Dünyanın ilk sanal baskıresim bienali 54 ülke ile açılıyor: “Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali”

0

Dünyanın ilk sanal bienali 54 ülke, 600’ü aşkın sanatçı, 7 sanal galeri ile 12 Haziran 2020’de açılıyor. Baskıresim üzerine 2016 yılından beri uluslararası workshoplar, sergiler ve çeşitli etkinlikler düzenleyen Engravist, 2020 projesinde bir ilke imza atıyor.

Dünyada yaşanan Pandemi süreci nedeniyle evlerine kapanan insanlar, dijital ortamla daha çok bağ kurdu. Sanal ağlarla birlikte evrensel bir köye dönüşen dünyada mesafeler kayboldu. Birçok alanla birlikte kültür sanat etkinlikleri de dijital ortamda artış gösterdi. İnsanlara daha güzel bir gelecek düşü kazandırmak konusunda sanat, gücünü bir kez daha yansıttı.

Engravist, Dünyada genel olarak yaşanan bunalımları sanatın iyileştirici gücüyle pozitif yönde dönüştürmek, küresel iletişim ve etkileşim döngüsüne katkı sağlamak, uluslararası sanat ortamına erişiminin yolunu açmak ve Dünyanın her yönündeki sanatçılar arasında dinamik bir sinerji oluşturmak amacıyla yola çıktı. Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali ile 54 ülkeden 600’ü aşkın sanatçıyı 7 adet sanal galeride buluşturacak.

Engravist, kuruluşundan beri baskıresim alanında ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda sergi, workshop, etkinlik ve proje gerçekleştirdi. Sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulundu. Çok sayıda öğrenci, akademisyen ve sanatçıya çeşitli teknikleri içeren baskıresim eğitimleri verdi ve genç sanatçılara yönelik projeler yaptı. Engravist, edindiği tecrübelerle yelpazesini genişletmek, dünya sanat ortamına daha çok etkinlik kazandırarak; sürdürülebilir yöntemlerle ilham veren bir yapıya kavuştu.  

Dünyanın ilk sanal sanat bienali olacak

2018 yılında 16 ülkeden 200 sanatçının 250 civarında eserle bir sergi düzenleyerek bienalin ilk adımını atmıştı. 2020 için Engravist’in düşü sanatçı sayısını artırmak ve daha fazla ülkeye ulaşarak bir baskıresim bienali yapmaktı. Dünyada yaşanan Pandemi süreci nedeniyle bu düş dijital ortama taşındı.

“Daha güzel bir Dünya için ne söylemek istersiniz?” sloganı ile sanatçılara çağrı yapıldı, dünyanın her yerinden 100’lerce sanatçı katıldı. Jüri değerlendirmeleri sonucunda bienalde yer alacak sanatçılar belirlendi. “Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali” 54 ülke, 600’ü aşkın sanatçı ile 7 sanal galeride sanatseverlerle buluşturacak. 12 Haziran 2020 tarihinde açılacak olan “Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali” dünyanın ilk sanal sanat bienali olacak.

Uluslararası nitelikteki sanat etkinlikleri, birbirine kapalı kutuplardaki ülkeleri, birbirinden habersiz bölgeleri ve insanları birbirine yaklaştırarak birbirleri hakkında bilinç oluşturmalarına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda sanal ortamın gücü ile küresel boyutla buluşmanın kapsamı genişlemektedir. Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali de yerel bir sahnede gerçekleştirilen ama evrensel düzeye taşınan bir sanat etkinliği olarak sanatçılara uluslararası platformda kendilerini sunma fırsatı vermektedir.

Engravist;

“Uluslararası Baskıresim Etkinlikleri” düzenleyen Engravist, 2016 yılında Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu tarafından kurulmuştur. “Engravist” ismi, İngilizce oyma, kazıma gibi anlamlara gelen “engraving” sözcüğü ve yapan, eden anlamı veren “ist” ekinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. “Uluslararası İstanbul Engravist Baskıresim Etkinlikleri” kapsam ve eylem olarak Türkiye’de ilk olma özelliğine sahiptir.

Engravist ile 2016 yılından uluslararası nitelikte 1 sempozyum, çok sayıda workshop ve sergi düzenlenmiştir. Projelerde dünyaca tanınan sanatçılar ve akademisyenlerin yanı sıra genç sanatçılar da yer almıştır. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerine de destek verilmiştir. Projelerden ortaya çıkan bildiri kitabı ve eser katalogları ile baskıresim kaynakları oluşturulmuştur.

Engravist baskıresim etkinlikleri, ulusal ve uluslararası baskıresim sanatçılarını aynı çatı altında buluşturmayı, alanda bir sinerji yaratmayı amaçlamaktadır.

Engravist’i Takip Edin;

Önceki İçerikÇiğdem Erken: “Bana şarkı yazdıran en güçlü duygu hüzündür”
Sonraki İçerikDünyanın ilk sanal baskıresim bienali 54 ülke ile açılıyor: “Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments