasını aldı ve eVTOL hava araç filosu için gelecekteki bakım, onarım ve revizyon hizmetlerinin temelini attı.

Önceki İçerikAmerikan Yönetmenler Birliği Ödülleri sahiplerini buldu
Sonraki İçerikŞenay Lambaoğlu yeni yılı “Kartpostal” ile karşılıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments