Dünyanın Tüm Kadınları “Ophelia” | Tayf Kolektif

OFF Istanbul Alternatif Tiyatro Festivali… Bu festivalden haberdar olun lütfen. Tiyatrolar adına alternatif salonlar yaratılırken; sezonda gözümüze çarpmayan oyunlar ilgimizi çekebiliyor. Festival kapsamında olan oyunlar daha fazla seyirciyle buluşabiliyor böylelikle. Off Istanbul’u takibinize alın. Alternatif bir çok oyun keşfedeceğinizi garanti ederiz.

O oyunlardan biri Ophelia.

Oyun Shakespeare’in Hamlet oyunundaki kadın karakter Ophelia’yı odağa alıyor. Hamlet’i bir düşünün. Ophelia sahneye girdiği, sahne üzerinde olduğu an klasik Hamlet’imiz neye dönüşüyordu? Aşık bir adama. Sadece Ophelia varken kadın varlığı çok önemli kılınıyordu. Hamlet’in Ophelia için söylediği şu sözlere bakın:

“Yıldızların yandığına inanma

İnanma güneşin döndüğüne,

Her doğruyu yalan bil

Fakat seni sevdiğime inan Ophelia…”

Ophelia’nın ölümünden hemen önce söylemiştir bu sözleri Hamlet. Ve evet Ophelia bir aşk unsuru olmasının yanında, trajedinin de unsurudur aynı zamanda. Hatta tiyatronun en trajik kadın karakteridir.

Tayf Kolektif tiyatro tarafından OFF İstanbul kapsamında oynanan Ophelia toplumda kadın olma, kolektif kadın varlığını ortaya çıkarma açısından alternatif olarak nitelendirilmesi amacı güdülerek sahneleniyor. Fakat asıl amaç kadına dayatılan toplumsal cinsiyet rollerinin her kadına bir Ophelia hikayesi yaşattığını göstermek. Tayf Kolektif kadına karşı oluşmuş olan bilinçaltını soyut bir biçimde ortaya koyuyor ve Ophelia hikayesinin sorumluluğunu üzerine alarak metni yeniden yazıyor. Sahnede hiç konuşmayan, oyunun yarısına kadar neredeyse hiç hareket etmeyen, yüzlerinin ifade biçimleri ve bakışlarla, ellerinde kitaplarla ‘soyut’ anlamda orada olan ama aynı zamanda olmayan beş kadın var. Hareketli platformların üzerinde duran, platform hareket ettiğinde ortaya çıkan, yine platformun hareketiyle yok olan kadınlar görüyoruz. Daha doğrusu bu durumu böyle algılıyoruz. Kadınlar sanki bir platformun üstündeymişçesine hareket ediyorlar. İsimsiz ve neredeyse cinsiyetsizler. Toplum da bunun böyle algılanmasını istemekte. Platform varmış gibi yaratılan algı, toplumun kadını algılayış biçimiyle aynı. Kadınları dışardan bir gücün (erk gücün) yönetmesini ve yönlendirmesine o kadar alışığız ki, bu durum olmayan platformları varmış gibi algılamamız için yeterli.

Oyun beş perdelik Hamlet’e biçimsel benzerlik üzerinden atıfta bulunurcasına beş epizottan oluşturulmuş. Bekleyiş. Aşk. Delilik. Ölüm. Tablo. Tiyatro kendi ismine atıfta bulunurcasına her bir epizot için farklı renk tayfları kullanıyor. Bekleyiş için maviye çalan bir gri; Aşk için kırmızı; Delilik için sarı; Ölüm için yeşil; Tablo için mor. Konuların renklerini oluşturan bu ışık tayfları bir prizmanın içinden geçerek değil de toplumun içinden geçerek bizlere yansıyor.

Sahnede konuşmayan beş kadına karşılık erkek ve kadın olmak üzere konuşan iki dış ses mevcut. Bu iki düz seste sahnedeki kadınların yaşadığı bekleyiş, aşk, delilik, ölüm duygu durumlarına karşılık hiçbir duygu iniş çıkışı yok. Dümdüz bir yerden dümdüz bir şekilde söylenmesi gerekenleri söylüyorlar. Bu sesler toplumun ta kendisi. Tablo bölümüne gelindiğin de ise müzik daha yüksek perdeden çalıyor ve sahnedeki beş kadın bu düz seslere karşılık seyirlik bir meseleye dönüşüyorlar. Onlara yardım eden yok. toplumsal bilinçaltının kadın üzerinde işleyiş biçimi hiç değişmiyor.

Klasik oyun anlayışını bir tarafa bırakıp postmodern anlayışla tüm anlatımı ters düz eden Tayf Kolektif ses ve bakış düzeneği ile oynayarak çok katmanlı bir Ophelia yaratıyor. Böylesine yoğunlukta bir anlatımı bir saat içinde bizlere sunuyor. Klasik tiyatroyu alt metni bozmadan nasıl gittikçe daha çağdaş ve çok katmanlı bir anlatım üzerine sergilenebileceğinin en güzel örneklerinden birini veriyor. Off İstanbul Alternatif Tiyatro kapsamında sahnelenen Ophelia’yı kaçırmayın.

Yaşasın Tiyatro J L  

Topluluk / Sanatçı Adı :
Tayf Kolektif

Oyun Adı:
Ophelia

Yazar :
Umut Kırcalı

Yönetmen / Koreograf:
Umut Kırcalı

Dramaturg:

Seyirci Yaş Sınırı:
18

Çevirmen:

Oyuncular – Dansçılar:
Oyuncular:
Aslı Turan, Burcu Çelik, Enise Kurbaş, Gizem Ünlü, Gülşah Büktür
Dış Ses: Umut Kırcalı
Müzik: Alper Maral
Işık Tasarımı: Murat Ersan

Toplam Süre: 
1 saat – Tek Perde

Aynur Kulak

Etiketler

0 yorum “Dünyanın Tüm Kadınları “Ophelia” | Tayf Kolektif”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynur Kulak | Takip Et

Aynur Kulak | Instagram

 • Yeni bir haftaya balarken her gn rutin olarak yaptmz bir
  Yeni bir haftaya başlarken her gün rutin olarak yaptığımız bir şeyin karşı duruşundan söze başlamak
 • Adm adm yaklatmz Pazartesi gnne Mourise Ravelin Bolero senfonisi ile
  Adım adım yaklaştığımız Pazartesi gününe Mourise Ravel’in Bolero senfonisi ile giriş yapalım istedim. Yaklaşık 15
 • Ekim ay hasat ay Bu ay zel klan eyin bizi
  Ekim ayı hasat ayı. Bu ayı özel kılan şeyin bizi kışa hazırlaması. Ekim’i tabii ki
 • Bugn yle gzel bir piknik mi yapsak? Bir termos ay
  Bugün şöyle güzel bir piknik mi yapsak? Bir termos çay, zeytin peynir, simit yeter. Yeni
 • Sinema salonlarnda bu hafta 1i yerli 5i yabanc olmak zere
  Sinema salonlarında bu hafta 1’i yerli 5’i yabancı olmak üzere 6 vizyon filmi yer almakta.
 • Gne balamann binbir eidi varken ehirlerde gne balamann tek bir
  Güne başlamanın binbir çeşidi varken şehirlerde güne başlamanın tek bir yolu var. İşe gitmek. Bunun
 • Bu cmleyi okuyunca birok kii kendini Tanr yerine koyacaktr eminim
  Bu cümleyi okuyunca birçok kişi kendini Tanrı yerine koyacaktır, eminim. Bu cümleyi kendinizi Tanrı yerine
 • Sanat in artk popler olandr diyebilir miyiz? Yoksa hayr sanat
  Sanat İçin artık, popüler olandır diyebilir miyiz? Yoksa hayır; sanat bir çağ ile sınırlandırılıp o
 • Ulusal kltrel ve kurumsal tercihlerin sonucunun hep ve srekli sonsuz
  Ulusal, kültürel ve kurumsal tercihlerin sonucunun hep ve sürekli “sonsuz yanılgılarla” karşı karşıya kalınması konusunda
 • Hzlandka Azalyorum oumuzun hissettii fakat elimizin kolumuzun bir ekilde bal
  Hızlandıkça Azalıyorum çoğumuzun hissettiği fakat elimizin kolumuzun bir şekilde bağlı olduğu ve gün geçtikçe daha

Reklam

Aynur Kulak | Twitter

Pin It on Pinterest